Czy chowanie głowy między kolana może uratować życie?

Czy chowanie głowy między kolana może uratować życie?

Jeśli kiedykolwiek leciałeś samolotem, musiałeś mieć przed oczami jedną z ulotek linii lotniczych dotyczących bezpieczeństwa. W wersji obrazkowej jest w nich opisany sposób zachowania się podczas sytuacji awaryjnych w czasie lotu.

Jedną z takich sytuacji jest awaryjne lądowanie. W ulotkach zawsze zaleca się przyjęcie pozycji bezpiecznej, z głową między kolanami. Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego tak jest i czy faktycznie zwiększa to szanse bezpiecznego przetrwania takiego lądowania?

Skąd się wzięła pozycja?

Latanie jest jedną z najbezpieczniejszych metod podróżowania. Czasami jednak zdarzają się sytuacje trudne do przewidzenia. Właśnie dla takich przypadków wymyślono bezpieczną pozycję. Ostatnia jej wersja powstała w wyniku badań nad bezpieczeństwem na pokładzie samolotów w Wielkiej Brytanii, po katastrofie w Kegworth w 1989 roku.

Badania nad skutecznością

Zbadano wtedy wszystkie odniesione przez pasażerów obrażenia, z podziałem na tych, którzy zastosowali się do zaleceń umieszczonych w ulotkach oraz tych, którzy tego nie zrobili. We wspomnianej katastrofie zginęło 47 ze 126 pasażerów. 74 osoby odniosły poważne obrażenia. Naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham doszli do wniosku, że zapięci pasami pasażerowie przyjmujący pozycję z głową między kolanami i stopami mocno stojącymi na podłodze mają większe szanse na przeżycie hipotetycznej katastrofy. Pozycja może ich uchronić także przed złamaniami kończyn.

Fot. Pixabay

 

polskazachwyca.pl

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Nasi użytkownicy szukali ostatnio tanich lotów z Berlina do Manchesteru, z Warszawy do Madras oraz, połączeń lotniczych z Warszawy do Londynu.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Aten, Okazje na loty do Gruzji, tanie loty z Warszawy do Lizbony, tanie bilety lotnicze, loty krajowe.

Wybierasz się w podróż? Sprawdź Akcesoria podróżne, Ręczniki, Plecaki szkolne, Torby na kółkach i Torby sportowe.