Co się stanie jeśli w trakcie lotu otworzysz drzwi?

Co się stanie jeśli w trakcie lotu otworzysz drzwi?

Nagła dekompresja, która miałaby miejsce podczas otwarcia drzwi w samolocie, miałaby katastrofalne skutki.

Nie musisz się jednak obawiać takiego scenariusza. Choć samolotami podróżują różni ludzie, niektórzy nie do końca stabilni emocjonalnie, to nie ma fizycznej możliwości, by ktoś otworzył drzwi samolotu od wewnątrz.

Zabezpieczenie

Różnica ciśnień sprawia, że jest to niemożliwe. Uniemożliwia ona otwarcie drzwi. Dodatkowo drzwi są zabezpieczone elektrycznymi i mechanicznymi zasuwami. Żeby się z nimi uporać potrzebowałbyś hydraulicznego podnośnika, a jak wiadomo, kontrola bezpieczeństwa na lotnisku nie pozwoliłaby Ci go wnieść na pokład.

Zawór Coopera

Do tej pory nie jest znanych wiele przypadków, kiedy pasażerowi udało się otworzyć drzwi samolotu. Jeden z nich zdarzył się w 1971 roku w Stanach Zjednoczonych. Osobnik o pseudonimie Dan Cooper porwał wtedy samolot Boeing 727, wymusił okup w wysokości 200 000 dolarów, po czym wraz z pieniędzmi wyskoczył ze spadochronem przez tylne drzwi. Nigdy więcej go nie widziano. Jednak żeby Cię uspokoić dodam, że wcześniej zmusił pilota do obniżenia ciśnienia w kabinie. Po tym odosobnionym przypadku w samolotach zaczęto montować zasuwy Coopera, by uniemożliwić otwieranie drzwi, kiedy wysunięte jest podwozie.

Kołowanie

​Oczywiście podczas kołowania i obecności samolotu na pasie startowym możliwe jest awaryjne otworzenie drzwi i uruchomienie dmuchanych zjeżdżalni. Ale jest to sytuacja wyjątkowa, wymagająca przełączenia drzwi w tryb manualny.

Fot. Pixabay

 

polskazachwyca.pl

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Zobacz naszą ofertę na tanie loty do Siem Reap. Lecisz z powrotem? Sprawdź także, bilety z Siem Reap.

Jeżeli planujesz podróż do Kambodży, powinny Cię również zainteresować tanie loty z Singapuru do Siem Reap.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Zurychu, Okazje na loty z Polski do 100 zł, bilety lotnicze z Katowic Pyrzowice do Genewy, tanie bilety lotnicze, loty krajowe, Lot z Warszawy do Siem Reap 08 22 Stycznia.

Wybierasz się w podróż? Sprawdź Kosmetyki, akcesoria, Walizki dla dzieci, Strefa niskich cen, Torby i Walizki dla dzieci.