Treść strony

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 500 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Treść główna

Zwiedzanie Birmy

Znajdź nas w social mediach

Fot. Sxc.hu

Birma słynie przede wszystkim z bardzo licznych, majestatycznych świątyń, które wpuszczone w zapuszczone miasta oraz dziewicze dżungle kontrastują swoim pięknem z bajecznymi pejzażami.

Kultura Birmy

Mimo iż Birma znajduję się między dwiema potęgami gospodarczymi - Chinami i Indiami, to jednak powszechna jest tutaj bieda. Problemy gospodarcze i społeczne regionu przekładają się nad inne podejście do życia lokalnej społeczności. Ludzie są cnotliwi, spokojni, ale bardzo sympatyczni i ciekawi świata.

W Birmie brakuje typowych cywilizacyjnych wygód, znanych marek, hipermarketów, urzędów, kin, czy wszechobecnych reklam, a mimo tego życie płynie jakby bardziej "ludzkim" tempem. Być może jest to spowodowane dominującą religią buddyzmu, inaczej określającą karmę człowieka.

Wybierając się do tego azjatyckiego kraju koniecznie musisz zobaczyć:

Shwe Dagon

Piorunujące wrażenie robi pagoda Shwe Dagon. To świątynia buddyjska w mieście Yangon (Rangun). Liczne zdobienia jakie przykrywają budowle powodują, iż zdaje się ona być wręcz elementem z innej rzeczywistości, gdzie nie ma tak wszechobecnej biedy jak w Birmie. Mówi się, że cała ilość złoceń w świątyni sięga kilku ton. Inne warte odwiedzenia świątynie to np. Maha Wizaya albo Sule Pagoda.

Złota Skała (Kyaiktiyo)

Turystów o bardziej ścisłych umysłach może zainteresować Złota Skała (Kyaiktiyo), balansująca na brzegu skalistego klifu. Legenda głosi, iż głaz utrzymuje równowagę dzięki włosowi Buddy wciśniętemu między klif a potężny kamień. Nazwa "Złota Skała" nie jest przypadkowa, głaz jest obłożony płatkami złota mieniącymi się w słońcu niczym klejnoty Svarowskiego na rozdaniu Oskarów. Na szczycie skały znajduję się obowiązkowo - kapliczka. Kyaiktiyo jest jednym z trzech, obok Shwedagon Paya w Yangon oraz Mahamuni Paya w Mandalay, najświętszych miejsc dla mieszkańców Birmy. Tutaj, na szczycie góry, znajduje się duży kompleks świątynny, a najważniejszym jego elementem jest ponad siedmiometrowa stupa stojąca na dużym głazie balansującym na brzegu skalistego klifu. Według legendy, głaz utrzymuje równowagę i nie spada w przepaść tylko dzięki precyzyjnie umieszczonemu pod nim włosowi samego Buddy. Zarówno stupa, jak i cały głaz oblepione są płatkami złota, dlatego całość nosi nazwę Złota Skała.

Bagan

Jeśli miłośnikom obiektów sakralnych wciąż jest mało, mogą udać się do Bagan - krainy będącej kompleksem składającym się z ponad 2 tys. różnych świątyń, w dużej mierze zapuszczonych i zapomnianych. Teraz ich najwierniejszymi gospodarzami są pasające się wokoło zwierzęta, przyglądające się w ciszy ciekawym turystom.


Fot. SXC

Inne atrakcje Birmy

Warto odwiedzić także np. Inle Lake, malownicze jezioro położone w centralnej części Birmy oraz miasteczko Kalaw, spełniające role popularnego miejsca do rozpoczynania wypadów trekowych po lokalnych masywach.

Od kilku lat stopniowo pojawiają się nowe trasy turystyczne do pokonywania przez napływających turystów, trzeba jednak pamiętać, że aby dostać się w niektóre rejony niezbędny będzie dobry przewodnik oraz przepustki.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!