- Szczegóły
- środa, 16 październik 2024 02:17
Tanie loty na Sri Lankę
Znajdź nas w social mediach
Photo: SXC |
Sri Lanka to niewielkie państwo wyspiarskie położone na Oceanie Indyjskim, w odległości zaledwie około 50 km od Indii, na wyspie Cejlon i kilku mniejszych skrawkach lądu w jego okolicy. Właśnie pod nazwą Cejlon miejsce to znane było na świecie do roku 1972, kiedy to administracja rządowa postanowiła zmienić ją na obecną, w sanskrycie oznaczającą „olśniewający kraj”. Wymowie tej nazwy nie sposób zaprzeczyć – Sri Lanka jest jednym z najpiękniejszych miejsc na ziemi – wielowiekowa tradycja i historia sięgająca co najmniej VI wieku p. n. e. łączą się tu płynnie z nowoczesnością, różnorodnością kulturową i bogactwem przyrodniczym tak, że każdy znajdzie w tym miejscu coś dla siebie.
Historia
Sri Lanka wspomniana jest już w pochodzącym z czasów pomiędzy II w. p. n. e. a II w. n. e. sanskryckim eposie Ramajana, w którym to właśnie na tę wyspę uprowadzona zostaje przez demona Rawanę żona Ramy – Sita. Warto wspomnieć, że nieprzerwane zasiedlenie Cejlonu ma miejsce co najmniej od 2600 lat, a być możne nawet jeszcze dłużej. Pierwszym odnotowanym w światowych źródłach wydarzeniem z jego historii jest podbój wyspy przez Indusów dowodzonych przez Sanhala. Silne państwo syngaleskie kwitło na wyspie pomiędzy 200 r. p. n. e. a około 1200 r. n. e., kiedy zostało częściowo zdobyte przez walecznych Tamilów. Na początku XVI wieku natomiast całość wyspy znalazła się w sferze zainteresowań królujących na morzach Portugalczyków, którzy od około 1505 roku starali się opanować wyspę i stworzyć tutaj swoją kolonię. W następnych latach miejsce Portugalii stopniowo zajęła Holandia, a w końcu XVIII i na początku XIX wieku całkowitą dominację nad Cejlonem zdobyła Wielka Brytania, która stworzyła tu Królewską Kolonię Cejlonu.
Niepodległość kraj ten uzyskał ostatecznie 4 lutego 1948 roku, jednak jego oblicze w ciągu kilkuset lat zależności bardzo się zmieniło. Cejlon stanowił już wtedy centrum produkcji doskonałej jakości herbaty, z którą zresztą kojarzony jest po dziś dzień. Poza tym większość rolniczych terenów na wyspie zajmowały również plantacje drzew kokosowych oraz kauczukowców, których soku używano w produkcji gumy.
W najnowszej historii wyspy znaczące okazały się jeszcze cztery daty. 22 maja 1972 roku nazwę "Cejlon" władze państwa zmieniły na "Sri Lanka". Dalej, w roku 1983 rozpoczęła się na wyspie wojna domowa pomiędzy domagającymi się autonomicznego kraju Tamilami a stanowiącymi większość Syngalezami, która z przerwami trwała ponad ćwierć wieku i przyniosła 70 tysięcy ofiar. Wojnę zakończyło dopiero złożenie broni przez pokonaną organizację Tamilskich Tygrysów 17 maja 2009 roku. Tak naprawdę dopiero teraz Sri Lanka zniknie z zestawień najbardziej niebezpiecznych miejsc wycieczkowych na świecie.
Ostatnim z ważnych wydarzeń, jakie miały miejsce na Sri Lance w ciągu ostatniego półwiecza, było tsunami wywołane potężnym trzęsieniem ziemi, które spustoszyło ten rejon w czasie świąt Bożego Narodzenia – 26 grudnia 2004 roku. Tylko na terytorium Sri Lanki zginęło co najmniej 40 tys. osób, a wiele uznaje się za zaginione. W sumie kataklizm pochłonął około 300 tys. istnień ludzkich w rejonie Oceanu Indyjskiego. Poza zniszczeniami wywołanymi falami powodziowymi na Sri Lance bardziej katastrofalny okazał się spadek ruchu turystycznego, który w tym kraju stanowi jedno z najważniejszych źródeł dochodu mieszkańców i budżetu kraju.
Warto również wspomnieć o tym, że na Sri Lance znajdują się bardzo bogate i jedne z największych na świecie złoża kamieni szlachetnych i półszlachetnych. Ze Sri Lanki pochodzi między innymi ważący około 400 karatów szafir Blue Belle of Asia, który należy do skarbów Korony Brytyjskiej i przechowywany jest po dziś dzień w ściśle strzeżonym skarbcu królewskim.
Wyprawa na Sri Lankę z pewnością pozostanie niezapomnianym doświadczeniem dla każdego, kto się na nią zdecyduje – można tutaj doświadczyć wszystkich cudowności Azji, okraszonych dodatkowo wpływami wielu wieków kolonizacji europejskiej oraz lokalnymi tradycjami kultywowanymi przez wiele pokoleń Cejlończyków.