Treść strony

tanie-loty-do-peszawaru

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Treść główna

Tanie loty do Peszawaru

Znajdź nas w social mediach

peszawar
Peszawar
Fot. Azfar.2010

Peszawar to spore miasto leżące na północy Pakistanu. Liczy sobie prawie 1,5 miliona mieszkańców i cieszy się niezbyt dobrą sławą niebezpiecznego miejsca. Trudno się dziwić, skoro od wielu lat słyszy się o nim głównie z racji kolejnych zamachów terrorystycznych. W samym grudniu zeszłego roku miało miejsce kilka zamachów, z czego jeden – najpoważniejszy – spowodował śmierć 88 osób. W zamachu z 28 października 2009 śmierć poniosło 117, a rannych zostało dwa razy tyle mieszkańców. Patrząc na ten przerażający bilans ciężko jest zmusić się do podziwiania piękna Peszawaru. Wielka szkoda, bo miasto ma wiele uroku, przysłoniętego niestety przez ataki Al-Kaidy i talibów.

Już przyglądając się historii Peszawaru możemy odnaleźć w niej wiele burzliwych zdarzeń. Nawet w pochodzących sprzed wieków mitach hinduskich możemy znaleźć pewne wzmianki o mieście, a konkretnie o Pushkalavati, czyli osady leżącej w pobliżu dzisiejszego Peszawaru. Pushkalavati od VI wieku p. n. e. przez kolejne 800 lat było stolicą starożytnego królestwa Gandhara. W rzeczywistości jednak historia Peszawaru zaczęła się prawdopodobnie nieco przed początkiem naszej ery. Wówczas nosił on jeszcze nazwę Purushapura („Miasto ludzi”). Przez pewien czas miasto należało do imperium Aleksandra Wielkiego, ale większego znaczenia nabrało dopiero pod panowaniem Kanishki. Stało się wówczas niezwykle ważnym ośrodkiem dla buddystów. W 988 roku Peszawar został opanowany przez plemiona tureckie, przynoszące ze sobą islam. Był to prawdziwy przełom. Pod rządami władców z plemienia Mughal rozbudowano miasto i oficjalnie nadano mu dzisiejszą nazwę, oznaczającą „Miasto przy granicy”. Wkrótce przyszedł czas na Afgańczyków, którzy również wiele wnieśli do historii regionu. Jednym z najwybitniejszych władców afgańskich był Sher Shah Suri, znany także jako Sher Khan (Król Lew). Od XVI wieku Peszawar był w szczycie rozkwitu: rozbudowywano komunikację, upiększano miasto ogrodami i monumentalnymi budowlami.

W XVIII wieku Peszawar stał się częścią imperium Persów, a następnie, od 1747 roku, włączono go do państwa afgańskiego rządzonego przez Ahmada Shāh Durrānī. Na początku XIX wieku sporym zagrożeniem stało się państwo Sikhów. Liczono na pomoc ze strony brytyjskich ekspedycji, ale pomimo tego miasto nie zdołało się ustrzec przed fatalnym wpływem Sikhów. Dopiero w połowie stulecia Brytyjczycy zwyciężyli w wojnie, tym samym także opanowali Peszawar, który stał się częścią Brytyjskich Indii. W 1893 roku doszło do ustalenia linii Duranda (od nazwiska wyznaczającego ją Sir Mortimera Duranda), która stanowi od tamtej pory granicę pomiędzy Afganistanem i Pakistanem. Brytyjskie wpływy pozostawiły silne ślady w Peszawarze. W 1947 roku opracowano plan podziału angielskich kolonii i tym samym powstały dwa niepodległe państwa: Indie i Pakistan. Peszawar został włączony do terenów należących do tego drugiego. Aktualnie Peszawar jest niezwykle ważnym ośrodkiem kulturalnym i gospodarczym w państwie.

Zarówno samo miasto, jak i jego okolice odznaczają się niezwykłym pięknem, które w czasach pokoju robiłoby ogromne wrażenie. Peszawar jest położony przy przełęczy Khyber, od zawsze był ważnym ośrodkiem handlu. Leżał na trasie Jedwabnego Szlaku łączącego Chiny z Europą. Klimat Peszawaru nie jest tak męczący jak w innych miastach Bliskiego Wschodu. W lecie temperatury sięgają niekiedy 40 stopni, a w zimie prawie nigdy nie spadają poniżej 5.

Miasto może się poszczycić renomowanym uniwersytetem, lotniskiem oraz wieloma efektownymi zabytkami. Jest tu sporo restauracji i kawiarni, w których można usiąść i odetchnąć. Chcąc w pełni zanurzyć się w egzotycznej atmosferze koniecznie trzeba przejść uliczkami miasta i wstąpić na jeden z licznych bazarów. Ich gwar, zapach jedzenia dobiegający z ulicznych budek, niezapomniane pamiątki na straganach: wszystko to jest nie do opisania. Jeśli dodamy do tego bliskie spotkanie z wielbłądem, które wciąż bywają używane jako środek transportu, mamy już obraz Peszawaru: niezwykłego połączenia przeszłości i tego, co nowe.

Tych, którzy chcą poznać Peszawar, portal Tanie-Loty.com.pl zaprasza do rezerwacji biletów. Oferujemy bilety lotnicze do Peszawaru w atrakcyjnych cenach! Sprawdź nasze promocje lub skorzystaj z naszej nowoczesnej wyszukiwarki tanich biletów lotniczych do Peszawaru.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 110 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 126 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 110 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!8 ofert od 311 Sprawdź