Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Tanie loty do Nepalu

Znajdź nas w social mediach

Nepal
Nepal
Fot. Sxc.hu

Witajcie w Nepalu – kraju Buddy, w którym wspiąć można się na najwyższe szczyty świata. Króluje tu dzika, nieokiełznana przyroda, a architektura przyprawia o dreszcz zachwytu. I choć Nepal stanowi pewnego rodzaju turystyczne wyzwanie, warto je podjąć, by poznać całkowicie inny, fascynujący świat.

Nepal leży w Azji Południowej, graniczy z Chinami na północy i południu oraz z Indiami na wschodzie i zachodzie. Wszystkich miłośników morskich kurortów musimy jednak z miejsca rozczarować - kraj ten nie ma dostępu do morza. Brak morskiej bryzy z powodzeniem rekompensuje jednak świeże górskie powietrze, którego pod dostatkiem pośród potężnych szczytów Himalajów. Turystom spragnionym zieleni polecamy natomiast wycieczkę do dżungli, która pokrywa położone na południu wyżyny i pagórkowate tereny. Jeśli chodzi więc o potęgę matki natury, potrafi naprawdę zachwycić. Nie inaczej jest z miastami; na początek warto wybrać się do stolicy kraju, Kathamandu, średniowiecznej miejscowości Bhaktapur oraz ośrodka rzemiosła artystycznego i turystyki - Patanu.

Ludność i kultura

Choć Nepal jest krainą niezwykle piękną i barwną, panuje tu bieda. Jak podają światowe sondaże, kraj ten należy do grupy najsłabiej rozwiniętych krajów świata. Dlatego też, tuż obok niezwykle egzotycznej kultury, bogatej w osobliwe aromaty i smaki, spotkać można zobaczyć tu głód i nędzę, pracujące dzieci - obrazy nie mieszczące się w światopoglądzie Europejczyka. Mimo tego jednak, mieszkańcy Nepalu pozostają pogodni i uprzejmi, z chęcią udzielają rad i wszelkiej pomocy. Uważać jedynie należy na ich niekompetencję – choć wszyscy znają tam angielski, nierzadko bywa, że wyprawiając się w góry z przewodnikiem - tubylcem, turyści gubią właściwy szlak. Dlatego też przed podbojem strzelistych szczytów, zawsze dokładnie warto przedyskutować z przewodnikiem plan wycieczki.

Praktyczne porady

Na nepalską etykietę i zwyczaje. Jak przystało na kraj hinduistyczny, istnieje tu wiele reguł obyczajowych podporządkowanych religii. Zwiedzając świątynie buddyjskie, musimy zdejmować obuwie przed wejściem i poruszać się zawsze według ruchu wskazówek zegara. Kobiety nie mogą dotykać niczego, co znajduje się we wnętrzu budowli, ani podawać duchownym jakichkolwiek przedmiotów. Kolejną rzeczą, na którą warto mieć baczenie są częste manifestacje obywateli Nepalu. Jeśli coś nie idzie po ich myśli, a zawirowania polityczne bądź społeczne poważniej dają się we znaki - tłumnie wychodzą na ulice. Barykady mogą wówczas zapłonąć, a kamienie posypać się gradem. Zatem wszystkim spragnionym spokojnych wycieczek po mieście, radzimy unikać podobnych sytuacji, a gdy robi sie gorąco – natychmiast wyjechać poza granice opanowanej przez protest miejscowości.

Kiedy lecieć do Nepalu?

Najlepsze pory na odwiedziny Nepalu to wczesna wiosna bądź późna jesień, kiedy pogoda jest najbardziej stabilna. Unikać należy pory monsunowej, która zazwyczaj nawiedza kraj na przełomie maja i czerwca oraz trwa aż do października. Jeśli chcemy wybrać się na podbój Himalajów, powinniśmy jechać w okresie jesiennym - wówczas powietrze jest przejrzyste i świeże, co w ogromnej mierze decyduje o dobrej widoczności. Zima w Nepalu bywa nieprzyjazna - w stolicy nocną porą odnotowuje się wówczas temperatury minusowe, przy czym w większości hoteli nie napotkamy włączonego ogrzewania. Natomiast korzyści to znacznie mniejsza liczba turystów i niższe ceny. W sezonie dla odmiany w większych miastach szaleją tłumy, zatem dla osób lubujących się w spokojnych zakątkach, nie będzie to najlepszy czas na zwiedzanie. Nepal jest niebywale zróżnicowany pod względem geograficznym, na to również należy wziąć poprawkę. Zależenie od regionu pogoda może nas niejednokrotnie zaskoczyć, sprawdźmy więc dokładnie prognozy, zanim zarezerwujemy wymarzone tanie loty do Nepalu.

Najlepsze okazje

Planujesz urlop w SIERPNIU? Wybierz coś dla siebie!30 ofert od 115 Sprawdź Urlop w lipcu? Sprawdź najlepsze propozycje na Twoje wakacje!8 ofert od 129 Sprawdź Lizbona? Porto? Algarve? O czym marzysz? Zwiedzaj PORTUGALIĘ12 ofert od 341 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 127 Sprawdź