- Szczegóły
- poniedziałek, 02 grudzień 2024 17:22
Tanie loty do Harstad - Narvik
Znajdź nas w social mediach
Zorza polarna nad Harstad i Narwik |
Fot. Wikipedia |
Harstad i Narwik to dwa miasta norweskie położone na północy kraju, za kołem podbiegunowym. Oba miasta łączy niejako port lotniczy, wspólny dla nich: Harstad/Narvik. Zarówno Harstad, jak i Narwik nie są bynajmniej wielkimi metropoliami. Łączna liczba ich mieszkańców to około 40 tysięcy. Mimo to – a może właśnie dlatego - zachwycają typowym dla norweskich miasteczek czarem. Nie ma wątpliwości, że najbardziej zadowoleni z pobytu będą miłośnicy natury, ciszy i spokoju. W zimie w okolicy jest sporo turystów ze względu na doskonałe warunki narciarskie. Latem fani aktywnego wypoczynku mogą wyprawiać się na długie wycieczki.
Atrakcje
Położenie obu miejscowości jest wprost bajeczne. Harstad jest zlokalizowane na największej wyspie Norwegii, Hinnøyi. Wokół wyspy z morza wyrastają setki mniejszych skał, co sprawia niesamowite wrażenie. Narwik natomiast z jednej strony otoczony jest górami, a z drugiej morzem. Dodatkową zaletą tego położenia jest bliskość granicy ze Szwecją. Klimat za kołem podbiegunowym może być ostry, na szczęście w obu miejscowościach jest nieco złagodzony przez Golfsztrom. W obu miejscowościach występuje noc polarna. Co prawda trwa zaledwie od 30 listopada do 12 stycznia, ale wrażenie przebywania cały dzień w półmroku jest niesamowite. Od 22 maja do 18 lipca dla odmiany słońce nie zachodzi do końca i pozostaje stale ponad horyzontem. Kolejną lokalną osobliwością jest zorza polarna.
W okolicach zbierają się miłośnicy narciarstwa. Przyciągają ich tu przepiękne krajobrazy i dogodne warunki. W Narwiku co roku odbywa się w marcu Festiwal Zimowy. Niezwykle popularne jest tutaj także nurkowanie i „zwiedzanie” zatopionych wraków statków. Bliskość gór umożliwia długie wędrówki. Okolice są spokojne, a wszechobecna zieleń pozwala oderwać się od problemów i wielkomiejskiego gwaru.
Historia
Chociaż żadne z miast nie jest starym ośrodkiem, osadnicy żyli w tych okolicach już od dawna. Wokół dzisiejszego Narwiku prawdopodobnie już w epoce kamienia łupanego zamieszkiwali ludzie. W pobliżu Harstad odnaleziono niedawno fragmenty uzbrojenia z brązu pochodzące sprzed prawie 3 tysięcy lat! Właściwie jednak historia Narwiku rozpoczyna się wraz ze wzrostem znaczenia żelaza i jego wydobycia w pobliskiej Kirunie, należącej do Szwecji. Konieczne było jednak sąsiedztwo portu, przy czym w szwedzkiej Lulei wody zamarzały i nie mogła ona spełnić swego zadania. Z tego powodu Szwedzi wybudowali tory kolejowe łączące Kirunę z Narwikiem. Znacząco wpłynęło to na rozwój miasta. Harstad powstało w zasadzie w 1904 roku, ale już w zbiorze sag staronordyckich Heimskringla wspomniano o Trondenes, od którego odłączyło się Harstad. Jako jedno z nielicznych miast norweskich uniknęło właściwie zniszczeń w wyniku II wojny światowej. Z historią Narwiku wiążą się dramatyczne przypadki. Alianci odkryli, że może ono odegrać strategiczną rolę w odcięciu Niemców od zasobów żelaza. Oddziały niemieckie tak daleko na północy były nieliczne: znajdowało się tam zaledwie ok. 4 tysiące żołnierzy. Ostatecznie doszło do starcia nazywanego Bitwą o Narwik. Walki toczyły się od 9 kwietnia do 8 czerwca 1940 roku, brała w nich udział także Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich. Niestety, ostatecznie wojska alianckie zostały zmuszone do wycofania się ze zdobytego Narwiku z racji postępów Niemców na froncie we Francji. Miasto zostało bardzo szybko odbudowane, jednak nie udało się do końca odtworzyć jego przedwojennej architektury.