Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Tanie loty do Cleveland

Znajdź nas w social mediach

cleveland
Widok na Cleveland
Fot. BIG Slow

Cleveland to miasto w USA w stanie Ohio. Od zawsze nastawione raczej na zyski z przemysłu Cleveland raczej nie należy do najchętniej wybieranych przez turystów miejsc w kraju, ale wbrew pozorom także w nim kryje się wiele atrakcji dla zwiedzających. W zamieszkałym przez ponad pół miliona mieszkańców ośrodku rozwija się od lat przemysł ciężki, zwłaszcza metalowy, maszynowy i chemiczny. Dzięki spółce naftowej założonej w Cleveland fortunę zdobył słynny na cały świat John D. Rockefeller, uznawany za najbogatszego człowieka w historii. W tym kontekście nie powinna dziwić ilość pojawiających się w Cleveland przedsiębiorców, liczących zapewne na podobny sukces.

W Cleveland dominuje zabudowa przemysłowa. Miłośnicy pięknych krajobrazów niech nie tracą nadziei – miasto leży nad jeziorem Erie, należącego do grona Wielkich Jezior Północnoamerykańskich. Przez jego środek przebiega granica między USA a Kanadą. Erie jest co prawda najmniejsze z pięciu Wielkich Jezior, ale urodą nie odbiega od pozostałych.

Cleveland jest miastem o stosunkowo krótkiej historii, co jest zupełnie normalne w USA. Założył je 22 lipca 1796 roku generał Mojżesz Cleaveland. Jego pomnik od 1888 roku jest ozdobą centralnie położonego Public Square. Co ciekawe, początkowa nazwa miasta wzięła się od nazwiska generała, ale później wykasowano z niej „a”, aby mieściła się w nagłówku lokalnej gazety. Miasto szybko zyskało status ważnego ośrodka przemysłowego, jego pozycja była też bardzo ważna jako ośrodka położonego przy granicy i zarazem portu. W 1870 roku  John D. Rockefeller i jego wspólnicy otworzyli tu spółkę naftową Standard Oil Company.

Wraz z powstaniem samochodów Cleveland stało się jednym z ich czołowych producentów. Populacja Cleveland rosła równie szybko, jak liczba nowych miejsc pracy. W 1920 roku miasto było piątym co do wielkości ośrodkiem w kraju (dla porównania teraz zajmuje miejsce 43!). Cleveland było na szczycie do lat 50. Od 1960 roku zaczęły się problemy gospodarcze. Przemysł przestał przynosić dochody, jakiego się po nim spodziewano. Od 1989 roku miasto zaczęło skutecznie wychodzić z kryzysu.

Cleveland jest miastem, które przysłużyło się bardzo rozwojowi kultury, zwłaszcza muzyki. To tutaj w 1952 roku prezenter radiowy Alan Freed po raz pierwszy użył słowa „rock n' roll”. W tym samym roku w Cleveland zagrano pierwszy koncert rock n' rollowy - Moondog's Coronation Ball.

W Cleveland jest wiele miejsc wartych zwiedzenia. Wiele z nich stawia na połączenie przyjemnego z pożytecznym i oprócz zapewnienia rozrywki chce także edukować turystów. To właśnie tu znajduje się John H. Glenn Research Center – centrum należące do NASA. Zwiedzający mogą w nim poznać niektóre z sekretów kosmicznych programów NASA. W centrum naukowym Great Lakes możemy natomiast corocznie przyjrzeć się ponad 4 tysiącom interaktywnych ekspozycji. Metroparks Zoo jest jednym z największych ogrodów zoologicznych w kraju. Nie można także zapomnieć o parku Rockefellera. Częścią tego sporego kompleksu są Ogrody Kultury, spośród których każdy poświęcony jest innemu krajowi. Jest tu też ogród polski z popiersiami Szopena, Kopernika, Mickiewicza i innych ważnych postaci.

Cleveland na pewno wyróżnia się spośród typowych amerykańskich miast. Nie dajmy się zwieść jego pozornie przemysłowemu charakterowi – to miejsce, które zasługuje na kilka dni zwiedzania. Od 1990 roku miastem partnerskim Cleveland jest Gdańsk.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!