Treść strony

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 500 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Treść główna

Gdzie bajka staje się rzeczywistością, czyli najpiękniejsze zamki Europy

Gdzie bajka staje się rzeczywistością, czyli najpiękniejsze zamki Europy

Synonimy luksusu, symbole wielkości i bogactwa dawnych władców oraz możnych tego świata. Najpiękniejsze zamki i pałace miały poruszać umysły i wyobraźnię ludzi. Od stuleci, aż po dziś – imponują rozmachem, często bajkową architekturą oraz przepychem. Takich miejsc nie brakuje zwłaszcza w Europie, dlatego prezentujemy zestawienie najwspanialszych naszym zdaniem zamków na Starym Kontynencie.

Zwiedzanie dawnych rezydencji wielkich rodów to nie tylko świetna okazja do zapoznania się ze wspaniałymi przykładami dawnej architektury. To przede wszystkim możliwość zanurzenia się w przeszłości, posmakowania legend, poznania dawnych intryg i namiętności, jakie targały możnymi tego świata, żyjącymi wiele lat przed nami. Bo przecież to oczywiste, że za starymi murami musi kryć się niejeden sekret albo przynajmniej ciekawostka.

Niemiecki zamek Śpiącej Królewny

b2ap3_thumbnail_Neuschwanstein-castle-in-Germany-_90350848_small_20150701-142410_1.jpg

Neuschwanstein to najważniejszy zabytek w Bawarii, a możliwe, że nawet w całych Niemczech. Jego bajkowe zabudowania stały się pierwowzorem dla disnejowskiego zamku Śpiącej Królewny i obecnie każdego roku jest odwiedzany przez prawie 1,5 miliona turystów! Jego budowa rozpoczęła się w 1869 roku na polecenie króla Ludwika II. Architektura zamku odzwierciedla zamiłowania ekscentrycznego władcy do baśni i legend.

Inspiracją do jego powstania w takim kształcie były średniowieczne romantyczne pieśni, dawne legendy, a także utwory ówczesnych artystów. Wystrój niektórych sal miał nawiązywać do tych najbardziej ulubionych np. sala z kominkiem dla mężczyzn miała nawiązywać do scenerii opisanej we fragmencie opery Wagnera pt. Lohengrin. Niestety król marzyciel nie doczekał ukończenia budowy swojego romantycznego zamku.

Kolorowy pałac w Sintrze

b2ap3_thumbnail_Sintra-shutterstock_144418426_small.jpg

Nieopodal Lizbony znajduje się Pałac Pena - to romantyczna budowla o eklektycznej architekturze, która łączy w sobie różne style. Architektoniczne bogactwo dopełnia mnogość kolorów, którymi pokryte są mury portugalskiego zamku. Sprawia to, że Pałac Pena często bywa nazywany kiczowatym, jednak z pewnością nie można mu odmówić tego, że należy do najbardziej imponujących budowli tego typu w Europie.

Został wzniesiony na najwyższym wzgórzu w Sintrze i otoczony jest pięknie utrzymanym parkiem. Jego wnętrza to swoista mozaika stylów architektonicznych, bogactwa zdobień i wyjątkowych dekoracji, spośród których część można oglądać do dziś. Swój wygląd budowla zawdzięcza w dużej mierze twórczym upodobaniom króla Ferdynanda II.

Belgijski zamek na skale

b2ap3_thumbnail_1810440120_7d1e89216a_b.jpg

Zdjęcie: Peter Lorre, (CC BY-SA 2.0), flickr.com

Na skraju stromej skały w Belgii posadowiono zamek Walzin. Pierwsze zabudowania powstały tu około XII wieku, a w trakcie swojej burzliwej historii zamek był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Obecnie, jedynym zachowanym średniowiecznym fragmentem jest wieża, której powstanie datuje się na XV wiek. Ta urocza budowla otoczona gęstą zielenią, odbijająca się w skrzących wodach rzeki Lasse, zachwyciła nawet Viktora Hugo. Autor „Nędzników” dla upamiętnienia wrażenia, jakie zrobił na nim zamek, wykonał kilka szkiców budowli.

Mroczne zamczysko w Szkocji

b2ap3_thumbnail_shutterstock_257976701_small.jpg

Zamek Eilean Donan jest tak popularną budowlą, powszechnie kojarzoną ze Szkocją, że stał się w pewnym sensie synonimem tutejszych zamków. Jego zabudowania znajdują się na wyspie, którą łączy ze stałym lądem jedynie kamienny most. Architektura zamku jest prosta, ale bardzo klimatyczna dzięki czemu Eilean Donan stał się planem dla kilku produkcji, m.in. filmów „Nieśmiertelny” oraz jednej z części przygód agenta 007 „Świat to za mało”. Budowla została wzniesiona w 1220 przez szkockiego króla Aleksandra II.

Najpiękniejszy w dolinie Loary

b2ap3_thumbnail_5692004290_6a8eb34b94_b.jpg

Zdjęcie: Jean-Pierre, (CC BY-SA 2.0), flickr.com

Historyczna kraina we Francji słynie z ponad 300 wspaniałych zamków. Jednym z nich jest zamek w Chambord – renesansowa budowla o imponujących rozmiarach i kształtach. Głowna fasada, która jest najwspanialszą wizytówka zamku, liczy 126 metrów długości. Nad budowlą góruje 6 imponujących wież, a jej wnętrza skrywają prawie 440 komnat. Przypuszcza się, że na kształt zamku miał wpływ sam Leonardo da Vinci, który był przez krótki okres zatrudniony jako architekt na dworze króla Franciszka I. Zamek miał być symbolem bogactwa i potęgi francuskich królów i w ciągu 40 lat prac przy udziale 1 800 zatrudnionych na placu budowy robotników, ten cel udało się osiągnąć.

Zamek Królowej

b2ap3_thumbnail_windsor-castle-206493_1280.jpg

Królewska rezydencja w Windsorze to największy zamieszkiwana budowla tego typu na świecie. To jedna z głównych oficjalnych rezydencji angielskiej rodziny królewskiej. Budowla została wzniesiona w XI wieku, i w ciągu kolejnych lat podlegała wielu przebudowom. Obecnie zamek jest otoczony przez imponujące mury, góruje nad nim 19 baszt, a powierzchnia wszystkich podłóg jest szacowana na aż 45 000 metrów kwadratowych. Obok imponującej architektury, szalenie interesującym eksponatem, udostępnionym dla zwiedzających jest domek dla lalek, który należał do królowej Marii. Zabawka pochodząca z 1924 roku wyobraża ponad 40 zamkowych pomieszczeń, odtwarzających naturalnie ówczesny wygląd samego zamku. To doskonałe świadectwo życia królewskiej rodziny w tamtych latach, a także wyjątkowy przykład misternej zabawki dla dzieci.

Zamek hrabiego Draculi

b2ap3_thumbnail_Castle-of-Bran-Rumunia-shutterstock_114267820_small_20150701-143829_1.jpg

Wprawdzie legendarny upiór, ani nawet jego pierwowzór Vlad Palovnik, nigdy nie rezydował w zamku w Branie, jednak jest on powszechnie nazywany zamkiem Draculi. Jednak rumuński zabytek nie potrzebował wcale wampira, ani nawet okrutnego hospodara wołoskiego, aby przeżyć burzliwą historię, w trakcie której był wielokrotnie zdobywany, niszczony i przebudowywany. Obecnie posiadłość imponuje wspaniałą architekturą z kilkoma wieżami i bogato urządzonymi pokojami.

Zamek Hohenzollern

b2ap3_thumbnail_3801987960_eb681a8c56_b.jpg

Zdjęcie: Jim Trodel, (CC BY-SA 2.0), flickr.com

To kolejny przykład romantycznej budowli, która miała nawiązywać do rycerskich tradycji i legend. Zamek Hohenzollernów w Szwabii został wzniesiony na zalesionym wzgórzu liczącym 855 metrów n.p.m. i jego piękna sylwetka góruje nad okolicą. Pierwsze zabudowania w tym miejscu powstały jeszcze w XIII wieku, jednak na skutek zawirowań historycznych kolejne budowle popadały w ruinę. Obecny neogotycki zamek powstał w XIX wieku na polecenie króla Fryderyka Wilhelma IV. Każdego roku budowla jest odwiedzana przez prawie pół miliona zwiedzających.

Perła z Dolnego Śląska

b2ap3_thumbnail_ksiaz-484525_1280.jpg

W naszym zestawieniu nie mogło naturalnie zabraknąć polskiego akcentu. Zamek Książ to trzeci co do wielkości zamek w Polsce. Pierwsze zamkowe zabudowania powstały w XIII wieku, by po burzliwych przejściach zyskać swój barokowy kształt w 1732 roku. Książ zachwyca nie tylko architekturą i pięknymi wnętrzami, ale także skrywa wiele tajemnic. Wystarczy wymienić chociażby zamkowe podziemia, których część już udostępniana dla zwiedzających. W okazałej rezydencji gościli wielcy tego świata np. Winston Churchill i car Mikołaj I Romanow. W trakcie II wojny światowej był siedzibą Adolfa Hitlera. Miłośnicy tajemnic do dziś przekazują sobie informacje o ukrytej pod ziemią Bursztynowej Komnacie, składach kolejowych pełnych złota i o wielu innych zakopanych skarbach, z sześciometrowym sznurem pereł księżnej Daisy na czele.