Treść strony

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 500 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Treść główna

Bez biura podróży

wakacje01
Wakacje w dobrym towarzystwie
Fot. SXC

Najważniejszy dylemat wakacyjny powoli zaczyna spędzać podróżnikom sen z powiek – czy w tym roku wybrać się na wakacje samodzielnie, czy może lepiej zapłacić za organizację wypoczynku jednemu z biur podróży? Korzyści przemawiających za każdym z tych rozwiązań jest wiele i trudno zdecydować, która opcja jest lepsza. Wydaje się, że wszystko zależy tak naprawdę od wakacyjnych planów i indywidualnych preferencji...  

Zorganizowany urlop z biurem podróży czy samodzielna wprawa?

W przypadku wykupienia wakacji oferowanych przez jedną z firm z branży turystycznej, możemy liczyć przede wszystkim na to, że wszystkie kwestie organizacyjne zostaną zdjęte z naszych barków. Co więcej, za wakacje zapłacimy mniej - głównie ze względu na proponowane biurom hurtowe ceny usług hotelarskich. Ponadto, w przypadku nieoczekiwanych zdarzeń możemy zawsze liczyć na opiekę rezydenta. Powszechna opinia o zorganizowanym komercyjnie wypoczynku jest jednak taka, że za cenę komfortu otrzymuje się zestandaryzowany produkt, który właściwie nie różni się w zależności od wybranego kraju, czy kurortu, a urlop wszędzie wygląda bardzo podobnie.

wakacje02
"To co zwykle, poproszę..."
Fot. SXC

Samodzielna organizacja wakacji ma zupełnie inną charakterystykę. Koszty wyprawy wcale nie muszą być wyższe – dzięki możliwości porównywania cen przez internet można rezerwować tanie loty i tanie noclegi z dużym wyprzedzeniem i zapłacić mniej. Podobnie jest z wynajmem samochodów. Pośrednicy często oferują zniżki w wypadku rezerwacji wielu usług jednocześnie. Czas poświęcony na solidne przygotowanie wyprawy zawsze owocuje oszczędnościami, zatem jest to wysiłek, który warto podjąć. Niestety organizacja zajmuje sporo czasu.  Trzeba pomyśleć wiele kwestii, przewidzieć problemy i postarać się im zapobiec, a do tego uważać na budżet. Samodzielna organizacja daje nam jednak znacznie więcej możliwości - pozwala dokładnie dostosować wypoczynek do naszych oczekiwań i realizować w czasie urlopu swoje pasje. Dzięki temu, że podróżujemy w niewielkiej grupie możemy zwiedzać nie tylko najważniejsze zabytki, ale także mniej popularne szlaki i odkrywać po drodze miejsca "nieskażone" masową turystyką. Nie obowiązuje nas żaden harmonogram, w dowolnym momencie możemy zmienić wakacyjne plany, przedłużyć lub skrócić pobyt, wybrać się na lokalną imprezę albo spontanicznie zdecydować się na inne atrakcje. Samodzielnie organizowany wypoczynek to z pewnością bardziej indywidualny plan, więcej możliwości i intensywniejsze wrażenia.

O czym trzeba pamiętać przy samodzielnej organizacji wypoczynku?

Jeśli wybieramy urlop zorganizowany we własnym zakresie, musimy liczyć się z tym, że odpowiednie jego przygotowanie zajmie sporo czasu. Aby w czasie takiego urlopu odpocząć, trzeba zawczasu pomyśleć wiele kwestii. Pierwszą jest wybór właściwego towarzystwa – to właśnie osoby, z którymi spędzamy wakacje stanowią klucz do dobrej zabawy, relaksu i prawdziwego odpoczynku. Kompanów należy więc wybierać bardzo starannie. Kiedy wiemy już kto z nami jedzie, czas ułożyć ogólny plan, wybrać najodpowiedniejsze miejsce na wypoczynek, zarezerwować hotele, transport na miejsce docelowe i rozważyć sposób przemieszczania się podczas wakacji. Jeśli będzie to wycieczka objazdowa świetnie sprawdzi się samochód albo nawet wóz kempingowy; jeśli w planach jest wypoczynek w jednym miejscu, warto wybrać w podróż na miejsce samolotem, a następnie korzystać z lokalnego transportu zbiorowego, roweru albo własnych nóg.

wakacje03
Planowanie wakacji
Fot. SXC

Przed wyjazdem warto przejrzeć przewodniki dotyczące interesujących nas miejsc, zrobić listę atrakcji wartych odwiedzenia i przygotować ogólny plan spędzania tego czasu. Przygotowania mimo, że są czasochłonne, wprowadzają wakacyjną atmosferę już na kilka tygodni, czy miesięcy przed wyjazdem. W gruncie rzeczy mogą się one okazać bardzo przyjemne, a planowanie trasy może jeszcze bradziej rozbudzić naszą ciekawość. Bezpośrednio przed wyjazdem trzeba dopełnić kilku formalności – przygotować dowód ubezpieczenia zdrowotnego, sprawdzić datę ważności dokumentów potwierdzających tożsamość, paszportów (o ile są konieczne), sprawdzić prawo dotyczące meldunku, sytuacji epidemiologicznej i bezpieczeństwa, cła czy spraw wizowych, a także dowiedzieć się gdzie znajduje się najbliższa polska ambasada. Warto też zrobić dobrej jakości kserokopie dokumentów, które bardzo ułatwią procedury w wypadku kradzieży lub zgubienia oryginałów. W przypadku samodzielnie organizowanego wypoczynku koniecznością jest też wykup dodatkowego ubezpieczenia – usługa taka nie jest droga, a zapewnia spokojny wypoczynek i jest na wagę złota, gdy zdarzy się coś przykrego. Na pewno przydadzą się też podręczne rozmówki w języku, którego używa się w danym kraju, bo podróżując "na własną rękę" znacznie częściej niż na zorganizowanym urlopie korzystać będziemy z pomocy lokalnych mieszkańców. Cały proces wygląda na dość skomplikowany, jednak tak naprawdę są to proste zadania, więc zrobienie listy i wykreślanie wykonanych czynności spowoduje, że szybko będziemy mieć to za sobą.

Co dalej?

Kiedy wszystko jest juz zaplanowane, pozostaje nam jedynie spakować walizki i ruszyć na podbój świata. Wyprawa organizowana samodzielne z pewnością okaże się dla podróżnika bardziej interesująca i pouczająca, niż kolejna oferta z katalogu, a po powrocie znajomi chętniej zobaczą na pamiątkowych fotografiach unikalne ujęcia, niż kolejny hotelowy basen z lazurową wodą. Nam pozostaje tylko życzyć wszystkim udanych wakacji!

Joanna Cosel/Tanie-Loty.com.pl