Treść strony

Treść główna

Mamy dane dotyczące letniego rozkładu lotów z 15 polskich lotnisk. Nowy rozkład lotów wchodzi w nocy z soboty 24 marca na niedzielę 25 marca. Do wyboru jest 541 regularnych połączeń (o 81 więcej niż w sezonie zimowym). Aż 51 z nich to nowości.

Przewoźnicy wprowadzili kilka ciekawych połączeń. Air France będzie latał z Wrocławia do Paryża. Ryanair poleci do Burgas z Warszawy, Rzeszowa i z Poznania. Wizz Air zainauguruje loty na Islandię z Poznania, a z Katowic do Lwowa, Charkowa, Malagi, Porto i Faro. W sezonie letnim na lotnisku w Krakowie pojawi się też linia flydubai z nowym połączeniem do Dubaju. 

Bardzo dobrą wiadomością jest pojawienie się w siatce lotów z Wrocławia lotniska im. Charles'a de Gaulle'a w Paryżu. Dużym zainteresowaniem cieszą się też nowe połączenia do Dubaju i Odessy z Krakowa. Wśród nowości są także długo oczekiwane loty dla pasażerów biznesowych z Łodzi do Monachium oraz połączenie LOT-u z Rzeszowa do Nowego Jorku - komentuje Anna Pustizzi, redaktor prowadząca Tanie-Loty.pl.

Znaczącym wydarzeniem, które czeka nas wiosną 2018 roku, jest pojawienie się już w maju stałych kursów do Singapuru, które poszerzą ofertę podróży z Lotniska Chopina do południowo-wschodniej Azji oraz Australii. - dodaje Pustizzi

Warto przypomnieć, że na lato wracają też typowo letnie połączenia sezonowe m.in. do Alicante, Barcelony, Pizy, Cagliari, na Korfu, Kretę i Majorkę. 

51 nowości z polskich lotnisk na sezon lato 2018

  • Wrocław - 10 nowości (Paryż, Stuttgart, Bari, Porto, Kutaisi, Göteborg i Bazylea, Ateny, Faro, Podgorica)
  • Katowice - 9 nowości (Ateny, Charków, Faro, Lwów, Memmingen, Malaga, Porto, Podgorica, Monachium)
  • Warszawa Lotnisko Chopina - 8 nowości (Bordeaux, Norymberga, Kowno, Skopje, Hanower, Zaporoże, Singapur, Dubrownik)
  • Gdańsk - 5 nowości (Ateny, Lwów, Wiedeń, Ryga, Kijów)
  • Kraków - 5 nowości (Budapeszt, Dubaj, Odessa, Helsinki, Burgas)
  • Rzeszów - 4 nowości (Tel Awiw, Nowy Jork, Ateny, Burgas)
  • Poznań - 3 nowości (Rejkiawik, Mediolan, Dortmund)
  • Warszawa Modlin - 3 nowości (Burgas, Rimini, Pescara) 
  • Łódź - 2 nowości (Ateny, Monachium)
  • Olsztyn - 2 nowości (Lwów, Dortmund)

15 polskich lotnisk oferuje w sezonie lato 2018 łącznie 541 połączeń. Letnia siatka będzie obowiązywać do 27 października 2018 roku. Raport przygotował serwis Tanie-loty.pl na podstawie danych z 15 polskich lotnisk. 

Lotnisko Chopina w Warszawie

Latem, z Lotniska Chopina, realizowane będą połączenia regularne na 122 trasach oferowane przez 33 przewoźników. Nowy sezon to dla Lotniska Chopina ciąg dalszy rozwijania siatki przesiadkowej, a także zwiększenie liczby połączeń z południowo-wschodnią Azją. 

Linie Norwegian zamykają połączenia z Madrytem, natomiast Eurowings z Dusseldorfem. Co nie zmienia faktu, że wciąż będzie możliwość podróżowania ze stołecznego portu do Madrytu i Dusseldorfu. Swoje połączenia będzie dalej realizował i rozwijał w  tych kierunkach LOT. W okresie marzec-lipiec pojawi się 8 nowych połączeń - do Bordeaux (Wizz Air), a także do Norymbergi, Kowna, Skopje, Hanoweru, Zaporoża, Singapuru i Dubrownika Ostatnich siedem tras obsługiwać będzie LOT. 

Wraca też 11 kierunków sezonowych oferowanych rozkładowo: Połąga, Zadar, Split, Heraklion, Saloniki,  Podgorica, Alicante, Pula, Alghero, Korfu i Burgas. Do  Dubrownika na razie będzie można latać tylko sezonowo, jednak - o ile kierunek ten będzie zyskiwał popularność - połączenie to ma szansę zostać stałym elementem oferty. - mówi Jacek Adamczyk z biura prasowego Lotniska Chopina 

Port Lotniczy Kraków

W letnim rozkładzie lotów z krakowskiego lotniska znajdziemy aż 102 połączenia (oferowane przez 21 przewoźników). To aż o 14 więcej niż w sezonie zimowym - jednocześnie 5 z nich to kompletnie nowe połączenia. 

Norwegian już 26 marca poleci do Helsinek w Finlandii, zaś dzień później Ryanair zainauguruje loty do Burgas w Bułgarii. 8 kwietnia na krakowskim lotnisku pojawi się nowy przewoźnik - flydubai - z nowym połączeniem do największego miasta Emiratów Arabskich - Dubaju. 28 kwietnia LOT ponownie będzie obsługiwał loty do Budapesztu, a trzy tygodnie później (22 maja) zostanie uruchomiona trasa Kraków - Odessa. Loty będą obsługiwane przez ukraińskiego przewoźnika YanAir. Połączenie do znanego kurortu położonego nad Morzem Czarnym jest drugim z Kraków Airport na Ukrainę.

W letnim rozkładzie pozostaje szesnaście zainaugurowanych w sezonie Zima 2017/2018 połączeń oferowanych przez: Jet2.com, Ryanair i Ukraine International Airlines. 

Sezon letni to także powrót połączeń sezonowych: Eurowings - Stuttgart, Iberia Express - Madryt, Vueling - Barcelona, Aegean - Ateny, Ryanair - Chania, Lourdes, Lamezia, Pafos, Pescara, Majorka.

W sezonie letnim pasażerowie mogą zrealizować kolejne pomysły na podróż prosto z Krakowa. Połączenie LOT-u ze stolicą Węgier - Budapesztem, daje także możliwość kontynuowania podróży do Nowego Jorku. Od maja startuje drugie połączenie na Ukrainę - Odessa. W ofercie pozostaje Kijów, z którego można zaplanować urlop w Tbilisi czy Kolombo na Sri Lance. Dubaj zaś - to wyprawa na przykład do Australii lub Nowej Zelandii. Z kolei dobrą wiadomością dla małopolskiego biznesu jest zwiększenie częstotliwości połączeń LOT-u do Chicago - powiedział Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport.

Port Lotniczy Gdańsk

Pasażerowie gdańskiego lotniska mają do dyspozycji 68 bezpośrednich połączeń (obsługiwanych przez 9 linii lotniczych). W rozkładzie znajdzie się aż 5 nowych kierunków. Ryanair poleci do Aten. Połączenia do stolicy Grecji będą wykonywane od 11 maja dwa razy w tygodniu. Wizz Air będzie oferować połączenia do Lwowa i Wiednia.  Pierwszy lot na Ukrainę zaplanowano na 26 marca 2018 roku, zaś loty do Wiednia zostaną zainaugurowane 27 kwietnia. Linie lotnicze Ukraine International Airlines już 2 marca uruchomiły nowe połączenie na Ukrainę - z Gdańska do Kijowa. Rejsy będą obsługiwane codziennie. Natomiast Air Baltic 27 marca uruchomi loty do Rygi. 

Do rozkładu wracają zawieszone na zimę loty do Bergen, Pizy, Neapolu, Newcastle i Alicante. Z rozkładu zniknie jedno połączenie - Ryanair zawiesza na lato loty do Ejlatu. 

Port Lotniczy Wrocław

W rozkładzie na lato 2018 pasażerowie wrocławskiego lotniska mają do dyspozycji rekordową liczbę 59 połączeń regularnych. Znalazło się tutaj aż 50 rejsów niskokosztowych, zarówno na południe Europy, Wyspy Brytyjskie, jak i do Afryki, Skandynawii i na Wschód. 

Uzupełnieniem są połączenia do 9 najważniejszych europejskich hubów przesiadkowych, między innymi do Paryża, Stuttgartu, Zurychu, Frankfurtu nad Menem, Monachium, Kopenhagi, Dusseldorfu czy Warszawy, a poza Europą - Tel Avivu.

Swoją obecność we Wrocławiu wzmacniają tanie linie. Wizz Air powiększa swoją bazę operacyjną o drugi samolot i proponuje 5 nowości: Bari, Porto, Kutaisi, Göteborg i Bazyleę Miluza. Jednocześnie przybędzie lotów na najbardziej popularnych trasach przewoźnika (m.in. do Eindhoven, Londynu Luton, Lwowa i Rejkiawiku). W sumie węgierski przewoźnik zaproponuje 15 tras z Wrocławia. Z kolei wśród 35 bezpośrednich tras irlandzkiego przewoźnika znajdą się 3 premiery: Ateny, Faro oraz Podgorica.

Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław powiedział:

Rozkład lotów wrocławskiego lotniska nigdy nie był bogatszy i bardziej różnorodny. I właśnie tą różnorodnością konkurujemy z innymi portami regionalnymi w Polsce. W nowym sezonie do rozkładu wejdzie 10 nowych, regularnych tras. Bardzo dobrą wiadomością jest pojawienie się w siatce lotów z Wrocławia lotniska im. Charles'a de Gaulle'a w Paryżu. Nowość od linii Air France sprawi, że będziemy jeszcze lepiej skomunikowani z Francją i całym światem. Stawia na nas też grupa Lufthansa - dzisiaj Port Lotniczy Wrocław to trzecie lotnisko w Polsce, z którego oferuje najwięcej lotów. W nowym sezonie Eurowings (spółka-córka Lufthansy) uruchamia loty do Stuttgartu i zwiększa liczbę operacji na trasie do Düsseldorfu.

W rozkładzie letnim nie zabraknie zimowych nowości od tanich linii, między innymi Palermo, Neapolu, Gdańska czy Brukseli Charleroi. Gwarancję pogody dadzą też inne południowe kierunki irlandzkiego przewoźnika, które po zimowej przerwie wracają do siatki - Alicante, Barcelona Girona, Chania i Majorka. 

Port Lotniczy Katowice Airport

Siatka połączeń regularnych obejmuje 54 połączenia. W zbliżającym się rozkładzie lato 2018 z Katowice Airport zostanie uruchomionych 9 nowych połączeń regularnych. Aż 8 nowych połączeń to loty Wizz Air-a, który już 9 marca zainaugurował połączenie do Aten. 26 marca ruszy połączenie do Lwowa. Dopiero w czerwcu ruszą loty do Charkowa, Memmingen i Porto, ale wszystkie wymienione połączenia będą trasami całorocznymi. W czerwcu ruszą także sezonowe loty do Faro, Malagi i Podgoricy. 

O lotnisku w Katowicach nie zapomniała Lufthansa, która już 27 marca br., uruchomi połączenie do Monachium.  

Do rozkładu wracają sezonowe połączenia do Chanii, Korfu, Alghero, Burgas, Kutaisi i Splitu oraz zawieszone na zimę połączenie do Hamburga, które jak zapowiada przewoźnik zostanie także w sezonie zimowym 2018/2019. Na lato zawieszone zostają sezonowe połączenia do Agadiru i Eilatu, które także wrócą do siatki połączeń z Katowic już jesienią. Definitywnie znika z rozkładu połączenie do Lanzarote. 

Port Lotniczy Warszawa Modlin

W sezonie letnim oferuje 49 połączeń regularnych. Jak poinformowała Jolanta Grus z Biura Prasowego Lotniska Warszawa Modlin, mapa kierunków wzbogaci się tylko o 3 nowe połączenia: Burgas, Rimini i Pescarę. Każde z połączeń będzie obsługiwane 2 razy w tygodniu w poniedziałki i czwartki. 

Poza nowymi kierunkami wznowione zostają na sezon letni takie połączenia jak: Faro, Chania, Korfu, Saloniki, Piza i Cagliari. Niestety połączenia do Eilatu i na Fuerteventurę jako połączenia sezonowe na zimę nie będą obsługiwane w sezonie letnim. 

Port Lotniczy Poznań

W sezonie letnim dostępne będą 33 połączenia oferowane przez trzech przewoźników tradycyjnych - PLL LOT, Lufthansę, SAS (Kopenhaga), a także dwóch przewoźników niskokosztowych - Ryanair i Wizz Air. Dwa nowe połączenia zaproponuje mieszkańcom Poznania i okolic Wizz Air, a jeden nowy lot doda także Ryanair. Dobrą informacją jest także, fakt, że sześć zainaugurowanych zimą połączeń Ryanair będzie obsługiwanych w sezonie letnim. Podróżni będą mogli się zatem cieszyć lotami do Aten, Billund, Castellon, Madrytu, Oslo Torp i Tel Awiwu. Na lato zostaje zawieszone połączenie do Eilatu, za to do rozkładu wróciły sezonowe loty do Barcelony Girony i Korfu.  

Już 27 marca ruszy nowe połączenie do Mediolanu Bergamo obsługiwane przez Ryanair dwa razy w tygodniu - we wtorki i soboty. Natomiast loty na trasie Poznań - Reykjavik, których premierę linia Wizzair wyznaczyła na 31 marca 2018 roku będą odbywały się we wtorki, czwartki i soboty. W odpowiedzi na oczekiwania klientów, loty na trasie Poznań-Dortmund rozpoczną się dwa miesiące wcześniej niż pierwotnie planowano - już 25 marca. 

Gabor Vasarhelyi, manager ds. komunikacji w Wizz Air powiedział:

W odpowiedzi na ogromne zapotrzebowanie, uruchamiamy nasze długo oczekiwane połączenie z Dortmundem wcześniej niż planowano, bo już pod koniec marca. Loty będą odbywać się cztery razy w tygodniu, dostarczając wygodną i niskokosztową możliwość podróży dla osób podróżujących zarówno w celach turystycznych jak i biznesowych.

Port Lotniczy Rzeszów

Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka oferuje regularne, codzienne połączenia do Warszawy, Londynu i Monachium oraz loty do Dublina, Manchesteru, Bristolu, East Midlands i Glasgow. 12 marca br. wystartowało  połączenie Rzeszów -Tel Awiw, a 30 kwietnia wystartują cotygodniowe rejsy transatlantyckie z Jasionki na nowojorskie lotnisko Newark samolotami Boeing 787 Dreamliner. 

Jak tłumaczy prezes LOT-u Rafał Milczarski, przewoźnik wznawia loty m.in. dlatego, że Rzeszów w ostatnich latach bardzo rozwinął się pod względem gospodarczym.

Cieszymy się, że po 10 latach przerwy możemy przywrócić pasażerom z Podkarpacia bezpośrednią łączność z Nowym Jorkiem i New Jersey, jednym z najważniejszych ośrodków Polonii amerykańskiej. Przez te dziesięć lat potencjał tego połączenia bardzo się rozwinął, dlatego nasze rejsy nie są już tylko doskonałą propozycją na wyjazdy rodzinne, ale też biznesowe.

Nie próżnuje także Ryanair.

W sezonie letnim 2018 wznowione zostanie połączenie do Korfu, które ruszy od 25 marca. 28 marca zainaugurujemy regularne połączenia z Burgas. 16 maja wystartuje pierwszy rejs do Aten. - mówi Marcin Kołacz z Biura Prasowego Lotniska w Rzeszowie. 

Łącznie w sezonie letnim Rzeszów zaproponuje podróżnym 13 połączeń - w tym aż 4 nowości.

Port Lotniczy Lublin

W sezonie letnim Lotnisko w Lublinie będzie oferować 12 połączeń. Nie pojawią się żadne nowości, ale cieszy fakt, że zainaugurowane zimą połączenie easyJet do Mediolanu zostaje utrzymane na lato. 

Port Lotniczy Szczecin

Połączenia ze Szczecina w sezonie letnim oferuje 4 przewoźników  Podróżni mają do dyspozycji 11 połączeń: do Londynu Stansted, Dublina, Edynburga i Liverpoolu (Ryanair), do Londynu Luton, Stavanger, Bergen, Sztokholmu Skavasta i Oslo Torp (Wizz Air), do Oslo Gardemoen (Norwegian) oraz do Warszawy (PLL LOT i Ryanair).

Port Lotniczy Bydgoszcz

Mieszkańcy Kujawsko-Pomorskiego w sezonie letnim 2018 będą mogli korzystać z lotów rejsowych z Portu Lotniczego Bydgoszcz do: Frankfurtu, Lwowa, Londynu Stansted, Londynu Luton, Birmingham, Dublina, Glasgow i Dusseldorfu Weeze. Dwa ostatnie połączenia wracają do siatki po zimowej przerwie.  

Osoby szukające bardziej egzotycznych i odległych miejsc mogą z powodzeniem organizować swoje wyjazdy w oparciu o loty Lufthansy. Połączenie do Frankfurtu to ponad 200 kierunków na cały świat. Loty do głównego portu lotniczego niemieckiego przewoźnika odbywają się codziennie, co dodatkowo zwiększa elastyczność planowania podróży. - powiedział Artur Niedźwiecki z Biura Prasowego lotniska w Bydgoszczy. 

Port Lotniczy Łódź

W siatce połączeń łódzkiego lotniska pojawią się dwa nowe połączenia. Łącznie będzie ich 5. Nowe regularne połączenie z Portu Lotniczego Łódź do Aten otwiera Ryanair. Loty rozpoczną się 12 maja. 

Nasza praca i rozmowy z przewoźnikiem rozpoczęte pod koniec kwietnia, przyniosły pierwszy efekt. To pierwszy mały krok w rozwijaniu połączeń z naszego lotniska - mówi Anna Midera, prezes Portu Lotniczego w Łodzi. 

Ryanair jest obecny na łódzkim lotnisku od 12 lat. Teraz lata do Londynu Stansted, East Midlands i Dublina.

Wraca połączenie także lotnicze między Łodzią a Monachium. Ale nie będzie już obsługiwane przez Adria Airways. Port Lotniczy w Łodzi nawiązał współpracę z Lufthansą. Niemiecki przewoźnik po raz pierwszy w historii poleci z Łodzi już 28 marca. Loty będą się odbywać pięć razy w tygodniu.

Port Lotniczy Olsztyn Mazury

Oprócz połączeń dostępnych już od jakiegoś czasu (Londyn Luton - Wizz Air, Londyn Stansted - Ryanair), w roku 2018  siatka połączeń została rozszerzona o połączenia rejsowe do Lwowa oraz Dortmundu.

Już od 27 marca LOT będzie latał z Szyman do Lwowa bombardierami Q400, które zabierają na pokład 78 osób.

Są to bardzo wygodne i bezpieczne maszyny, pozwalające przy tym zabierać dużo bagażu - podkreśla Tomasz Kądziołka, dyrektor operacyjny portu lotniczego Olsztyn-Mazury.  

Wizz Air ogłosił uruchomienie nowego połączenia z Portu Lotniczego Olsztyn - Mazury do Dortmundu w lutym. Pierwszy rejs zaplanowany jest na 14 maja. Loty będą odbywać się dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i piątki. Zarówno przedstawiciele linii lotniczej Wizz Air jak również Portu Lotniczego Olsztyn - Mazury są przekonani, że nowe połączenie wzmocni relacje biznesowe między Polską a Niemcami, stymulując jednocześnie lokalną branżę lotniczą i turystyczną.

Port Lotniczy w Zielonej Górze

Lotnisko w Zielonej Górze oferuje podróżnym jedno połączenie regularne - do Warszawy.

Port Lotniczy Radom

Lotnisko w Radomiu nie oferuje w tym sezonie żadnych połączeń regularnych. Jak informuje Rzecznik Prasowy Portu lotniczego Radom -  Lotnisko obsługuje na razie wyłącznie samoloty lotnictwa ogólnego.

 

Serwis Tanie-Loty.pl opracował najnowsze dane dotyczące sposobu podróżowania Polaków. Wynika z nich, że Polacy coraz częściej decydują się na latanie tanimi liniami lotniczymi. Najchętniej wybieranymi kierunkami zagranicznymi są Londyn, Rzym i Paryż. Wiele połączeń to loty z Europy do Polski, dlatego najwięcej rezerwacji to loty do Warszawy. Polubiliśmy również loty krajowe, coraz częściej przedkładając taką formę podróżowania nad autobus lub pociąg.

Nadal preferujemy krótsze wypady, tzw. city-breaki, trwające do 6 dni oraz loty w jedną stronę. W podróż najchętniej wybieramy się sami lub z jedną osobą towarzyszącą. Zdecydowanie wolimy wyloty z Polski, gdzie największym zainteresowaniem cieszą się warszawskie lotniska.

Najchętniej do Polski. Za granicę do Londynu. Coraz popularniejsze Rzym, Paryż i Barcelona.

“Miejsce na szczycie rankingu najpopularniejszych kierunków zagranicznych niezmiennie zajmuje Londyn - bilety do stolicy Anglii zarezerwowało w 2017 roku ponad 8% klientów serwisu. Ale oprócz Londynu, dużym zainteresowaniem podróżnych cieszą się także cieplejsze kierunki, takie jak Rzym, Barcelona czy Mediolan. Wynika to z licznych, stale pojawiających się promocji, z których wielu podróżnych korzysta.” - mówi Anna Pustizzi z serwisu Tanie-Loty.pl.

Na pierwszym miejscu listy najczęściej rezerwowanych kierunków ubiegłego roku plasuje się Warszawa (ponad 9% wszystkich rezerwacji). W pierwszej dziesiątce znalazły się również Gdańsk i Kraków.

„Do niedawna wśród podróży lotniczych dominowały kierunki zagraniczne. Jednak ostatnio coraz więcej lotów to loty krajowe oraz loty do Polski” - komentuje Pustizzi

Spośród europejskich kierunków coraz większym powodzeniem cieszą się włoskie miasta (Rzym, Mediolan, Trapani, Bari czy Bolonia), miasta Półwyspu Iberyjskiego, szczególnie Barcelona, Lizbona czy Porto. Dość popularnym kierunkiem były w 2017 roku także greckie Ateny. W drugiej dziesiątce najcześciej wybieranych połączeń pojawiły się oprócz kierunków europejskich: Nowy Jork, Bangkok, Chicago i Dubaj.

10

Pełna lista 10 najpopularniejszych kierunków lotniczych 2017 roku według liczby rezerwacji, przedstawia się następująco: 1. Warszawa – 9,29%, 2. Londyn – 8,47%, 3. Rzym – 3,51%, 4. Paryż – 3,23%, 5. Gdańsk – 3,02%, 5. Kraków – 2,71%, 6. Barcelona – 2,31%, 7. Mediolan – 2,27%, 9. Ateny – 1,90%, 10. Eindhoven – 1,69%

Latamy tanio

Widać wyraźnie, że klienci darzą tanie linie lotnicze sporym zaufaniem. Choć połączenia oferowane przez regularnych przewoźników wciąż jeszcze są popularne, podróżni chętniej korzystają z usług tanich linii lotniczych. Ok. 69% tegorocznych transakcji stanowiły właśnie rezerwacje biletów tanich przewoźników.

Najpopularniejszą linią lotniczą był Ryanair - prawie 42% klientów serwisu wybrało właśnie tego przewoźnika. Spośród linii tradycyjnych największym zainteresowaniem cieszyła się oferta Polskich Linii Lotniczych LOT.

07

Najchętniej z Warszawy

Prawie 72% klientów serwisu Tanie-Loty.pl wybrało wylot z Polski. W rankingach wylotów wciąż przodują mieszkańcy Warszawy – tradycyjnie najwięcej wylotów – ponad 50% - odbyło się ze stołecznych lotnisk (33% z Lotniska Chopina i ponad 17% z Lotniska Warszawa Modlin). Kolejnym najczęściej wybieranym miejscem wylotu jest lotnisko w Krakowie, z którego skorzystało prawie 13% klientów serwisu Tanie-Loty.pl. Dalej w rankingu znalazły się kolejno: Gdańsk (11,87%), Wrocław (8,90%) i Katowice (6,36%). Coraz atrakcyjniejsze promocje lotnicze oferowane przez przewoźników na wyloty z Berlina powodują większe zainteresowanie biletami właśnie z tego portu lotniczego. W tym roku to już ponad 4% wszystkich rezerwacji.

06

Latamy samodzielnie i coraz częściej w jedną stronę.

Zdecydowana większość, prawie 62%, klientów serwisu wybiera podróż w pojedynkę. Ponad 26% leci z jedną osobą towarzyszącą, a 12% klientów podróżuje w grupach 3-osobowych i większych.

03

Prawie 89% podróżujących to dorośli, a niewiele ponad 7% to dzieci do 12 roku życia. 

02

Współmiernie do popularności samodzielnie organizowanych podróży lotniczych rośnie świadomość klientów. Ponad 42% z nich zakupiła bilety na ponad miesiąc przed planowanym wylotem. Warto jednak zauważyć wzrost liczby rezerwacji dokonywanych w tym samym dniu lub dzień wcześniej.

08

Więcej podróżnych niż przed rokiem dokupuje też do biletu pakiety ubezpieczeń, m.in. kosztów rezygnacji z podróży - w tym roku do ponad 14% rezerwacji zostało wykupione takie ubezpieczenie.

01

Okazuje się, że coraz większą popularnością cieszą się loty w jedną stronę. Już ponad 42% rezerwacji dotyczy właśnie takich połączeń - to aż 23% więcej niż przed rokiem. Oczywiście wciąż najpopularniejsze są loty w dwie strony (ponad 57% rezerwacji).

04

Kochamy citybreaki

Warto wspomnieć o preferencjach dotyczących długości podróży. Z danych wynika, że ponad 51% podróżujących w dwie strony preferuje bardzo krótkie wypady (do 6 dni). Polacy uwielbiają citybreaki, gdyż nie wymagają one długiego urlopu, a do częstszych podróży zachęcają też coraz niższe ceny biletów do europejskich miast. Tygodniowe lub dwutygodniowe wyjazdy wybiera ponad 35% klientów Tanie-Loty.pl, a tylko 4% z nich wybrało podróże dłuższe niż miesiąc.

09

Nie boimy się płatności online

Mniej niż 1% klientów Tanie-Loty.pl wybiera płatność gotówką. Podróżni zdecydowanie wolą płatności online (ponad 70% rezerwacji zostało opłaconych w ten sposób). Zaczynamy nabierać też zaufania do płatności kartą kredytową (prawie 7% rezerwacji). Nadal sporym zainteresowaniem cieszą się również tradycyjne przelewy, z których korzysta ponad 19% Polaków (o 4 punkty procentowe mniej niż przed rokiem). Na płatność przy użyciu PayPala decyduje się 2% podróżnych.

05

*Raport powstał na podstawie danych rezerwacyjnych serwisu z okresu 1.01.2017 do 31.12.2017. 

Kontakt dla mediów - Anna Pustizzi; e: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; tel. 508 87 34 56

 

Do wyboru są 393 regularne połączenia, w tym 30 nowości. Mamy dane dotyczące zimowego rozkładu lotów z 15 polskich lotnisk. Raport przygotował serwis Tanie-Loty.pl. Nowy rozkład lotów wchodzi w nocy z soboty 29 października na niedzielę 30 października.

Przewoźnicy wprowadzili kilka ciekawych nowości. Ryanair poleci z Warszawy Modlin do Porto i Walencji, a z Wrocławia na główne lotnisko Madrytu. Wizz Air oferuje z Katowic dwa połączenia na Wyspy Kanaryjskie (Teneryfę i Lanzarote), a także do Dubaju. 

– To ostatnie połączenie od chwili ogłoszenia rozbudziło ogromne zainteresowanie. Obserwujemy, że kierunki południowe coraz częściej są traktowane jako całoroczne. W tym roku przewoźnicy utrzymali kilka takich połączeń po sezonie letnim, a także wprowadzili nowe. Wynika to z faktu, że Polacy coraz chętniej planują wypoczynek przez cały rok - komentuje Anna Pustizzi, redaktor prowadząca Tanie-Loty.pl.

Po raz pierwszy na sezon zimowy pozostają połączenia linii Ryanair z Krakowa do Malagi i Cagliari oraz z Wrocławia na Maltę. Z tanimi liniami również jesienią i zimą polecimy do Alicante, do Neapolu lub na Sycylię. Od grudnia wracają też typowo zimowe połączenia sezonowe do Grenoble, Turynu i Werony. 

30 nowości z polskich lotnisk na sezon zimowy 2016/2017

  • Warszawa Modlin – 8 nowości (Walencja, Porto, Tuluza, Edynburg, Leeds, Birmingham, Newcastle, Belfast) 
  • Kraków – 6 nowości (Genewa, Wenecja, Neapol, Manchester, Bournemouth, Belfast)
  • Wrocław – 5 nowości (Madryt, Kijów, Newcastle, Manchester, Belfast)
  • Gdańsk – 4 nowości (Mediolan Bergamo, Grenoble, Newcastle, Belfast)
  • Katowice – 3 nowości (Teneryfa, Lanzarote, Dubaj)
  • Warszawa Lotnisko Chopina – 1 nowość (Ejlat, Izrael) 
  • Poznań – 1 nowość (Alicante)
  • Rzeszów – 1 nowość (Berlin Schoenefeld, lata od 2 września)
  • Olsztyn Mazury – 1 nowość (Londyn Stansted)

15 polskich lotnisk oferuje w sezonie 2016/2017 łącznie 393 połączenia. Zimowa siatka będzie obowiązywać do 25 marca 2017 roku. Raport przygotował serwis Tanie-loty.pl na podstawie danych z 15 polskich lotnisk. 

Warszawa Lotnisko Chopina

W sezonie 2016/17 z Lotniska Chopina w Warszawie pasażerowie mają do wyboru połączenia do 100 portów lotniczych, obsługiwane przez 33 przewoźników. W rozkładzie pozostają wszystkie trasy całoroczne, w tym obsługiwane przez Wizz Air do Katanii i Neapolu, przez Norwegian do Malagi czy przez LOT do Nicei. Oczywiście pozostają także wszystkie niedawno otwarte trasy dalekiego zasięgu, w tym do Seulu (PLL LOT) i do Pekinu (Air China).

Jak dotąd zapowiedziane jest jedno nowe połączenie – do Ejlatu w Izraelu otwierane od połowy grudnia przez Wizz Air. Jak co roku od grudnia wracają połączenia sezonowe do Grenoble, Werony i Turynu. W tym roku nie będzie obsługiwane oferowane w ubiegłym sezonie zimowym przez Air Baltic połączenie do Popradu.

Z rozkładu znikają połączenia typowo wakacyjne, jak m.in. do Alghero, Alicante, Burgas, Bejrutu, Korfu, Olsztyna, Warny, Splitu czy Zadaru. Z końcem października PLL LOT kasują także połączenie z Warszawy do Połągi.

Z lotniska w Warszawie w sezonie zimowym wycofuje się Air Serbia, obsługująca trasę do Belgradu, ale trasa ta nie znika z siatki połączeń lotniska, ponieważ jej obsługę nadal będą kontynuowały PLL LOT. LOT z kolei przestaje latać do Aten, ale trasa ta będzie obsługiwana przez greckiego przewoźnika Aegean - mówi Przemysław Przybylski,  rzecznik prasowy Lotniska Chopina w Warszawie 

Port Lotniczy Kraków

W zimowym rozkładzie lotów z krakowskiego lotniska znajdziemy 65 połączeń (oferowanych przez 14 linii lotniczych). To aż 9 więcej niż przed rokiem. Nowościami są połączenia easyJet do Genewy, Manchesteru oraz Neapolu i Wenecji. Z kolei Ryanair uruchomi dwie nowe trasy na Wyspy Brytyjskie – do Bournemouth i do Belfastu. 

Na zimę zostają również nowości z tegorocznego lata: easyJet do Mediolanu Malpensy, Jet2.com do Manchesteru, Ryanair do Bristolu oraz linii SAS do Kopenhagi. Po raz pierwszy na sezon zimowy pozostają połączenia PLL LOT do Gdańska oraz linii Ryanair do Malagi i Cagliari. Dodatkowo, w związku z zamknięciem lotniska w Oslo Rygge, Ryanair uruchomi połączenie na lotnisko Oslo Torp.

Port Lotniczy Gdańsk

Pasażerowie gdańskiego lotniska mają do dyspozycji 59 bezpośrednich połączeń (obsługiwanych przez 9 linii lotniczych) do 51 portów lotniczych. W rozkładzie są cztery nowe kierunki. Ryanair będzie latał do Newcastle, Mediolanu Bergamo oraz do Belfastu, a Wizz Air do Grenoble. Poza tym będzie więcej poleczeń na trasie do Warszawy - Ryanair dodał jeszcze jeden lot dziennie.

W sezonie zimowym zawieszone zostają loty do Pizy i Alicante (Ryanair), Barcelony (Wizz Air) oraz do Iwano Frankiwska.

Port Lotniczy Warszawa Modlin

W sezonie zimowym oferuje 35 połączeń regularnych. Mapa kierunków wzbogaci się aż o 8 nowych tras, do: Edynburga, Leeds, Walencji, Birmingham, Newcastle, Belfastu, Porto i Tuluzy. 

W sezonie zimowym Ryanair powiększy swoją bazę w Modlinie o nowy, trzeci samolot - mówi Leszek Chorzewski, prezes Portu Lotniczego Warszawa Modlin. – To oznacza nowe miejsca pracy dla załóg, nowe kierunki lotnicze z naszego portu oraz większą częstotliwość połączeń. Najbardziej wzbogaci się siatka połączeń lotniczych do Wielkiej Brytanii, ale również do Portugalii i Francji – dodaje. 

Od sezonu zimowego zwiększy się również częstotliwość lotów na trasach do Bristolu (z 3 do 4 razy w tygodniu) oraz do Mediolanu Bergamo (z 6 do 7 razy w tygodniu). Natomiast zawieszone połączenia sezonowe (Saloniki, Chania, Korfu, Piza, Palma i Trapani) powrócą w marcu 2017 r.

Port Lotniczy Katowice Airport

Siatka połączeń regularnych obejmuje 35 połączeń do 15 krajów. Pojawią się trzy atrakcyjne nowości. Wizz Air uruchomi dwie nowe trasy na Wyspy Kanaryjskie (Teneryfę i Lanzarote) oraz cieszące się dużym zainteresowaniem połączenie do Dubaju.

Katowickie lotnisko traci na zimę pięć połączeń sezonowych. Są to kierunki typowo wakacyjne:  Alghero, Burgas, Kutaisi, Korfu i Chania. Wszystkie wymienione trasy wracają już w rozkładzie lato 2017. 

Port Lotniczy Wrocław

Od 30 października pasażerowie wrocławskiego lotniska mają do wyboru w sumie 34 połączenia regularne - 6 połączeń z tradycyjnymi przewoźnikami oraz 28 połączeń niskokosztowych, w tym 7 południowych, 14 na Wyspy Brytyjskie, dwa kierunki skandynawskie (Oslo Torp i Sztokholm Skavsta), po jednym połączeniu do Francji (Paryż Beauvais), Niemiec (Dortmund) i Holandii (Eindhoven). Siatkę uzupełniają tanie loty do Warszawy od linii Ryanair oraz Radom.  

Cztery nowe połączenia wprowadzają linie Ryanair. To trzy kierunki brytyjskie – Manchester, Newcastle i Belfast, a także główne lotnisko w Madrycie. Piątą nowością jest Kijów, do którego latają linie Wizz Air. Dodatkowo, w rozkładzie zimowym po raz pierwszy pozostaje Malta. 

To będzie rekordowa zima na wrocławskim lotnisku. Przewoźnicy niskokosztowi systematycznie rozwijają swoją ofertę. Madryt i Malta znakomicie uzupełniają siatkę kierunków południowych, bardzo chętnie wybieranych również w okresie jesienno-zimowym. Ogromnym zainteresowaniem, co widać w systemach rezerwacyjnych, cieszy się również Kijów – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. 

Z rozkładu zniknęły tylko cztery kierunki sezonowe: Wenecja Treviso, Kreta Chania, Alicante i Malaga.  

Port Lotniczy Poznań

W sezonie zimowym dostępne są 22 połączenia oferowane przez trzech przewoźników tradycyjnych – PLL LOT (Warszawa), Lufthansę (Frankfurt, Monachium), SAS (Kopenhaga), a także dwóch przewoźników niskokosztowych – Ryanair (Alicante, Dublin, Malta, Bristol, Edynburg, Liverpool, Londyn Stansted, Rzym Ciampino) i Wizz Air (Doncaster/Sheffield, Londyn Luton, Barcelona, Birmingham, Glasgow, Eindhoven, Oslo Torp, Malmo, Paryż Beauvais, Sztokholm Skavsta).

Od 3 listopada z poznańskiej Ławicy polecimy do hiszpańskiego Alicante. Połączenie uruchamiają linie Ryanair. Przewoźnik zdecydował też o utrzymaniu w sezonie zimowym lotów na Maltę i do Edynburga. 

Na zimę zawieszone zostają loty do Barcelony Girony i Korfu (Ryanair). Natomiast ze względu na zamknięcie bazy irlandzkiego przewoźnika w Oslo Rygge loty na tej trasie zostają anulowane wraz z wejściem w życie sezonu zimowego. 

Port Lotniczy Rzeszów

Z lotniska w Jasionce do wyboru jest 10 bezpośrednich, regularnych połączeń. Polecimy do Warszawy, Paryża, Monachium, Londynu (lotniska Stansted i Luton), a także do Manchesteru, Bristolu, East Midlands i Dublina. Połączenia obsługują: Ryanair, PLL LOT, Lufthansa i Adria. 

Od 2 września dostępne jest również połączenie do Berlina Schoenfeld (linie Ryanair). Na sezon zimowy Ryanair zaplanował dwie rotacje – w poniedziałek i w piątek.

Z rozkładu znika na zimę sezonowe połączenie na Korfu, natomiast ze względu na zamknięcie bazy Ryanair w Oslo Rygge loty do Norwegii zostają zawieszone. 

Port Lotniczy Szczecin

Połączenia ze Szczecina w sezonie zimowym oferuje 4 przewoźników  Podróżni mają do dyspozycji 9 połączeń: do Londynu Stansted, Dublina i Liverpoolu (Ryanair), do Londynu Luton, Stavanger, Bergen i Oslo Torp (Wizz Air), do Oslo Gardemoen (Norwegian) oraz do Warszawy (PLL LOT).

Z rozkładu znika Oslo Rygge (w związku z zamknięciem bazy przez Ryanair), z kolei połączenie do Liverpoolu pozostaje w tym roku na zimę jako połączenie całoroczne. 

Port Lotniczy Lublin

W sezonie zimowym z Lublina będzie można polecieć na 7 lotnisk, to: Doncaster Sheffield, Eindhoven, Glasgow, Londyn (Luton i Stansted), Oslo i Sztokholm Skavsta. Połączenia oferują Wizz Air i Ryanair.

Lufthansa zawiesiła połączenia z Lublina z przyczyn ekonomicznych (z dniem 30 października 2016 roku). Natomiast Ryanair zawiesza na zimę loty do Dublina. Ostatnie połączenie na tej trasie wystartuje z Lublina 5 listopada. 

Port Lotniczy Łódź

W siatce połączeń jest sześć kierunków. Ryanair utrzymuje połączenia do Wielkiej Brytanii i do Irlandii, natomiast Adria Airways oferują loty do Amsterdamu, Paryża i Monachium.

Port Lotniczy Bydgoszcz

Podróżni mają do wyboru cztery połączenia regularne: do Frankfurtu,  Londynu,  Dublina i Birmingham. Stabilny rozwój połączenia Lufthansy w Bydgoszczy przekonał niemieckiego przewoźnika do utrzymania dotychczasowej częstotliwości lotów w sezonie zimowym. Londyn będzie oferowany 6 razy tygodniowo - jest to kolejne zwiększenie oferowania w porównaniu do lat ubiegłych (5 razy tygodniowo w 2015 i 4 razy w 2014). Loty do Birmingham będą się odbywały z taką samą częstotliwością jak w sezonie letnim. 

Na zimę przewoźnik zawiesza loty do Düsseldorfu i Glasgow, jednak są już dostępne w sprzedaży w sezonie letnim 2017. W okresie zimowym nie będą wykonywane loty do Rzymu, jest to jednak połączenie sezonowe.

Port Lotniczy Radom

Lotnisko oferuje podróżnym cztery połączenia regularne obsługiwane przez linię Sprint Air. Dwa krajowe - do Wrocławia i Gdańska, oraz dwa zagraniczne - do Lwowa i do Pragi. 

Na zimę zawieszone zostało połączenie z Berlinem, zmieniły się też niektóre godziny startów i lądowań. Dzięki skorygowanemu grafikowi podróżni zyskają wydłużony weekendowy pobyt w Pradze. 

Port Lotniczy Olsztyn Mazury

Pasażerowie mają do dyspozycji dwa połączenia. Wizz Air będzie obsługiwał dwa razy w tygodniu loty do Londynu Luton, a Ryanair poleci trzy razy w tygodniu do Londynu Stansted. Irlandzki przewoźnik pojawi się na Olsztyńskim lotnisku 1 listopada. 

Z rozkładu znikają połączone uruchomione do Olsztyna sezonowo (czyli Warszawa, Berlin, Wrocław, Kraków i Monachium). Jest jednak szansa, że wrócą one do rozkładu letniego.  

Port Lotniczy w Zielonej Górze

Lotnisko w Zielonej Górze oferuje podróżnym jedno połączenie regularne - do Warszawy. Połączenie obsługiwane jest od poniedziałku do piątku przez linię Sprint Air.

 

O firmie:

Tanie-Loty.pl to jeden z największych w Polsce serwisów łączących oferty wszystkich linii lotniczych oraz dostarczający wartościowe informacje dot. branży turystycznej i taniego podróżowania. Wydawcą serwisu jest  Artweb-Media sp. z o.o. sp.k.  z siedzibą we Wrocławiu.

Do wyboru jest 460 regularnych połączeń, w tym 54 nowości. Mamy dane dotyczące zimowego rozkładu lotów z 15 polskich lotnisk. Raport przygotował serwis Tanie-Loty.pl. Nowy rozkład lotów wchodzi w nocy z soboty 28 października na niedzielę 29 października.

Przewoźnicy wprowadzili kilka ciekawych nowości. Ryanair poleci z Krakowa do Marrakeszu i Lizbony a z Poznania do Castellon i Madrytu. Wizz Air zainauguruje loty do Agadiru z Wrocławia, a z Gdańska do Lizbony, Tromso i Wilna.  W sezonie zimowym na lotnisku w Lublinie pojawi się easyJet z nowym połączeniem do Mediolanu Malpensa. 

– Podróżujący z Wrocławia i okolic jako jedyni w  Polsce będą mogli polecieć bezpośrednio do Palermo na Sycylii. Dużym zainteresowaniem cieszą się też nowe połączenia do Maroko i Izraela. Wśród nowości są także długo oczekiwane loty dla pasażerów biznesowych z Wrocławia do Zurychu  komentuje Anna Pustizzi, redaktor prowadząca Tanie-Loty.pl.

Warto przypomnieć, że na zimę wracają też typowo zimowe połączenia sezonowe do Grenoble, Turynu i Werony. 

54 nowości z polskich lotnisk na sezon zimowy 2017/2018

  • Kraków – 16 nowości (Ateny, Barcelona, Berlin, Frankfurt Glasgow, Goteborg, Lizbona, Malmo, Marrakesz, Marsylia, Neapol, Norymberga, Praga, Sewilla, Tel Aviv., Birmingham)
  • Wrocław – 10 nowości (Agadir, Palermo, Bruksela Charleroi, Edynburg, Leeds Bradford, Oslo Torp, Tel Awiw, Gdańsk, Zurych)
  • Gdańsk – 7 nowości (Aarhus, Wrocław, Tel Awiw, Ejlat, Tromso, Lizbona, Wilno)
  • Poznań – 7 nowości (Ateny, Billund, Castellon, Madryt, Ejlat, Tel Awiw, Oslo Torp)
  • Katowice – 5 nowości (Ateny, Edynburg, Mediolan - Malpensa, Ejlat, Agadir)
  • Warszawa Modlin – 5 nowości (Baden-Baden, Menningen, Sewilla, Wenecja oraz Ejlat)
  • Lublin - 2 nowości (Mediolan, Werona)
  • Warszawa Lotnisko Chopina – 1 nowość (Berlin) 
  • Rzeszów – 1 nowość (Glasgow)

15 polskich lotnisk oferuje w sezonie 2017/18 łącznie 460 połączeń. Zimowa siatka będzie obowiązywać do 24 marca 2017 roku. Raport przygotował serwis Tanie-loty.pl na podstawie danych z 15 polskich lotnisk. 

Warszawa Lotnisko Chopina

W sezonie 2017/18 z Lotniska Chopina w Warszawie pasażerowie mają do wyboru połączenia do 108 portów lotniczych, obsługiwane przez 33 przewoźników do 51 państw świata. W rozkładzie zawieszane są przede wszystkim połączenia sezonowe, np. do Włoch, do Grecji, Bułgarii, Chorwacji, Hiszpanii, ale także – podobnie, jak w ubiegłym roku, trasy sezonowe – do Toronto czy do Winnicy. Z czterech połączeń wycofuje się jedna z linii obsługujących dany kierunek. Norwegian przestaje latać do Barcelony i Madrytu, zaś Ryanair nie będzie już oferował lotów z Warszawy do Gdańska i Wrocławia. W styczniu skasowane zostanie połączenie Aer Lingus do Dublina. Z uwagi na bankructwo linii Air Berlin na krótko zniknie połączenie z Berlinem, ale to miejsce dość szybko, gdyż już od 4 grudnia, zajmie PLL LOT z dwoma połączeniami dziennie.

  Siatka połączeń w sezonie zimowym zmienia się nieznacznie. Znikają połączenia sezonowe oraz takie, które są nastawione na turystykę wakacyjną. - mówi Piotr Rudzki, Specjalista ds. komunikacji zewnętrznej Lotniska Chopina. Na ten moment mamy informację o jednym całkowicie nowym połączeniu – Moskwa Domodiedowo wykonywane przez linię Ural Airlines. To będzie również nowy przewoźnik w Warszawie. Planuje operować od 18 grudnia, ale nie są to jeszcze informacje potwierdzone. Ponadto przywracane są 4 sezonowe, regularne zimowe połączenia: Eljat Ovda, Grenoble, Turyn i Werona  dodaje Rudzki.

Port Lotniczy Kraków

W zimowym rozkładzie lotów z krakowskiego lotniska znajdziemy 88 połączeń (oferowanych przez 15 linii lotniczych). To aż 23 więcej niż przed rokiem - jednocześnie aż 16 z nich to kompletnie nowe połączenia. 

Cieszymy się z coraz większej dywersyfikacji naszej siatki połączeń. Wśród nowości będą zarówno miasta na południu m.in.: Ateny, Lizbona, Marsylia, Sewilla, a także nowość na kontynencie afrykańskim – Marrakesz, jak i kierunki północne: Malmo, Goteborg, Glasgow. Na uwagę zasługuje  także rozwój połączeń z miastami Europy Środkowej: Pragą, Berlinem oraz Norymbergą (miastem partnerskim Krakowa) – powiedział Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport.

Dużą liczbą nowości może pochwalić się Ryanair, który wprowadzi aż 15 nowych połączeń: Ateny, Barcelonę, Berlin, Frankfurt Glasgow, Goteborg, Lizbonę, Malmo, Marrakesz, Marsylię, Neapol, Norymbergę, Pragę, Sewillę oraz Tel Aviv. Kolejną nowością są loty Jet2.com do Birmingham. 

Nowy sezon oznacza też powrót lotów linii Ryanair do izraelskiego Ejlatu. Do zimowej siatki, poza nowymi kierunkami, zostaną włączone wybrane loty z okresu letniego, między innymi Wenecja i cieszące się dużą popularnością połączenie do Chicago.

Port Lotniczy Gdańsk

Pasażerowie gdańskiego lotniska mają do dyspozycji 61 bezpośrednich połączeń (obsługiwanych przez 7 linii lotniczych). W rozkładzie znajdzie się aż 7 nowych kierunków. Ryanair będzie latał do Aarhus, Wrocławia, Tel Awiwu i Ejlatu, zaś w grudniu nowe połączenia do Lizbony, Tromso i Wilna zainauguruje Wizz Air. 

W sezonie zimowym zawieszone zostają loty do Pizy, Neapolu i Alicante. Dodatkowo zamknięte zostaną połączenia do Berlina (Air Berlin), Brukseli Charleroi (Wizz Air) i Warszawy – Ryanair. Na zimę znikają także loty do Bergen (SAS) i Newcastle (Ryanair). 

Port Lotniczy Wrocław

W rozkładzie na zimę 2017/18 pasażerowie wrocławskiego lotniska mają do dyspozycji rekordową liczbę 46 połączeń regularnych. Znalazło się tutaj aż 39 rejsów niskokosztowych, zarówno na południe Europy, Wyspy Brytyjskie, jak i do Afryki, Skandynawii i na Wschód. Uzupełnieniem są połączenia do 7 najważniejszych europejskich hubów przesiadkowych, między innymi do Zurychu, Frankfurtu nad Menem, Monachium, Kopenhagi, Dusseldorfu czy Warszawy, a poza Europą - Tel Avivu, a także nowe połączenie do Gdańska 

– Z rozkładu Ryanaira znika Warszawa – to efekt ogólnopolskiej decyzji przewoźnika, który zdecydował się zawiesić krajowe loty na Lotnisko Chopina z końcem sezonu letniego. Mimo to Ryanair pozostaje mocno związany z Wrocławiem. Pasażerowie wrocławskiego lotniska nadal mają też do dyspozycji 6 lotów dziennie do Warszawy, które realizują PLL LOT. Dodatkowo rozmawiamy o możliwościach dalszej rozbudowy połączeń krajowych z innymi przewoźnikami – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. 

Na sezon zimowy znikają typowo letnie kierunki: Alicante, Barcelona, Kreta (Chania), Majorka, które wrócą w marcu 2018 roku.

Od 29 października do rozkładu wchodzi 10 nowych połączeń regularnych. Najwięcej, bo aż 8, zaproponuje Ryanair.  

Dariusz Kuś dodaje – Cieszą nas zwłaszcza nowe kierunki południowe - Palermo na Sycylii, do którego wrocławscy pasażerowie mają szansę polecieć lotami niskokosztowymi jako jedyni w Polsce. Poza tym irlandzki przewoźnik uruchamia loty do Brukseli Charleroi, Edynburga, Leeds Bradford, Oslo Torp, Tel Awiwu oraz Gdańska.

Ofertę lotów z Wrocławia poszerza także Wizz Air. W nowym sezonie ze stolicy Dolnego Śląska polecimy do Agadiru w Maroku. Nowe połączenie ruszy 2 listopada. Jestem przekonany, że powtórzy sukces tegorocznych nowości tego przewoźnika, Lwowa i Reykjaviku, które notują bardzo dobre wskaźniki wypełnień samolotów, a – co nas cieszy – zostają również na zimę

Wśród nowości są długo oczekiwane loty dla pasażerów biznesowych do Zurychu.

Port Lotniczy Katowice Airport

Siatka połączeń regularnych obejmuje 43 połączeń. W zbliżającym się rozkładzie zima 2017/2018 z Katowice Airport zostanie uruchomionych pięć nowych połączeń regularnych. W niedzielę 29 października br. linia lotnicza Ryanair wykona pierwsze loty z Pyrzowic do Aten, Edynburga i Mediolanu - Malpensy. Z kolei Wizz Air w poniedziałek 30 października br. zainauguruje trasę na lotnisko Ovda w Izraelu, a w czwartek 2 listopada br. do Agadiru w Maroku.

Wizz Air zamyka na zimę połączenia do Belfastu, Maastricht Aachen oraz Paryża Beauvais oraz sezonowe połączenie do Kutaisi w Gruzji. Ryanair natomiast, od listopada zawiesi połączenie do Hamburga.

Port Lotniczy Warszawa Modlin

W sezonie zimowym oferuje 42 połączenia regularnych. Mapa kierunków wzbogaci się aż tylko o 5 nowych połączeń: Baden-Baden, Menningen, Sewilla, Wenecja oraz Ejlat. Ryanair likwiduje za to połączenie do Salonik, a na zimę znika też aż 6 połączeń cieszących się dużym zainteresowaniem w sezonie letnim: Faro, Piza, Chania, Trapani, Korfu i Cagliari .  

Port Lotniczy Poznań

W sezonie zimowym dostępnych jest 30 połączeń oferowanych przez trzech przewoźników tradycyjnych – PLL LOT, Lufthansę, SAS (Kopenhaga), a także dwóch przewoźników niskokosztowych – Ryanair i Wizz Air. Ryanair otwiera w tym sezonie w Poznaniu swoją piątą bazę w Polsce, dzięki temu zainauguruje aż 7 nowych połączeń. 

Juliusz Komorek - Członek Zarządu Ryaniara ds. Regulacyjnych i Prawnych powiedział – Cieszymy się bardzo mogąc ogłosić największy w historii rozkład lotów z Poznania z 7 nowymi kierunkami do Aten, Billund, Castellon, Ejlatu, Madrytu, Oslo Torp i Tel Awiwu oraz dodatkowymi lotami do Londynu Stansted (łącznie 14 tras). Jesteśmy dumni z otwarcia 5. już bazy Ryanaira w Polsce.

Na zimę zawieszone zostają loty do Barcelony Girony i Korfu (Ryanair). Oba połączenia powinny wrócić do rozkładu już na wiosnę. 

Port Lotniczy Lublin

W sezonie zimowym z Lotnisko w Lublinie będzie oferować aż 13 połączeń w tym aż 2 nowości! Small Planet Airlines zaoferuje loty do Werony w grudniu, zaś easyJet już 29 października zainauguruje połączenie pomiędzy Lublinem a Mediolanem (Malpensa). Port Lotniczy Lublin będzie drugim, po Krakowie, lotniskiem w Polsce obsługiwanym przez easyJet.

– Port Lotniczy Lublin skutecznie pozyskuje nowych przewoźników i rozwija siatkę połączeń. Przez ostatnie 2 lata konsekwentnie pracowaliśmy nad tym, aby to właśnie easyJet ponownie połączył Mediolan z Lublinem. Mediolan to dla nas trasa o szczególnym znaczeniu, przede wszystkim ze względu na liczne kontakty handlowe pomiędzy województwem lubelskim a regionami w północnych Włoszech. Jestem przekonany, że to połączenie znajdzie również uznanie wśród licznej Polonii z naszego regionu, pracującej lub odwiedzającej swoje rodziny w Lombardii i innych rejonach Włoch – mówi Krzysztof Wójtowicz, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Lublin SA.

Port Lotniczy Szczecin

Połączenia ze Szczecina w sezonie zimowym oferuje 4 przewoźników  Podróżni mają do dyspozycji 9 połączeń: do Londynu Stansted, Dublina i Liverpoolu (Ryanair), do Londynu Luton, Stavanger, Bergen i Oslo Torp (Wizz Air), do Oslo Gardemoen (Norwegian) oraz do Warszawy (PLL LOT i Ryanair).

Port Lotniczy Rzeszów

W ramach regularnych połączeń pasażerskich z lotniska Rzeszów-Jasionka można dotrzeć do Warszawy, Londynu, Monachium, Glasgow, Dublina, Manchesteru, Bristolu i East Midlands. Połączenia obsługują: PLL LOT, Lufthansa i Ryanair.

Z rozkładu znika na zimę sezonowe połączenie na Korfu. 

– Przed oficjalnym rozpoczęciem sezonu zimowego, odbył się inauguracyjny rejs połączenia Rzeszów Jasionka - Glasgow Prestwick. Do końca lata, rejsy odbywać się będą raz w tygodniu (w czwartki), natomiast od 31 października, pasażerowie będą mogli polecieć dwa razy w tygodniu – we wtorki oraz soboty. Połączenie to zostanie utrzymane również w sezonie letnim 2018 r. – mówi Marcin Kołacz z Biura Prasowego Lotniska w Rzeszowie. 

Port Lotniczy Bydgoszcz

W sezonie zimowym 2017/18 z bydgoskiego lotniska polecimy w 6 kierunkach. Ryanair oferuje loty do Birmingham, Dublina, Londynu Stansted oraz w nowym kierunku – Londyn Luton. Lufthansa od 29 października będzie latać codzienie do Frankfurtu, zaś PLL LOT kontynuuje loty do Lwowa.

– W sezonie zimowym w Porcie Lotniczym Bydgoszcz pojawią się dwie nowości. Z końcem miesiąca października pasażerowie korzystający z naszego portu zyskają możliwość codziennych podróży do Frankfurtu, dzięki zwiększeniu oferowania z 6 do 7 lotów tygodniowo. Loty Lufthansy do tego ważnego lotniska przesiadkowego odbywające się 7 dni w tygodniu to znakomita informacja dla przedstawicieli biznesu oraz turystów planujących dalekie podróże. Zwiększone oferowanie pozwoli na bardziej elastyczne planowanie lotów.” - mówi Daniel Mackiewicz Kierownik ds. Marketingu bydgoskiego lotniska. 

Również z początkiem sezonu zimowego do rozkładu lotów Portu Lotniczego Bydgoszcz dołączy nowy kierunek, Londyn Luton. Loty będą odbywały się 3 razy w tygodniu (środy, piątki i niedziele). 

Wzorem ubiegłorocznego sezonu, Ryanair optymalizuje swoją siatkę połączeń na okres od października do marca. Połączenia do Dusseldorf Weeze i Glasgow, podobnie jak wtorkowe loty do Londynu Stansted, wrócą od sezonu letniego.

Port Lotniczy Łódź

W siatce połączeń łódzkiego lotniska są tylko trzy połączenia: Londyn Stansted, East Midlands i Dublin. Wszystkie obsługiwane przez Ryanair. 

Port Lotniczy Olsztyn Mazury

Pasażerowie mają do dyspozycji dwa połączenia. Wizz Air będzie obsługiwał dwa razy w tygodniu loty do Londynu Luton, a Ryanair poleci trzy razy w tygodniu do Londynu Stansted.

Port Lotniczy w Zielonej Górze

Lotnisko w Zielonej Górze oferuje podróżnym jedno połączenie regularne - do Warszawy.

Port Lotniczy Radom

Wciąż nie wiadomo czy w sezonie zimowym będą kontynuowane loty do Pragi, Gdańska i Lwowa. 

 

O firmie:

Tanie-Loty.pl to jeden z największych w Polsce serwisów łączących oferty wszystkich linii lotniczych oraz dostarczający wartościowe informacje dot. branży turystycznej i taniego podróżowania. Wydawcą serwisu jest  Artweb-Media sp. z o.o. sp.k.  z siedzibą we Wrocławiu.

Wraz ze zmianą czasu letniego na zimowy zmienia się jak zawsze rozkład lotów linii lotniczych. W związku z tym na polskiej mapie połączeń lotniczych nastąpiło kilka istotnych zmian. Nowy rozkład lotów zaczyna obowiązywać w tym roku w nocy z soboty 25 października na niedzielę 26 października.

Centrum Rezerwacji Tanie-Loty.pl przedstawia raport o połączeniach lotniczych z polskich lotnisk w nadchodzącym sezonie zimowym 2014/2015, zawierający również obrazowe mapy lotów.

"Na zimę zostaje zawieszonych wiele rejsów sezonowych - głównie kierunków typowo wakacyjnych, ale pojawi się też kilka nowych, bardzo ciekawych połączeń. 

Aż dwa lotniska zyskają regularne bezpośrednie loty na Wyspy Kanaryjskie. Norwegian zainauguruje loty na Teneryfę i Gran Canarię z Lotniska Chopina, zaś Ryanair poleci z Warszawy Modlin na Teneryfę, Gran Canarię i Fuerteventurę. 

Ważnym wydarzeniem, które będzie miało wpływ na zimową siatkę lotów z Portu Lotniczego Warszawa Modlin, jest uruchomienie na tym lotnisku bazy operacyjnej. Dzięki temu oprócz lotów na Wyspy Kanaryjskie podróżni będą mieli do dyspozycji połączenie do Madrytu oraz więcej rejsów na trasach krajowych."  - komentuje Anna Pustizzi z Centrum Rezerwacji Tanie-Loty.pl

Z dużym rozmachem swoją siatkę połączeń rozwija polska regionalna linia lotnicza Eurolot. Od 26 października przewoźnik rozpoczyna regularne loty do Stuttgartu i Dusseldorfu w Niemczech oraz do Zagrzebia w Chorwacji i Kiszyniowa w Mołdawii z Lotniska Chopina, a od 27 października uruchomi również krajowe rejsy na trasie Warszawa-Lublin. 

Także Wizz Air, pomimo redukcji sezonowych lotów wakacyjnych ma do zaoferowania nowe połączenia, jak np. z Gdańska do Groningen  w północnej Holandii, do Glasgow z Poznania i Katowic, do Maastricht z Katowic czy ze Szczecina do Londynu. Węgierski przewoźnik nie zapomina także o kierunkach typowo narciarskich. Zimą podróżni będą mogli skorzystać z lotów do Werony, Turynu, Grenoble czy Mediolanu Bergamo. - dodaje Pustizzi

Zobacz pełen raport na stronie: Połączenia lotnicze z polskich miast w sezonie zimowym 2014/2015.pdf