Treść główna

Jak długo trzeba czekać na wyrobienie paszportu?

Odpowiedzi (13)

0
A czy przepisy przewidują jakąś karę dla urzędu za przekroczenie 30 dni oczekiwania na paszport? Pewnie nie.... Zwykły obywatel napewno został by ukarany za przekroczenie jakiegoś terminu
0
Ja złożyłam wniosek na początku Marca i chyba przez ta epidemie wcale się na niego nie doczekam za chwilę 2 miesiące minie
0
Ja złożyłam wniosek pod koniec marca niestety czekam już ponad miesiąc a za trzy tygodnie mam wyjazd. Zajebisty urząd
0
Ja swojego nie dostalem w 30 dni od zlozenia wniosku przez co nie polecialem na zaplanowany weekend i stracilem pieniadze. Dziekuje pan urzad.
0
ok 30 dni, ale z reguły jest już gotowy wcześniej. Ja swój otrzymałam po 2,5 tyg.
0
chociaż standard to koło miesiąca
0
Wszystko zależy od Urzędu. Termin wydania nowego paszportu to 30 dni, jednak może zdarzyć się, że otrzymamy go wcześniej.
0
Ja czekałam 2 tyg :)
0
od miesiaca w zwyz
0
Ależ napisałam że standardowo termin wynosi do jednego miesiąca. Jak ostatnio sprawdzałam, to było to 30 albo 31 dni, w zależności od miesiąca. Pozdrawiam serdecznie :)
0
Ad. ostatniej odpowiedzi Ewy (nie ma możliwości odpowiedzi pod odpowiedzią): na stronie MSZ jest tylko tyle, że "Czas oczekiwania na wydanie paszportu w kraju nie powinien być dłuższy niż 30 dni." Nigdzie nie ma sformułowania "maksymalny czas". "Nie powinien" nie oznacza, że ten czas w sytuacji wyjątkowej nie będzie przekroczony. Niemal wszyscy otrzymają swój paszport w tych ramach czasowych (ja sama nigdy nie czekałam dłużej niż 3 tygodnie), jednak możliwość przedłużenia zawsze istnieje przy takim sformułowaniu (zakładam sprawy o których wyżej pisałam plus np. trudności ze skontaktowaniem się z danym petentem). Choćby to był promil przypadków, to może się tak zdarzyć. Dlatego napisałam, że zwrócić uwagę na to powinny osoby z nieuregulowaną sytuacją prawną lub rodzinną w przypadku dzieci.
0
Gwoli ścisłości - termin wynosi do 1 miesiąca, ale w skomplikowanych przypadkach może wydłużyć się do 2! (postępowanie wyjaśniające) - warto o tym pamiętać. Osobiście nigdy mi się nie zdarzyło takie długie oczekiwanie (ani żadnemu znajomemu), ale jeśli ktoś wie, że potencjalnie mogłoby to się stać (np. istnieją jakieś niejasności dot. obywatelstwa albo nieuregulowane sprawy rodzinne w przypadku paszportu dla dziecka jeśli rodzice są rozwiedzeni lub w separacji), to dobrze być świadomym istnenia takiej możliwości. W praktyce - warto o paszport starać się przed szczytem sezonu (maj/czerwiec - największe kolejki w urzędzie paszportowym przed wakacjami), bo wtedy trwa to dużo krócej. Mi zawsze w okienku przy składaniu wniosku (dla siebie i dla dzieci) mówiono, że 3 tygodnie i sprawdzać na stronie czy już gotowy (mimo że termin jest teoretycznie 30 dni). Ostatnio składałam w listopadzie, kiedy w urzędzie były pustki i paszport dla dziecka byłgotowy po 2 tygodniach.
1
Zapisany w przepisach termin wyrobienia paszportu wynosi 30 dni od daty złożenia wniosku paszportowego.
Wpisz swoją odpowiedź

Najlepsze okazje

Turystyczny raj na wyciągnięcie ręki! Spędź majowy urlop na Malcie! 668 Sprawdź Odpoczynek na Wyspach Kanaryjskich! Lot i noclegi w świetnej cenie!944 Sprawdź Tam czeka na Ciebie słońce i piękne plaże! Którą wyspę wybierzesz? 30 ofert od 236 Sprawdź Zakynthos all inclusive – luksusowy 5 hotel przy plaży2309 Sprawdź
Zobacz wszystkie okazje

Nawigacja dodatkowa