Treść strony

16422-czym-sa-smugi-kondensacyjne

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
 • Dorośli od 18 lat-1+
 • Młodzież 12-18 lat-0+
 • Dzieci 2-12 lat-0+
 • Niemowlęta do 2 lat-0+
 • Wybierz
Szukaj
 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 600 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Treść główna

Czym są smugi kondensacyjne?

Kiedy samolot je emituje?

Odpowiedzi 1

0

Smugi kondensacyjne, nazywane również smugami chemicznymi lub smugami kontrails (od angielskiego "contrail" - condensed water vapor trail), to długie, białe lub jasne smugi widoczne na niebie za samolotem podczas jego lotu. Są one efektem kondensacji pary wodnej i kropelek wody w silnikach lub wokół skrzydeł samolotu w zimniejszych warunkach atmosferycznych na dużych wysokościach.

Proces tworzenia smug kondensacyjnych wygląda następująco:

 1. Pary wodnej z silników: Podczas spalania paliwa w silnikach samolotu powstaje para wodna jako jedna z produktów spalania. Ta para wodna jest gorąca i w stanie gazowym.

 2. Szybkie ochłodzenie: Wysoko w atmosferze, na dużych wysokościach, temperatura jest znacznie niższa niż w silnikach samolotu. Para wodna wydobywająca się z silników jest nagłe chłodzona przez zimne powietrze na zewnątrz.

 3. Kondensacja: W wyniku szybkiego ochłodzenia para wodna zmienia się z gazu w kropelki wody lub kryształki lodu. Te mikroskopijne kropelki lub kryształki tworzą smugi widoczne z ziemi.

Czasami smugi kondensacyjne mogą być krótkotrwałe i znikają po chwili, ale w innych przypadkach mogą pozostawać na niebie przez dłuższy czas i rozciągać się na znaczne odległości. Czas ich trwania zależy od warunków atmosferycznych, wilgotności powietrza na dużej wysokości i innych czynników.

Niektóre smugi kondensacyjne mogą również pozostawać na niebie przez dłuższy czas, tworząc chmurki cirrusowe lub cirrostratus, które są rodzajem chmur wysokościowych. Smugi kondensacyjne są zjawiskiem naturalnym i nie są szkodliwe dla środowiska ani zdrowia ludzi. Jednak czasami są one krytykowane za wpływ na zmiany klimatyczne, ponieważ mogą wpływać na rozpraszanie energii słonecznej i wpływać na mikroklimat w określonych obszarach.

Zaloguj się/zarejstruj, aby odpowiedzieć na to pytanie.  Kliknij, by się zalogować.

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 116 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 117 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 116 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!12 ofert od 279 Sprawdź