Treść główna

Czerwony Ratusz w Szczecinie

E
 
4.7 (1)
0
Czerwony Ratusz w Szczecinie

Adres

Miasto
Szczecin
Państwo
Polska
Budowę Czerwonego Ratusza prowadzono w latach 1875 - 1879 roku z przeznaczeniem na siedzibę władz miasta. Tutaj swoje urzędy sprawowali dwaj ważni dla historii miasta burmistrzowie - Herman Haken (1878 - 1907) i Friedrich Ackermann (1907 - 1931). Budynek ozdobiony balkonami, strzelistymi wieżyczkami, wieżami i herbem miasta należy do najładniejszych przykładów neogotyku w Szczecinie. Zaprojektowany od strony elewacji wschodniej taras i dwubiegowe schody miały na celu podkreślenie funkcji reprezentacyjnych gmachu. Od strony zachodniej fasada uzyskała równie okazały charakter. Nad głównym wejściem znajdują się cztery alegoryczne postacie symbolizujące wiedzę, rolnictwo, przemysł i gospodarkę morską. Do wnętrza ratusza prowadzi klatka schodowa zdobiona tralkami w formie ażurowych, ostrołukowych arkadek. Korytarz ma sklepienie krzyżowo-żebrowe. We wnętrzu znajduje się herb Szczecina z 1660 r. przeniesiony ze starego ratusza i wmurowany w ścianę. Zarząd Miasta mieścił się tutaj do roku 1945. Obecnie w Czerwonym Ratuszu swoje biura mają m.in. instytucje morskie.
Na Miejskim Szlaku Turystycznym Szczecina Czerwony Ratusz oznaczony został numerem 41

Czerwony Ratusz w Szczecinie - mapa

Swap Start/End

Czerwony Ratusz w Szczecinie - opinie

Ilość opinii: 1
Ocena łączna 
 
4.7
Łatwość dostępu / dojazd 
 
5.0  (1)
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
4.0  (1)
Udogodnienia i infrastruktura 
 
5.0  (1)
Cena 
 
N/A  (0)
Twoja ocena
Łatwość dostępu / dojazd
Oceń łatwość dojazdu i położenie miejsca
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi
Oceń w jakim stopniu to muzeum może być atrakcyjne dla dzieci
Udogodnienia i infrastruktura
Oceń udogodnienia i infrastrukturę muzeum (toalety, punkty gastronomiczne itp.)
Cena
Jeśli atrakcja jest płatna, oceń czy i w jakim stopniu jest warta swojej ceny: 1 gwiazdka - wstęp bardzo drogi, 5 gwiazdek - wstęp adekwatny do swojej ceny
Twoja opinia
Czy ta opinia jest pomocna? 0 0
Bardzo interesujący budynek, który możemy zobaczyć w drodze z dworca kolejowego do centrum miasta. Jeśli podejdziemy od strony PL. Batorego to będziemy mogli obejrzeć ciekawie zdobione wejście do budynku. Cały Ratusz został w ostatnim czasie pięknie odrestaurowany. Warto też wejść do środka i obejrzeć piękne klatki schodowe, które dosłownie w ostatnich dniach zakończono odnawiać. Byłam, widziałam, polecam.
Ocena łączna 
 
4.7
Łatwość dostępu / dojazd 
 
5.0
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
4.0
Udogodnienia i infrastruktura 
 
5.0
Cena 
 
N/A

Nawigacja dodatkowa