Treść główna

Miejskie obwarowania w Chojnicach

G
 
0.0 (0)
0
Miejskie obwarowania w Chojnicach

Adres

Miasto
Chojnice
Państwo
Polska
Po opanowaniu przez Krzyżaków Pomorza w XIV wieku postanowili zbudować w Chojnicach twierdzę nie do zdobycia, zbudowali mury wysokie na 7-9 metrów i grube na 1,5 do 2,5 metra. Na całość tego kamienno-ceglanego pierścienia składały się trzy bramy i 24 baszty. Dodatkowym zabezpieczeniem dla miasta były jeziora i fosa. Każda brama była wyposażona w most zwodzony, a baszty posiadały różne kształty m.in. czworoboczne, okrągłe i sześcioboczne pełniły funkcje składów amunicji oraz strzelnicze. W XVIII wieku mury częściowo rozebrano i posłużyły jako budulec ścian nośnych kolegium jezuickiego, z czasem rozbierano kolejne mury oraz bramy Gdańską i Młyńską, a na ich miejsce powstawały budynki mieszkalne.

Obecnie najlepiej zachowane mury obronne znajdują się przy ulicach Sukienników, Grobelnej i Wałowej do Młyńskiej. Najbardziej okazałym elementem murów obronnych jest oczywiście Brama Człuchowska, w której znajduje się siedziba Muzeum Historyczno-Etnograficznego, zachowały się także baszty: Wronia, Kurza Stopa oraz Szewska i Dom Szewski, w każdej z baszt znajduje się placówka muzealna, m.in. Galeria Współczesnej Sztuki Polskiej, na samym końcu trafiamy na Basztę Więzienną. Znajduje się w niej Galeria Twórczości Janusza Jutrzenki-Trzebiatowskiego.

Miejskie obwarowania w Chojnicach - mapa

Swap Start/End

Miejskie obwarowania w Chojnicach - opinie

Nikt jeszcze nie dodał swojej opinii, bądź pierwszy(a).
Twoja ocena
Łatwość dostępu / dojazd
Oceń łatwość dojazdu i położenie miejsca
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi
Oceń w jakim stopniu to muzeum może być atrakcyjne dla dzieci
Udogodnienia i infrastruktura
Oceń udogodnienia i infrastrukturę muzeum (toalety, punkty gastronomiczne itp.)
Cena
Jeśli atrakcja jest płatna, oceń czy i w jakim stopniu jest warta swojej ceny: 1 gwiazdka - wstęp bardzo drogi, 5 gwiazdek - wstęp adekwatny do swojej ceny
Twoja opinia

Nawigacja dodatkowa