Treść główna

Meteory

E
 
4.3 (1)
0
Meteory w Grecji

Adres

Miasto
Kalambaka
Państwo
Grecja
Meteory wzniesiony w górę masyw skał z piaskowca i zlepieńca w środkowej Grecji na północno-zachodnim krańcu równiny tesalskiej w okolicy miasta Kalampaka. Skały osiągają wysokość do 540 m n.p.m. Na szczytach skał umiejscowiony jest zespół prawosławnych klasztorów (monastyrów). Legenda głosi, że św. Atanazy, założyciel Wielkiego Meteora , najstarszego monastyru, wzniósł się na szczyt na skrzydłach orła. Tak czy inaczej, założył on pierwszy klasztor w 1336. Było to podczas wojen Bizancjum z Serbią i klasztory były dobrym, bo niedostępnym, schronieniem. Ukrywał się tu m.in. Jan Paleolog – następca tronu serbskiego. Okres świetności klasztory przeżywały za panowania osmańskiego sułtana Sulejmana Wspaniałego (1520–1566). Monastyry gromadziły wtedy ogromne skarby, czerpiąc zyski z posiadłości ziemskich w Tesalii, Wołoszczyźnie i Mołdawii. Od XVIII w. klasztory zaczęły podupadać (głównie na skutek kłótni opatów oraz erozji nieumiejętnie budowanych i konserwowanych budynków). W sumie wybudowano 24 klasztory (każdy na innej skale). Współcześnie tylko sześć klasztorów jest zamieszkanych i toczy się w nich normalne życie monastyczne. Są to cztery klasztory męskie i dwa żeńskie: Obecnie część z monastyrów udostępniona jest dla zwiedzających i dla ich wygody wybudowano schody i pomosty. Aby zwiedzić klasztory, należy mieć odpowiedni strój: długie spodnie dla mężczyzn, spódnica zakrywająca kolana i zakryte ramiona dla kobiet.

Meteory - mapa

Swap Start/End

Meteory - opinie

Ilość opinii: 1
Ocena łączna 
 
4.3
Łatwość dostępu / dojazd 
 
4.0  (1)
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
4.0  (1)
Udogodnienia i infrastruktura 
 
5.0  (1)
Cena 
 
N/A  (0)
Twoja ocena
Łatwość dostępu / dojazd
Oceń łatwość dojazdu i położenie miejsca
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi
Oceń w jakim stopniu to muzeum może być atrakcyjne dla dzieci
Udogodnienia i infrastruktura
Oceń udogodnienia i infrastrukturę muzeum (toalety, punkty gastronomiczne itp.)
Cena
Jeśli atrakcja jest płatna, oceń czy i w jakim stopniu jest warta swojej ceny: 1 gwiazdka - wstęp bardzo drogi, 5 gwiazdek - wstęp adekwatny do swojej ceny
Twoja opinia
Czy ta opinia jest pomocna? 0 0
Kiedy podziwiałam te pięknie położone klasztory, zastanawiałam się jak trudno było je zbudować w tak niedostępnych miejscach, położonych wysoko na skałach. Jednocześnie trudno mi było oprzeć się myśli, że braciszkowie dołożyli dużo starań, aby zadbać o swoje bezpieczne schronienie w tak trudno dostępnym miejscu. Zwiedzałam jeden z klasztorów, do którego długo musiała wspinać się po schodach wybudowanych dla osób zwiedzających. Oczywiście przed wejściem do klasztoru otrzymałam długą spódnice, którą musiałam założyć na długie spodnie. Miejsce ciekawe. Widoki z góry na panoramę okolicy niesamowite. Dodatkową atrakcją przed zwiedzaniem klasztorów - na wycieczkach zorganizowanych - jest wizyta w pracowni, w której malowane są ikony. Można tam obejrzeć cały proces powstawania ikon, oraz wysłuchać ciekawej opowieści na ten temat.
Ocena łączna 
 
4.3
Łatwość dostępu / dojazd 
 
4.0
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
4.0
Udogodnienia i infrastruktura 
 
5.0
Cena 
 
N/A

Nawigacja dodatkowa