Treść główna

Świątynia Nefrytowego Buddy w Szanghaju

E
 
5.0 (1)
0
Świątynia Nefrytowego Buddy w Szanghaju

Adres

Miasto
Szanghaj
Państwo
Chiny

Świątynia Nefrytowego Buddy to świątynia buddyjska tradycji chan, znajdująca się w Szanghaju. Obecnie mieszka w niej 70 mnichów. Została wzniesiona w 1882 roku jako miejsce przechowywania dwóch figur Buddy, przywiezionych z Birmy przez mnicha Huigena. Świątynia została zniszczona podczas rewolucji Xinhai, figury Buddów przetrwały jednak szczęśliwie zniszczenie. Budynek świątyni odbudowano w latach 1918-1928. Podczas rewolucji kulturalnej świątynię zamknięto, ocalała jednak szczęśliwie od zniszczenia gdyż na jej drzwiach mnisi wywiesili portrety Mao Zedonga. Ponownie otwarta została w 1980 roku. Świątynię zbudowano w stylu nawiązującym do architektury okresu Song. Składa się na nią kilka symetrycznie ułożonych budynków o żółtych ścianach zewnętrznych. m.in. Pawilon Leżącego Buddy w którym przechowywane są dwie figury Buddów oraz Wieża Nefrytowego Buddy, wewnątrz której umieszczono ponad 7000 zwojów z sutrami. W pozostałych pawilonach znajdują się liczne buddyjskie rzeźby i obraz.Z dwóch znajdujących się w świątyni figur jedna przedstawia Buddę w pozycji siedzącej, druga leżącego na prawym boku. Obydwie pokryte są białym nefrytem. Budda siedzący ma 190 centymetrów wysokości i waży 205 kilogramów. Ozdobiony jest szmaragdem oraz agatem. Budda leżący ma długość 96 centymetrów. W 1988 roku buddyści z Singapuru podarowali świątyni 4-metrową replikę leżącego Buddy.

Świątynia Nefrytowego Buddy w Szanghaju - mapa

Swap Start/End

Świątynia Nefrytowego Buddy w Szanghaju - opinie

Ilość opinii: 1
Ocena łączna 
 
5.0
Łatwość dostępu / dojazd 
 
5.0  (1)
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
5.0  (1)
Udogodnienia i infrastruktura 
 
5.0  (1)
Cena 
 
N/A  (0)
Twoja ocena
Łatwość dostępu / dojazd
Oceń łatwość dojazdu i położenie miejsca
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi
Oceń w jakim stopniu to muzeum może być atrakcyjne dla dzieci
Udogodnienia i infrastruktura
Oceń udogodnienia i infrastrukturę muzeum (toalety, punkty gastronomiczne itp.)
Cena
Jeśli atrakcja jest płatna, oceń czy i w jakim stopniu jest warta swojej ceny: 1 gwiazdka - wstęp bardzo drogi, 5 gwiazdek - wstęp adekwatny do swojej ceny
Twoja opinia
Czy ta opinia jest pomocna? 0 0
Bardzo mi się podobała ta świątynia, ponieważ w odróżnieniu od wielu, które zwiedziłam w Chinach położona jest na stosunkowo niedużej powierzchni. Można było wejść do środka i zwiedzić ją bez przemierzania dużych odległości pomiędzy pawilonami. Wewnątrz można zobaczyć intersujące zbiory. Świątynia ciekawie jest położona, ponieważ tuż za jej zabytkowymi murami widać wieżowce Szanghaju.
Ocena łączna 
 
5.0
Łatwość dostępu / dojazd 
 
5.0
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
5.0
Udogodnienia i infrastruktura 
 
5.0
Cena 
 
N/A

Nawigacja dodatkowa