Treść główna

Opactwo Bellapais

E
 
5.0 (1)
0
Opactwo Bellapais na Cyprze

Adres

Miasto
Beylerbeyi
Państwo
Cypr

Opactwo Bellapais, obecnie to zrujnowany klasztor augustiański we wsi Belapais w okolicach Kirenii w granicach Cypru Północnego. Opactwo zostało wzniesione przez augustianów sprowadzonych na Cypr po objęciu władzy na wyspie przez francuską dynastię Lusignanów. Pierwsze prace budowlane podjęto już w kilka lat po przybyciu zachodnich władców, w 1198, jednak większa część kompleksu została wzniesiona w latach 1267–1284. W 1359 do istniejących już budynków dobudowano gotycki refektarz, Fundatorami klasztoru byli królowie Cypru Hugo III i Hugo IV. Obiekt reprezentuje styl gotycki typowy dla okresu rządów Lusignanów na Cyprze. Klasztor stał się ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym po otrzymaniu relikwii Krzyża Świętego. Zostały one z niego skradzione w czasie najazdu genueńskiego w 1373, gdy splądrowany został cały skarbiec wspólnoty. Opactwo i poziom moralny żyjący w nim mnichów podupadły; z czasem cały kompleks zabudowań klasztornych popadł w ruinę. Po przejęciu władzy na Cyprze przez Turków obiekty przejął Cypryjski Kościół Prawosławny, co nie uratowało klasztoru przed opuszczeniem i ruiną. Prace remontowane w zniszczonym opactwie podjęto dopiero w latach 60. XX wieku. W maju każdego roku w ruinach opactwa odbywa się festiwal muzyki poważnej.

Opactwo Bellapais - mapa

Swap Start/End

Opactwo Bellapais - opinie

Ilość opinii: 1
Ocena łączna 
 
5.0
Łatwość dostępu / dojazd 
 
5.0  (1)
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
5.0  (1)
Udogodnienia i infrastruktura 
 
5.0  (1)
Cena 
 
N/A  (0)
Twoja ocena
Łatwość dostępu / dojazd
Oceń łatwość dojazdu i położenie miejsca
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi
Oceń w jakim stopniu to muzeum może być atrakcyjne dla dzieci
Udogodnienia i infrastruktura
Oceń udogodnienia i infrastrukturę muzeum (toalety, punkty gastronomiczne itp.)
Cena
Jeśli atrakcja jest płatna, oceń czy i w jakim stopniu jest warta swojej ceny: 1 gwiazdka - wstęp bardzo drogi, 5 gwiazdek - wstęp adekwatny do swojej ceny
Twoja opinia
Czy ta opinia jest pomocna? 0 0
Stary kościół i pozostałe ruiny dosyć ciekawe. A przy tym dookoła dużo zieleni, kwiaty i palmy, a także ładny widok na morze. Jeśli ktoś lubi takie zabytki, to polecam.
Ocena łączna 
 
5.0
Łatwość dostępu / dojazd 
 
5.0
Atrakcyjność dla rodzin z dziećmi 
 
5.0
Udogodnienia i infrastruktura 
 
5.0
Cena 
 
N/A

Nawigacja dodatkowa