Zabawę czas zacząć! Oto najlepsze karnawały 2019 w Europie

W tym roku czeka nas wyjątkowo długi karnawał, bo aż 59 dni świętowania! W tym czasie w całej Europie możecie liczyć na wiele barwnych, tajemniczych i szalonych imprez. Najlepiej zaplanować je sobie już teraz. Poznajcie 6 najciekawszych karnawałów 2019!

Karnawał na Teneryfie

uśmiechnięta kobieta w czerwono-żółtym stroju karnawałowym
Uroczystości w Santa Cruz otwierane są wyborem Królowej, po której następuje spektakularna parada. Fot. Pixabay

Karnawał w Santa Cruz swoim rozmachem ustępuje jedynie imprezie w Rio de Janeiro. Co roku bierze w nim udział ponad 250 tys. ludzi. To najbardziej „brazylijski” ze wszystkich hiszpańskich karnawałów. Uroczystości otwierane są wyborem Królowej, po czym następuje spektakularna parada. Uczestnicy prześcigają się w wyborze ekstrawaganckich strojów. Kulminacją jest wtorkowa parada El Coso, której przewodzi ubrana z przepychem Królowa ze swoją świtą. W tym czasie ulice tętnią latynoskimi i afrykańskimi rytmami, które porywają tłum w wir dzikiej zabawy. Nie można także przegapić tzw. Pogrzebu Sardynki – papierową rybę obwozi się na platformie, a następnie podpala w otoczeniu ubranych na czarno żałobników. W tym roku motywem przewodnim będzie Głębokie Morze, można więc spodziewać się wielu niebieskich akcentów i kostiumów syren.

Karnawał na Teneryfie odbywa się terminie: 27.02-10.03.2019

Karnawał w Retimno

młode dziewczyny w karnawałowych strojach rzucające confetti
Podczas Wielkiej Parady zobaczycie barwne platformy i tysiące uczestników przebranych w oryginalne stroje. Fot. A. Zawistowska

Kolorowe kostiumy, huczna zabawa i wspaniała atmosfera – tak pokrótce można opisać najciekawszą imprezę na Krecie. Pierwszy karnawał w Retimno zorganizowano w 1914 r. Od tego czasu, każdego roku przez trzy tygodnie w mieście odbywają się maskarady i liczne wydarzenia, w tym koncerty, parady uliczne i zabawy dla dzieci. W uroczystościach bierze udział ponad 100 tys. ludzi z Grecji i zagranicy. Wizytówką kreteńskiego karnawału jest zabawa pod hasłem „Poszukiwanie skarbu” oraz niedzielna Wielka Parada z barwnymi platformami i tysiącami uczestników przebranymi w oryginalne stroje. Co istotne, wszystkie platformy wykonywane są z materiałów poddawanych recyklingowi, a rzeźby powstają przy udziale lokalnych artystów. Później ozdabiają one ulice miasta.

Karnawał w Retimno odbywa się terminie: 28.02-10.03.2019

Karnawał w Wenecji

kobieta w niebieskim stroju karnawałowym ze zdobieniami i weneckiej masce przykładająca palec do ust
Wytworne stroje oraz przepiękne maski są wizytówkami włoskiego karnawału. Fot. Pixabay

O tym karnawale słyszał chyba każdy – przepiękne stroje, wspaniałe występy artystyczne i wielkie bale niczym z baśni. Jego rozpoczęcie zwiastuje Lot Anioła (Volo dell’Angelo) czyli młoda kobieta, która na linach zjeżdża z dzwonnicy San Marco na balkon Palazzo Ducale. Wśród innych atrakcji warto wymienić spektakularny pokaz na wodzie ‘Festa Veneziana’ w dzielnicy Rio di Cannaregio oraz rewie wytwornych kostiumów, które odbywają się codziennie na placu przed Bazyliką św. Marka. Za każdym razem widzowie wybierają uczestników z najpiękniejszymi strojami i maskami. Te powinny nawiązywać do obowiązującego motywu przewodniego. Łatwo wytłumaczyć, dlaczego Wenecja gości najsłynniejszy europejski karnawał – przepiękna sceneria i wszechobecna atmosfera tajemniczości niewątpliwie potrafią przenieść w świat fantazji.

Karnawał w Wenecji odbywa się terminie: 16.02-5.03.2019

Karnawał w Binche

identycznie zamaskowani mężczyźni ubrani w surduty w barwach flagi belgijskiej
Ten karnawał należy do mężczyzn nazywanych Gilles. Fot. Marie-Claire, CC BY 3.0

Najkrótszy i zarazem jeden z najstarszych ulicznych karnawałów w Europie słynie z parady Gilles. Biorą w niej udział jedynie mężczyźni i młodzieńcy ubrani w specyficzne stroje – surduty z epoki, białe czapki i woskowe maski z zielonymi okularami. Kolory odpowiadają belgijskiej fladze. W Tłusty Wtorek, który stanowi kulminację karnawałowych uroczystości, ponad tysiąc identycznie wyglądających mężczyzn pojawia się w centrum miasta, żeby wyruszyć na Wielki Plac (Grand-Place). Na miejscu odsłaniają twarze i zakładają białe pióropusze. Rzucają w tłum pomarańczami – kto oberwie, będzie miał w tym roku szczęście. Warto też wiedzieć, że nie każdy może zostać Gillesem. Tradycja przechodzi z ojca na syna i to tylko pod warunkiem, że obaj są rdzennymi mieszkańcami miasta.

Karnawał w Binche odbywa się terminie: 3-5.03.2019

Karnawał w Nicei

postać przebrana w zielono-niebieski strój karnawałowy z pawimi piórami w tle postać w niebiesko-białym kostiumie ze skrzydłami
W tym roku motywem przewodnim nicejskiego karnawału będzie kino. Fot. Zil, CC BY-SA 3.0

Czym byłby karnawał w Nicei bez słynnej bitwy kwiatów? Spektakl znany na Francuskiej Riwierze od 1876 r. jest jednym z najważniejszych punktów programu – postaci w fantazyjnych kostiumach rzucają w publiczność kwiatami. A ta nie pozostaje im dłużna! Ponoć w trakcie wszystkich uroczystości zużywanych jest kilka tysięcy żywych kwiatów. Karnawał rozpoczyna się przyjazdem Króla, a kończy paleniem kukły Jego Wysokości i pokazem sztucznych ogni. W międzyczasie możecie liczyć na widowiskowe parady (polecamy Paradę Świateł) z występami ponad tysiąca tancerzy oraz muzyków z całego świata. W tym roku motywem przewodnim jest „Król Kina”. To dlatego, że wytwórnie Victorine Studios, będące mekką przemysłu filmowego na Lazurowym Wybrzeżu, obchodzą swoje setne urodziny.

Karnawał w Nicei odbywa się terminie: 16.02-2.03.2019

Karnawał w Rijece

dwie zamaskowane postaci w kolorowych strojach na ulicy jedna unosi prawą dłoń w zielonej rękawiczce
Uczestnicy karnawału w Rijece prześcigają się w pomysłach na wymyślne maski. Fot. Pixabay

Mający długoletnią tradycję chorwacki karnawał w skrócie można opisać jako radosne, niekontrolowane święto. Wszystko zaczyna się od koronacji Królowej i przekazania kluczy do miasta mistrzowi ceremonii. Od tej chwili można spodziewać się szalonej zabawy! Na uczestników czeka szereg atrakcji, w tym Parada Dziecięca i „Paryż-Bakar”, będący parodią słynnego rajdu. Międzynarodowa Parada Karnawałowa stanowi najważniejszą z karnawałowych uroczystości. Co roku biorący w niej udział prześcigają się w kolejnych nieszablonowych pomysłach, pełnych humoru i kreatywności. W końcu motto karnawału brzmi: Bądź kim chcesz! W trakcie parady zobaczycie setki ciekawie udekorowanych platform, tysiące wymyślnych masek oraz spektakularne pokazy fajerwerków.

Karnawał w Rijece odbywa się terminie: 17.01-6.03.2019

Agnieszka Zawistowska
Agnieszka Zawistowska
Agnieszka Zawistowska – dziennikarka, podróżniczka, fotografka. Przez kilka lat związana z „Gazetą Wyborczą”. Obecnie freelancerka współpracująca z magazynami i portalami podróżniczymi oraz lifestylowymi. Autorka projektu „Akcja Grecja” (www.facebook.com/akcjagrecja), mającego na celu podpatrywanie życia i zwyczajów Greków, odkrywanie miejsc nieznanych turystom oraz poznawanie (nieraz bez opamiętania) lokalnej kuchni. Pomysł powstał przy współpracy z Ambasadą Grecji w Warszawie oraz dzięki wsparciu greckich regionów. Wyprawy zaowocowały licznymi publikacjami oraz napisaniem przewodników po Grecji.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,990ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze