Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) raz na 2 lata wydaje ważny dla nas – podróżników raport. Ważny, bo pokazuje kraje, które są najlepszymi i najgorszymi kierunkami na podróż. Ranking obejmuje 140 krajów. Analizowany jest zestaw czynników jak i sytuacja polityczna, które umożliwiają zrównoważony rozwój sektora Travel & Tourism (T&T). Ten z kolei przyczynia się do rozwoju i konkurencyjności kraju.

Jak czytamy na stronie WEF – podróżowanie jest jedną z niewielu, czysto subiektywnych przyjemności w życiu. Jedni lubią podróżować każdego roku w to samo miejsce, inni wolą schodzić z utartych ścieżek. I właśnie z tego względu trudno jest dokładnie określić, co sprawia, że ​​kraj jest naprawdę warty odwiedzenia. Niektórzy ludzie są po prostu bardziej skłonni do podróżowania w zakątki odległej Afryki niż spędzania tygodnia w świetle Paryża. Jednak udaje się co 2 lata stworzyć ten ważny raport.

W rankingu krajów najlepiej przygotowanych na przyjęcie turystów pierwsze miejsce zajęła Hiszpania. Na drugim miejscu znalazła się Francja i kolejno: Niemcy, Japonia, USA, UK, Australia, Włochy, Kanada i Szwajcaria. Zjednoczone Emiraty Arabskie okazały się być najbardziej atrakcyjnym krajem Bliskiego Wschodu, a Mauritius zajmując 54. miejsce był najwyżej notowanym krajem w Afryce.

Indeks opracowano na podstawie pomiaru 90 indywidualnych wskaźników, które można podzielić na kategorie:

 • zrównoważony rozwój środowiska
 • zdrowie i higiena
 • zasoby naturalne i kulturowe
 • międzynarodowa otwartość

Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) ostrzega, że wiele krajów znajduje się obecnie w punkcie zwrotnym turystyki. Co to oznacza konkretnie? To, że ​​wzrost liczby odwiedzających zaczął zagrażać przeciążeniem lub zniszczeniem zasobów, które paradoksalnie przyciągały turystów.

Ale do rzeczy: oto najgorsze kierunki na podróż:

Poprzedni

10. Sierra Leone, Afryka Zachodnia

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca podróżującym do Sierra Leone zachowanie szczególnej ostrożności. Nie można też wykluczyć ataków terrorystycznych. Występuje wysokie zagrożenie pospolitą przestępczością – zwłaszcza w dużych miastach. Znane są przypadki napadów rabunkowych w taksówkach, a nawet w hotelach. Na drogach w całym kraju zdarzają się bandyckie napady. Swobodne przemieszczanie się po terytorium kraju może być utrudnione przez służby porządkowe i gangi, zatrzymujące przejezdnych i żądające bezpodstawnych opłat. Odradza się samotnych podróży i podróży po zmroku. Sierra Leone nadal odbudowuje się po wieloletnim konflikcie. Policja i inne służby często nie mają możliwości udzielenia pomocy w razie kradzieży.

W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona.

Fot. Annie Spratt/ Unsplash
Poprzedni
30 KOMENTARZE
 1. Jeśli ktoś wybiera się indywidualnie do krajów gdzie ambasada dla danego kraju jest w Abuja,to trzeba mieć świadomość,że oni skutecznie robią wszystko ,by nie pomagać.W razie kradzieży lub napaści …zapomnijcie ,że ktoś pomoże.

 2. Kamerun jest całkiem bezpieczny, ale nie na 100%.O pomocy ze strony Polskiej Ambasady-zapomnijcie.

 3. Przeciez Paryz to juz tez Afryka. Ba, tsm jest dla bialego niebezpieczniej, niz na czarnym ladzie.

 4. Matiopolo
  Powiedział co wiedział.

 5. Zjednoczone Emiraty Francusko Niemieckie tak wysoko na liście?

 6. Oj tam zaraz niebezpiecznie. Po prostu ubogacenie kulturowe

 7. Taki piękny Jemen, a taka tragedia! Sąsiedzi nie pomagają, a niektórzy wręcz przeszkadzają. Bardzo smutne.

 8. A gdzie sosnowiec ?

 9. Większość to niestety Afryka. Jak to jest? My nie możemy tam jeździć, bo kradzieże, bo zło, bo brudno, bo zamachy. Ale przybysze z tamtych stron to już ubogacajacy kulturowo przybysze. Ś. P. Prof Wolniewicz mówił jasno, dobitnie i nie owijał w bawełnę- to są najeźćcy. Najgorsze jest to, że jak już zdobędą to, co chcą, kiedy już zrabuja co się da, zrobią z Europy drugą etniczną Afrykę, będą siedzieć na chodnikach, palić haszysz, pić kawę i się mnożyć na potęgę.

  • Kochajmy co nasze i nie zostawiamy pieniędzy tam gdzie nie jesteśmy bezpieczni?

  • A my białasy będziemy na nich zapier…. Biała rasa od wieków rządzi światem,czyżby nagle dała się tak po prostu wydymać jakimś prymitywnym przybyszą z Afryki??? myślę że ta emigracja ma drugie dno o którym przeciętny Kowalski nie zdaje sobie sprawy.

 10. Grupa przyjaciół grill gitarka.Nasza cudna ziemia i moi znajomi to jest relax.Kochajmy co nasze….

 11. Michale,
  Oni już się mnożą, a przy pobłażliwości i nawet pomocy naszych obłudnych władz będzie ich coraz więcej i będą się domagać praw i będą je dostawać, potem ich dzieci będą zajmować wysokie stanowiska w mediach, w sądownictwie i w polityce. Kto wtedy będzie uczcił pamięć naszych bohaterów narodowych, powstańców, żołnierzy wyklętych, ofiar niemieckiego, rosyjskiego i ukraińskiego ludobójstwa?
  Zczeźniemy, jak neandertalczycy??…

 12. Tylko polska

 13. Kto robił ten raport ,jakie Niemcy i Francja !!!! Mydlenie oczu . Może niech dodadzą jeszcze że w Polsce jest niebezpieczne.

 14. A co o Malcie sadzicie

  • Byłam 2 tygodnie temu, żadnych problemów nie doświadczyłam, można poruszać się samemu po zmroku. Przybyszów afrykańskiego pochodzenia można napotkać zwłaszcza w miejscach remontowanych dróg gdzie takowi pracują, ale żadne krzywe akcje mi się nie przytrafiły ?

 15. Co za debile tu piszą

 16. I takich kazdego dnia przyjmuje Europa, tylko po co I ilu jeszcze..na koncu my wrocimy do afryki bo nie bedzie juz miejsca dla nas w europie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here