Każdego roku badany jest średni poziom bezpieczeństwa na świecie za pośrednictwem Globalnego Indeksu Pokoju (GPI). Raport publikuje Institute for Economics and Peace (IEP). To ważne wiadomości zwłaszcza dla podróżnych, bo o ile kraje na szczycie listy najniebezpieczniejszych państwa świata mogą kusić, to jednak lepiej trzymać się od nich z daleka!

W raporcie określono poziom bezpieczeństwa 163 krajów w oparciu o 23 różne wskaźniki, m.in. zagrożenia polityczne, liczbę zgonów w wyniku konfliktów wewnętrznych i wskaźnik zabójstw. Brane są pod uwagę 23 parametry ilościowe i jakościowe. Stopień pokoju określany jest w pięciostopniowej skali: bardzo wysoki, wysoki, średni, niski i bardzo niski. Badacze uzyskali wyniki, stosując trzy wyznaczniki: poziom bezpieczeństwa publicznego, trwający konflikt wewnętrzny lub międzynarodowy oraz stopień militaryzacji. Pokój jest czymś więcej niż brakiem przemocy. To też postawy, struktury i instytucje, które wspierają i podtrzymują bezpieczne poczucie społeczeństwa.

Pojawienie się globalnej pandemii miało znaczący wpływ na przemoc. Podczas gdy konflikty z użyciem przemocy uległy poprawie, liczba gwałtownych demonstracji znacznie wzrosła – łącznie w ubiegłym roku miało miejsce ponad 5000 brutalnych wydarzeń związanych z Covid-19.

Incydenty z użyciem przemocy związane z pandemią miały miejsce w 158 krajach na całym świecie. Ten wzrost brutalnych incydentów związanych z COVID-19, spowodowany gwałtownymi demonstracjami i zamieszkami, był napędzany różnymi zmianami: nałożonymi ograniczeniami COVID-19, nastrojami antyrządowymi, blokadami, rosnącą stopą bezrobocia i brakiem wsparcia ekonomicznego.

W ciągu ostatnich 20 lat na świecie doszło do ponad 130 tys. zamachów, w których zginęło ponad 315 tys. osób, a 430 tys. zostało rannych. Globalne straty ekonomiczne szacowane są na 855 mld dol.

Oto najniebezpieczniejsze kraje świata!

Poprzedni

5. IRAK

MSZ odradza podróże, które nie są konieczne na pozostałe obszary Iraku, w tym do Basry oraz do Regionu Irackiego Kurdystanu (KRI).

Pomimo ogłoszonego przez władze w Bagdadzie zwycięstwa w walce z tzw. Państwem Islamskim, sytuacja bezpieczeństwa na wyzwolonych terenach wciąż pozostaje bardzo trudna. W większych miastach Iraku, a w szczególności w Bagdadzie, istnieje poważne zagrożenie zamachami terrorystycznymi.


blank
Fot. Md Mahdi, Unsplash
Poprzedni

1 KOMENTARZ

  1. W Jemenie okolice Adenu są bezpieczne. Odradzam zachodnie wybrzeże Jemenu w basenie Morza Czerwonego a w szczególności miasto Alchudajd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here