Czas wakacji kojarzy się zazwyczaj z plażą i zasłużonym relaksem. Na świecie znajduje się wiele niezwykłych plaż, które warto zobaczyć. Zwłaszcza teraz mocno odczuwamy tęsknotę za takimi miejscami. Mimo, że na razie jesteśmy ograniczeni, to jednak warto przypomnieć sobie jak pięknie jest na świecie. Oto najbardziej niezwykłe plaże. Przenieś się tam na chwilę oczami wyobraźni.

Poprzedni

1. Glass Beach, Kalifornia

Zaczynamy od niezwykłej szklanej plaży w USA, a konkretnie w Fort Bragg w Kalifornii. To chyba jedyny przypadek na świecie, który pokazuje, że coś pięknego i niezwykłego powstało wskutek niedbania o środowisko. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to zwykła kamienista plaża, ale nic bardziej mylnego. Wystarczy, że bardziej przypatrzysz się kamyczkom pod swoimi stopami i zobaczysz, że to tak naprawdę wypolerowane przez morze odłamki szkła. Tworzą naprawdę niezwykłe, wielobarwne zjawisko.

Historia tej plaży wcale nie jest fascynująca. Świadczy tylko o bezmyślności człowieka. Po zakończeniu II wojny światowej to wybrzeże służyło jako wysypisko śmieci! Przez blisko 20 lat wyrzucano tu m.in. ogromne ilości szkła. W 1967 roku zmieniono strategię i zakazano zanieczyszczania tej plaży. Znalazło się nowe miejsce, które można było przeznaczyć na wysypisko. Niestety zdewastowane wybrzeże było w tragicznym stanie. Jednak natura zaczęła sama naprawiać to, co zepsuł człowiek i fale przez kolejne 30 lat szlifowały szklane odłamki tworząc niezwykłą plażę. Kiedy mieszkańcy zauważyli, co się dzieje na wybrzeżu zaczęli usuwać inne odpady, pozostawiając tylko szkło. Zaopiekowano się terenem i teraz jest to miejsce ściśle chronione, do którego lgną turyści. Plaża została wcielona w skład MacKerricher State Park. Jak się domyślasz nie można wywozić z niej szklanych kamyczków.


blank
Najbardziej niezwykłe plaże świata. Fot. Joshua Sortino/ Unsplash
Poprzedni

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here