Nadciśnienie tętnicze – jak przygotować się do lotu?

Nadciśnienie tętnicze nie jest przeszkodą do podróżowania. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach, dzięki którym twój lot stanie się bezpieczniejszy. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę.

Osoby z nadciśnieniem powinny pamiętać o wizycie u lekarza i to przed samą podróżą. Latanie, bez względu na to czy to twój pierwszy raz, czy może kolejny, wywołuje emocje, a to oznacza, że podnosi ciśnienie. Specjalista w razie potrzeby przepisze ci leki, które je obniżą. Możesz poprosić także o środki uspakajające.​

Jak ustalili specjaliści, ciśnienie na pokładzie samolotu może być odpowiednie do tego, które panuje w górach (na wysokości od 1524 m do 2428 m).​ Zarówno po starcie jak i przy obniżaniu lotu we znaki wdają się zmiany ciśnienia atmosferycznego w kabinie samolotu. Pasażerowie skarżą się wtedy m.in. na zatkane uszy. 

Czytaj też: Apteczka w samolocie. Jakie leki spakować w bagaż podręczny? >>

Kiedy samolot znajduje się na wysokości przelotowej (10-12 km) do jego wnętrza wprowadzane jest powietrze, wcześniej zagęszczone i ogrzane. Na panującej wysokości nie jest ono „bogate” w parę wodną. Spada także wilgotność powietrza, przez co pasażerów może „suszyć”.​ Pamiętaj o piciu wody.

Takie warunki mogą źle wpłynąć na twoje samopoczucie i zdrowie. Pamiętaj, by odpowiednio przygotować się do lotu, jeśli masz problemy z nadciśnieniem.

Kiedy lecieć, kiedy odpuścić

Ciśnienie dzielimy na optymalne (120/80 mmHg), prawidłowe (mieszczące się w przedziale od 120/80 do 129/84 mmHg), wysokie prawidłowe (od 130/85 do 140/89 mmHg), nadciśnienie I stopnia (od 140/99 do 159/99 mmHg), nadciśnienie II stopnia (od 160/100 do 179/109 mmHg) oraz nadciśnienie stopnia 3 tzw. „ciężkie” (od 180/110 mmHg i wyżej).

Nadciśnienie I i II stopnia, o ile nie cierpisz na inne dolegliwości i schorzenia, na ogół nie stanowi przeszkody w odbywaniu podróży lotniczych (mimo wszystko skonsultuj je ze specjalistą). Niebezpieczeństwo pojawia się przy stopniu III – wtedy warto zasięgnąć porady lekarza i wspólnie zastanowić się nad tym, czy lepszym pomysłem nie jest przełożenie lotu na inny termin.

Znaczna część osób z nadciśnieniem tętniczym nie rezygnuje z lotu samolotem – schorzenie to dotyka około 30-40 proc. ludzi dorosłych na całym świecie. Po przyjęciu odpowiednich leków wyruszają w trasę wśród chmur.

O czym musisz pamiętać

  • Przed podróżą udaj się do lekarza na wizytę kontrolną
  • Nie zapomnij wykupić leków, które przepisał ci specjalista
  • Leki musisz mieć w bagażu podręcznym, by w razie potrzeby je zażyć
  • Wszystkie lekarstwa zgłoś podczas kontroli
  • Na wszelki wypadek poproś lekarza o zaświadczenie mówiące o konieczności przyjmowania leków (również w języku angielskim)
  • Zadbaj o odpowiednią dietę przed wylotem (ogranicz spożycie tłuszczów, soli i alkoholu, a zjedz więcej warzyw i owoców​)
  • Przed lotem zmierz ciśnienie. Swój wynik koniecznie zapisz
  • Jeśli to twój pierwszy lot, nie stresuj się, zachowaj spokój
  • W przypadku złego samopoczucia natychmiast zgłoś to obsłudze lotu
Redakcja
Redakcja
Tworzymy dla Was wartościowe treści już od 2006 roku. Inspirujemy do wyruszenia w podróż, otwarcia na nowych ludzi i kultury, smakowania nowych potraw i ekscytowania się pięknymi widokami. Leć i odkryj świat!

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,891ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze