Kiedy lecieć do Indonezji? Jaką wyspę wybrać?

Tropikalna przyroda, rajskie plaże, niesamowita kultura i przyjaźni ludzie – to wszystko czeka na turystów na indonezyjskich wyspach. Planując podróż na jedną z nich, warto sprawdzić, kiedy przypada najlepszy okres na wyjazd. Kiedy lecieć do Indonezji? Jaką wyspę wybrać? Za chwilę dowiesz się, jaki jest optymalny czas na podróż na Sumatrę, Jawę, Bali i inne wyspy.

Indonezja to państwo wyspiarskie położone w Azji Południowo-Wschodniej. Oblewają je wody oceanów Indyjskiego oraz Spokojnego. Ta bajeczna kraina zachwyca podróżnych swoją różnorodnością – nic dziwnego, przecież obszar Indonezji rozciąga się aż na 17 500 wysp! Do najważniejszych z nich należą Sumatra, Borneo, Jawa, Bali, Lombok i Sulawesi.

Klimat i pory roku w Indonezji

Praktycznie cały obszar wyspiarskiego kraju znajduje się w strefie klimatu równikowego wilgotnego. Nie występują tu pory roku, a można jedynie wyróżnić sezon suchy oraz deszczowy, przy czym przez cały rok temperatury powietrza oscylują wokół 28 stopni.Opady deszczu występują tak naprawdę przez cały rok, a zmiana sezonów równa się jedynie zmianie ich intensywności. W porze deszczowej opady trwają znacznie dłużej i często przechodzą w gwałtowne burze. Generalny podział sezonów w Indonezji przypada następująco:

  • ​pora sucha trwa od maja do października,
  • pora deszczowa występuje od listopada do kwietnia.

Kiedy lecieć do Indonezji? Na niektórych wyspach i ich zakątkach powyższy sezonowy podział jest inny lub przesunięty. Ukształtowanie kraju i rozrzucenie poszczególnych wysp sprawia, że nie sposób wyróżnić jednego wspólnego okresu, w którym najlepiej podróżować na indonezyjskie wyspy. Dla pełniejszego obrazu warunków, jakich można oczekiwać podczas podróży, należy przyjrzeć się bliżej kilku najpopularniejszym wyspom.

Kiedy lecieć na Sumatrę i Jawę?

posąg buddy na tle stup i wschodzącego słońca
Kiedy lecieć do Indonezji? Fot. Shutterstock

Najlepszym okresem na wypoczynek na tych wyspach przypada na porę suchą, która trwa tu od maja do września. Temperatury powietrza osiągają wtedy około 29 stopni, a wilgotność powietrza jest znaczna. Pora deszczowa na Jawie trwa od listopada do marca, a na Sumatrze od października do stycznia. Intensywne opady deszczu trwają zazwyczaj do kilku godzin i z reguły nie są kłopotliwe. Należy jednak mieć je na uwadze, jeśli w porze deszczowej planujemy podróż w głąb dżungli na Sumatrze – prowadzące tam drogi i trakty po ulewnym deszczu mogą być całkowicie nieprzejezdne.

Kiedy lecieć na Lombok, Timor i Sumbawę?

kiedy lecieć do indonezji
Fot Shutterstock

W tej części kraju sezon suchy i deszczowy znacznie bardziej kontrastują ze sobą, niż ma to miejsce w Indonezji wschodniej. Pora sucha przypada na okres od kwietnia do września. Miesiącami z najmniejszą ilością opadów są sierpień i wrzesień. Intensywne opady deszczu pojawiają się tu od grudnia do lutego i mogą powodować zakłócenia w komunikacji i poruszaniu się po wyspach – często zalane są drogi i nie funkcjonują przeprawy promowe. Temperatury przez cały rok utrzymują się tu w przedziale 2832 stopni. Najlepszy czas na podróż na jedną z wysp archipelagu przypada pomiędzy sierpniem i wrześniem.

Kiedy lecieć na Bali?

Mimo że Bali zaliczane jest do Małych Wysp Sundajskich, w skład których wchodzą Lombok, Timor i Sumbawa, to klimat i następowanie pór roku jest tu różne, niż na pozostałych wyspach archipelagu. Bali jest w gruncie rzeczy optymalnym celem podróży przez cały rok. Pora sucha trwa od kwietnia do września. Pora deszczowa trwa od października do marca, jednak nie ma ona tak ekstremalnego przebiegu jak to jest w innych regionach kraju – słoneczne i ciepłe dni są w tym czasie przetykane krótkotrwałymi opadami deszczu. 

Praktycznie przez cały rok słupki rtęci na Bali wskazują do 34 stopni. Najlepszym momentem na wyjazd jest jednak okres od maja do lipca, kiedy to temperatura powietrza osiąga 28 stopni, a w godzinach popołudniowych i wieczornych powietrze orzeźwia lekki wiatr.

Wodospad na Bali
Kiedy lecieć do Indonezji? Fot. Bigstock

Kiedy lecieć na Sulawesi?

Nieregularny i rozczłonkowany kształt wyspy sprawia, że pory roku przypadają tu różnie w poszczególnych jej częściach. W południowo-zachodniej Sulawesi deszcze monsunowe padają od października do marca, a na północy w czerwcu i lipcu. Sezon suchy przypada tu między sierpniem a październikiem i jest to również najlepszy czas na wyjazd na Sulawesi.

Kiedy lecieć na Klimantan?

Klimantan to indonezyjska część wyspy Borneo. Występująca tu pora deszczowa ma łagodny przebieg i trwa od marca do maja. Temperatury w ciągu dnia osiągają tu około 31 stopni. Najlepszy czas na podróż w tę część wyspy Borneo jest sierpień i wrzesień.

Redakcja
Redakcja
Tworzymy dla Was wartościowe treści już od 2006 roku. Inspirujemy do wyruszenia w podróż, otwarcia na nowych ludzi i kultury, smakowania nowych potraw i ekscytowania się pięknymi widokami. Leć i odkryj świat!

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,895ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze