Ile czasu przed planowanym wylotem trzeba być na lotnisku?

Coraz większy ruch lotniczy, stale zwiększająca się liczba pasażerów oraz wszelkiego rodzaju obostrzenia dotyczące kontroli bezpieczeństwa powodują, że kolejki do odprawy potrafią wydłużyć się do niewiarygodnych rozmiarów. Zatem ile czasu przed wylotem powinniśmy być na lotnisku, by samolot nie odleciał bez nas?

Wiele czynników ma wpływ na bufor czasowy, z jakim powinniśmy pojawić się przed wylotem. Czy podróżujemy z bagażem rejestrowanym? Jaki przewoźnik obsługuje nasz lot? W jakich godzinach odbywa się lot? Oprócz tego trzeba wziąć pod uwagę możliwe problemy podczas dojazdu na lotnisko, np. korki. Nikt nie chce marnować swojego czasu, czekając bezczynnie na lotnisku, jednak trzeba pamiętać, że przybycie na lotnisko z opóźnieniem może skutkować niewpuszczeniem pasażera na pokład samolotu.

Zatem ile czasu przed wylotem trzeba być na lotnisku? Jak wcześnie przyjechać na lotnisko?

Zasada jest prosta: większość linii lotniczych i portów lotniczych poleca, by zjawić się na lotnisku przynajmniej 2 godziny przed odlotem. W związku z koniecznością dokładniejszej weryfikacji dokumentów związanych z Covid warto zwiększyć ten czas do 3 godzin.

Fot. Getty Images / Canva

Przyjrzyjmy się jeszcze, jak sytuacja wygląda na polskich lotniskach? Ile czasu przed wylotem powinniśmy się pojawić w rodzimych portach lotniczych?

Lotnisko Modlin

Magdalena Bojarska z Lotniska Modlin odpowiada na to pytanie w ten sposób:

Punkty odprawy bagażowej „check-in” są w Modlinie otwierane co najmniej 3 godziny przed planowanym odlotem, a zamykane 40 minut przed planowanym startem samolotu. Natomiast zamknięcie bramek „gate” następuje 30 min. przed odlotem. Pasażerowie o tym wiedzą, ponieważ taka informacja, jak również zalecenie, aby pojawić się na lotnisku na 2 godziny przed planowanym lotem, widnieją na kartach pokładowych. Przewoźnik informuje o tym również w wysyłanej do pasażera przed podróżą wiadomości sms oraz mailowo.

Katowice Airport

widok z góry na samoloty ustawione na płycie lotniska
Ile czasu przed planowanym wylotem trzeba być na lotnisku? W Katowicach wystarczy około 2 godzinyFot. Katowice Airport

Standardowo ludzie powinni pojawić się na lotnisku 2 godziny przed wylotem. Cezary Orzech z Katowice Airport stwierdził, że właśnie tak robią pasażerowie tego lotniska:

Dwie godziny przed wylotem zjawiają się pasażerowie w Katowice Airport, stawiając spokojnie w kolejce do odprawy, a później do security. Bramki są zamykane na 30-35 minut przed startem.

Lotnisko Chopina w Warszawie

Wpływ przewoźnika na czas oczekiwania potwierdza Przemysław Przybylski z Lotniska Chopina w Warszawie:

Czas potrzebny na odprawę podają swoim pasażerom linie lotnicze, gdyż każdy przewoźnik kieruje się własną polityką dotyczącą obsługi pasażerów i to z niej wynika np. godzina otwarcia stanowiska odprawy (niektóre linie mają stanowiska otwarte stale, inne otwierają na dwie lub trzy godziny przed odlotem). Niemniej jednak przyjmujemy, że przybycie na lotnisko na 2 godz. przed odlotem powinno wystarczyć w odbyciu wszelkich formalności związanych z odprawą i kontrolą bezpieczeństwa.

Nie przyjeżdżaj na lotnisko na ostatnią chwilę

Magdalena Bojarska z Lotniska Modlin dodaje, że pasażerowie lubią przyjeżdżać na lotnisko na ostatnią chwilę:

Pasażerowie korzystający z naszego portu przyzwyczaili się do przyjeżdżania na lotnisko w ostatniej chwili, tj. nawet na mniej niż 1 h przed odlotem. Faktycznie, w czasie gdy ruch jest niewielki i nie ma kolejek, kontrola bezpieczeństwa idzie błyskawicznie. Jednak zawsze zalecamy przybycie na lotnisko z dużym wyprzedzeniem, nawet 3-godzinnym, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym, gdy ruch na lotnisku jest zawsze dużo większy niż zimą i zdarzają się kolejki. W Modlinie godziny szczytu wypadają między 19-22.

Garść statystyk

Lotnisko Modlin dysponuje również ciekawymi statystykami, z których wynika, że ok. 37% pasażerów pojawia się na lotnisku między 1-2 h przed planowanym startem, ok. 33% na co najmniej 2 h przed startem, a do 10% na ponad 3 h przed. Ponad 20% pasażerów przybywa na lotnisko na mniej niż 60 minut przed planowanym startem.

Jak zatem można wywnioskować, obligatoryjne wyprzedzenie, z jakim powinniśmy zjawić się na lotnisku, nie zawsze jest takie samo we wszystkich portach lotniczych. A decyzja o naszym przyjeździe zależy jedynie od naszego charakteru. Czy wolimy przyjechać wcześniej i bezpiecznie poczekać na lot, czy raczej jesteśmy ryzykantami i robimy to na ostatnią chwilę.

Zobacz też: Lotniska tuż przy morzu – sprawdź, gdzie ląduje się najbardziej ekstremalnie (Top 6), Oto najlepsze linie lotnicze świata 2021! (TOP10) Z nimi podróż nie ma równych

Redakcja
Redakcja
Tworzymy dla Was wartościowe treści już od 2006 roku. Inspirujemy do wyruszenia w podróż, otwarcia na nowych ludzi i kultury, smakowania nowych potraw i ekscytowania się pięknymi widokami. Leć i odkryj świat!

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,895ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze