W końcu mamy wystarczająco dużo czasu, żeby nadrobić zaległości czytelnicze. Wybór odpowiedniej lektury często nie jest prosty. Chcielibyśmy poświęcić swój cenny czas, nawet jeśli mamy go chwilowo więcej, na czytanie czegoś naprawdę wyjątkowego. Podpowiadamy zatem 5 tytułów książek, które według nas takie są, wyjątkowe. Dostarczą nam konieczną dozę rozrywki, ale także więcej doświadczeń, wrażeń i wiedzy niż niejedna podróż. Na pewno będą świetnym do niej wprowadzeniem i przygotowaniem.

Poprzedni

1. Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata Tomasz Michniewicz

Nie jest to książka stricte podróżnicza. Jest to reportaż, który powstał po odbyciu wielu podróży na przestrzeni wielu lat. Czyta się go jednym tchem. Ciężko się oderwać, gdyż styl autora jest lekki, fabularny, a życie bohaterów podobne do naszego: zwykłe i trudne.

W Chrobocie odbywamy siedem podróży w czasie. Siedmiu zwykłych ludzi z siedmiu różnych krajów z różnych kontynentów opowiada swoją historię tak jak ją zapamiętali. Zwykłe codzienne sprawy tych zwykłych ludzi ukazane przez pryzmat ich kultury i zwyczajów stają się dla nas pasjonującą przygodą. Niby ten sam świat i te same czasy, ale widziane z różnych perspektyw – Marggie z Ugandy, Caseya z USA, Juanity z Kolumbii, Madhuri z Indii, Miki z Finlandii, Reillyego z Zimbabwe i Kanae z Japonii.

Duża uważność i ogromny szacunek dla innych kultur to cechy wszystkich książek Tomasza Michniewicza. Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata stawia w centrum indywidualną biografię, która jest osadzona w konkretnej społeczności, religii i historii. Jednocześnie biografia ta umieszczona jest obok innych – niby odmiennych, ale bardzo podobnych.

Autor wybrał kilka postaci z całego świata: Indii, Kolumbii, Zimbabwe, Finlandii, Ugandy, Stanów Zjednoczonych, Japonii, aby poprzeplatać ich biografie. W każdej części reportażu poświęca rozdział jakiemuś tematowi przewodniemu, na przykład szkole, pierwszym randkom. Z jednej strony poszczególni bohaterowie przeżywają te doświadczenia zupełnie inaczej, w zależności od kultury, w której dorastają, natomiast z drugiej strony– łatwo znaleźć punkty wspólne, które dotyczą przede wszystkim emocji.

W ten sposób powstała opowieść uniwersalna o tym, że nasze marzenia i pragnienia są takie same, chociaż mocno przefiltrowane przez możliwości wynikające ze świata, w którym żyjemy. Ostatecznie każdemu z nas i tak chodzi o szczęście, chociaż może być ono bardzo różnie pojmowane ze względów ekonomicznych, społecznych lub religijnych.

Sięgnijcie także po wcześniejsze książki Tomasza Michniewicza Swoją drogą czy Świat równoległy. Opisane tam wrażenia z podróży są bardzo intymnym doświadczeniem.


Poprzedni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here