Niektóre kościoły to naprawdę zdumiewające budowle – sami głowimy się czasem, jak można było wpaść na taki pomysł. W samym kościele Sagrada Familia można spędzić cały dzień i nie zobaczyć wszystkich zakamarków. Oto zadziwiające kościoły z całego świata: zarówno historyczne, jak i futurystyczne.

Poprzedni

1. Sagrada Familia, Barcelona

To najdziwniejsza z dziwacznych świątyń, pomnik geniusza – Antoniego Gaudiego i prawdziwa wizytówka Barcelony. Gigantyczny i bogato ornamentowany kościół pod wezwaniem Świętej Rodziny (Sagrada Familia) budowany jest według dość szalonego projektu. I od 1882 roku nie może zostać skończony.

Każdy detal architektoniczny jest inny, dlatego jego budowa to tak koronkowa robota. Ornamenty inspirowane są naturą, a w przyrodzie nic się nie powtarza. Dlatego też budowa posuwa się naprzód bardzo powoli.

Jak miała wyglądać Sagrada Familia? Nie wiadomo. Gaudi nie żyje, a projekty świątyni zostały zniszczone w czasie hiszpańskiej wojny domowej przez katalońskich anarchistów.

Budowla zdumiewa, a jeśli mało Wam ciekawostek, oto prawdziwy hit. W tym roku okazało się, że świątynia od 136 lat powstaje bez pozwolenia na budowę i dlatego barcelońska kuria diecezjalna zalega z opłatą 41 milionów dolarów urzędowi wydającemu pozwolenia. Pieniądze te zasilą miejski budżet Barcelony w ciągu najbliższych 10 lat. Kościół ma być gotowy w 2026 roku (poczekamy, zobaczymy). To dopiero świątynia budowana z rozmachem!

Sagrada Familia. Fot. TTstudio, Shutterstock
Poprzedni
2 KOMENTARZE
  1. Niesamowicie zmienia sie ten świat, Kanada w Ameryce południowej się znalazła

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here