W Chinach z wieżowca wypływa… wodospad!

Chińczycy wybudowali 108-metrowy wodospad wypływający z wieżowca. To kolejny przykład na niezwykłą architekturę w Chinach, które słyną ze szklanych podwieszanych mostów i niezwykłych budynków.

Zazwyczaj te najbardziej spektakularne wodospady stworzone zostały przez naturę. Ale w Chinach postanowiono pójść krok dalej i stworzyć sztuczne dzieło, nie mniej niezwykłe niż jego naturalni kuzyni. Jest to najwyższy, stworzony przez człowieka wodospad na świecie. I wygląda spektakularnie.

wodospad wypływający z wieżowca
Fot. Imagine China

Wodospad z wieżowca

Wodospad znajduje się w mieście Guiyang, stolicy prowincji Guizhou. By zapewnić dopływ wody, użyto czterech olbrzymich pomp, które są w stanie przepchnąć wodę ponownie na wysokość 108 metrów. Oczywiście koszt takiego przedsięwzięcia jest ogromny. Sama energia elektryczna potrzebna do funkcjonowania wodospadu pochłania około 100 dolarów za godzinę. Skonstruowanie tej wodnej kaskady stanowiło również spore wyzwanie inżynieryjne.

wodospad wypływający z wieżowca
Fot. Imagine China

Dla władz prowincji Guizhou koszty nie stanowiły najwyraźniej problemu. Do Guiyang napływa coraz więcej mieszkańców w poszukiwaniu pracy, a miasto bardzo szybko się rozwija, przeżywając boom gospodarczy. Jeszcze pięć lat temu była to najbiedniejsza prowincja w Chinach, dlatego taka rozrzutność budzi zastrzeżenia wielu mieszkańców. Wszelkie tego typu niepokoje nie są jednak brane pod uwagę przez władze, które już szykują kolejny niezwykły projekt kolejnego wieżowca.

wodospad wypływający z wieżowca
Fot. Imagine China

Centralne władze w Chinach postanowiły przenieść do Guizhou fabryki i biura Apple’a, Google’a i Amazona, by wyciągnąć prowincję z biedy. Najwyraźniej nowy napływ gotówki przewrócił w głowach tamtejszym planistom, bo ich projekty na rozbudowę miasta stają się coraz bardziej oryginalne.

Aleksandra Ryś
Aleksandra Ryś
Redaktor Tanie-Loty.pl, prowadzi również własnego bloga podróżniczego. Z wykształcenia polonistka, z zamiłowania globtroterka. Mistrzyni wyłapywania okazji i latania za grosze. W wolnym czasie planuje kolejne wojaże.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
27,024ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze