Superksiężyc 2019! W styczniu będziesz mógł podziwiać całkowite zaćmienie Księżyca

Tegoroczne zjawisko jest szczególnie niezwykłe, ponieważ nasz satelita zbliży się na najmniejszą odległość od czasu 14 stycznia 1948 roku.

Całkowite zaćmienie księżyca już 21 stycznia

Udało Ci się 27 lipca zobaczyć najdłuższe od 100 lat zaćmienie Księżyca? Trwało rekordowo długo, bo aż 1 godzinę 42 minuty i 57 sekund. To było niesamowite doświadczenie, ponieważ data pełni i zaćmienia zbiegła się z przypadającym na lipiec apogeum, czyli momentem, w którym Księżyc był najbardziej oddalony od Ziemi. Ale nie martw się jeśli przegapiłeś tę lipcową szansę, ponieważ już 21 stycznia kolejny raz możesz spojrzeć w nocy w niebo! NASA informuje, że będzie to najbardziej spektakularne zjawisko!

Księżyc będzie czerwony i wielki!

Księżyc będzie bardzo blisko Ziemi. Przez to będzie wyglądał na większy i jaśniejszy. Gdy Ziemia i jej satelita zbiegną się w tej samej pozycji, światło słoneczne, które przenika atmosferę ziemską, zabarwi Księżyc na czerwono. Zjawisko to można będzie zaobserwować w Ameryce Północnej i Południowej oraz w zachodnich regionach Europy i Afryki.

Oczywiście wszystko zależy od pogody. Jeśli ta będzie łaskawa, to 21 stycznia już przed 5:00 będziesz mógł podziwiać zaćmienie Księżyca. Warto wiedzieć, że moment kulminacyjny będzie miał miejsce o 6:12!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here