Jesteś zaszczepiony przeciw Covid-19? Do tych krajów wjedziesz bez testów

Wraz ze zwiększoną liczbą szczepień kolejne kraje decydują się na luzowanie obostrzeń. Problemem dla podróżujących dalej pozostaje jednak przedstawienie negatywnego wymogu testu na Covid-19. W zdecydowanie lepszej sytuacji są osoby w pełni zaszczepione. Kolejne kraje znoszą obowiązek testowania właśnie dla zaszczepionych.

Grecja, Chorwacja i Słowenia to niektóre kraje Unii Europejskiej które już teraz zniosły wymóg przedstawiania negatywnego wyniku badania na obecność koronawirusa przy wjeździe dla zaszczepionych. Sprawdźcie szczegóły.

Grecja – szczepienie zwalnia z testu i kwarantanny

Grecja według zapowiedzi tamtejszego rządu ma być gotowa na przyjęcie zagranicznych turystów w połowie maja. Już teraz osoby, które ukończyły pełen cykl szczepień przeciwko Covid-19 (co oznacza przyjęcie wymaganej liczby dawek, przy czym ostatni zastrzyk musiał nastąpić najpóźniej dwa tygodnie przed podróżą) mogą wjechać do tego kraju bez konieczności przedstawiania testu czy przechodzenia kwarantanny. Dotyczy to podróżnych m.in. z UE. Osoby bez szczepień muszą przedstawić negatywny test typu PCR przeprowadzony nie wcześniej niż 72 godziny przed przybyciem. W kraju wciąż obowiązują poważne ograniczenia, nie wolno swobodnie poruszać się między jego regionami, a restauracje prowadzą sprzedaż tylko na wynos.

Chorwacja – szczepienie zwalnia z testu

Podróżując do Chorwacji mieszkańcy większości krajów UE muszą mieć ze sobą negatywny wynik testu typu PCR lub niektórych testów antygenowych, nie starszy niż sprzed 48 godzin. Badanie można też wykonać bezpośrednio po przyjeździe. Z tego obowiązku zwolnione są osoby, które przeszły pełny szczepienie lub przechorowały infekcję, co również trzeba potwierdzić odpowiednim zaświadczeniem.

Do Czarnogóry zaszczepieni wjadą bez testu

Podróżni udający się z Polski do Czarnogóry muszą przy wjeździe przedstawić negatywny wynik badania PCR nie starszy niż sprzed 48 godzin lub potwierdzenie przejścia pełnego cyklu szczepień.

Słowenia zwalnia z kwarantanny zaszczepionych

Polacy podróżujący do Słowenii generalnie podlegają 10-dniowej kwarantannie. Zwolnić z niej może jednak negatywny wynik badania PCR, jeżeli od pobrania wymazu do przekroczenia granicy nie minęło więcej niż 48 godzin, zaświadczenie o przebyciu Covid-19 lub pełnym zaszczepieniu się przeciwko tej chorobie.

Cypr – na razie tylko z testem

Przed wejściem na pokład samolotu na Cypr również trzeba wylegitymować się negatywnym wynikiem testu PCR przeprowadzonego nie wcześniej niż 72 godz. przed rozpoczęciem podróży. Badanie trzeba powtórzyć po przylocie na wyspę. Na Cypr bez tych obostrzeń mogą na razie podróżować zaszczepieni mieszkańcy Izraela, planuje się wprowadzenie takich udogodnień także dla urlopowiczów z Wielkiej Brytanii i UE.

Niemcy zapowiadają zwolnienia dla zaszczepionych

Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn zapowiedział, że osoby, które zaszczepiły się przeciw Covid-19, będą mogły wjeżdżać do kraju bez konieczności wykonania testu. Co prawda niemieccy lekarze krytykują tę decyzję, wskazując na ryzyko utraty kontroli nad rozprzestrzenianiem się wariantów koronawirusa, ale wygląda na to, że to nie zmieni decyzji rządu.

Włosi otworzą się na turystykę jeszcze w maju

Premier Włoch Mario Draghi zapowiedział, że Włochy otwierają się na turystów. Datą graniczną ma być 15 maja. Rząd planuje wprowadzić specjalną przepustkę umożliwiającą podróże i wyjazdy na wakacje.

Dragi zapowiada:

Dzięki włoskiej przepustce turyści będą mogli podróżować z jednego kraju do drugiego bez kwarantanny pod warunkiem, że udowodnią, że są wyleczeni z Covid-19, zaszczepieni lub mają negatywny wynik testu

Do 15 maja polscy turyści przybywający do Włoch muszą okazać negatywny wynik testu antygenowego lub PCR. Dodatkowo wszyscy wjeżdżający do tego kraju ze strefy Schengen muszą przejść obowiązkową pięciodniową kwarantannę zakończoną kolejnym testem.

Malta zapowiada zwolnienia dla zaszczepionych

Polacy udający się na Maltę muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR wykonanego w okresie 72 godz. przed przyjazdem i wypełnić dostępny w internecie formularz. Osoby bez testu mogą wykonać go jednak też na miejscu już na Malcie. Władze zapowiadają że pełny cykl szczepień (zakończony minimum 14 dni wcześniej) będzie zwalniał z testów i ewentualnej kwarantanny. Szczegóły mamy poznać niebawem.

Albania bez ograniczeń

Albania jest jednym z nielicznych państw świata, do którego mieszkańcy Polski mogą wjechać bez konieczności przedstawiania wyniku badania czy przechodzenia kwarantanny.

Anna Pustizzi
Anna Pustizzi
Z Tanimi Lotami związana od 2010 roku. Szefowa redakcji i opiekun Społeczności. Prywatnie mama dwójki wspaniałych dzieciaków i żona pilota samolotów. Pasjonuje się dobrą kuchnią i uwielbia wyszukiwać tanie loty. Kocha polskie morze i ma słabość do włoskiej pizzy.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,909ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze