Wielka Brytania zniesie niemal wszystkie restrykcje! Sprawdź od kiedy

W poniedziałek brytyjski premier Boris Johnson ogłosił, że rząd zamierza znieść prawie wszystkie restrykcje koronawirusowe w ramach ostatniego etapu wychodzenia z lockdownu. Kiedy ma to nastąpić? Według planów już 19 lipca, ale ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie ogłoszona za tydzień po analizie kolejnego zestawu danych.

Johnson wyraźnie zasugerował, jakie są intencje rządu. Wyjaśnił, że mimo rosnącej liczby zakażeń lato jest najlepszym czasem na to, by znosić restrykcje, bo później będzie to jeszcze trudniejsze i trzeba zbalansować zagrożenia związane z koronawirusem oraz te wynikające z kontynuowania restrykcji:

Musimy być ze sobą szczerzy, że jeśli nie uda nam się ponownie otworzyć naszego społeczeństwa w ciągu najbliższych kilku tygodni – kiedy będzie nam pomagać nadejście lata i wakacji szkolnych – to musimy zadać sobie pytanie: kiedy będziemy mogli wrócić do normalności?

Ostrzegł jednak, że pandemia wcale się nie skończyła i jeszcze przed 19 lipca dobowe liczby zakażeń mogą sięgnąć 50 tysięcy. Ale jak mówił, trzeba się nauczyć żyć z koronawirusem i w ramach tego rząd chce, aby nacisk przenieść z zakazów i nakazów na osobiste wybory ludzi i ich osobistą odpowiedzialność.

Jeśli 19 lipca nastąpi przejście do ostatniego etapu znoszenia restrykcji, oznaczało to będzie:

  • zniesienie ograniczeń w kontaktach społecznych, czyli ludzie będą mogli spotykać się w grupach dowolnej wielkości, w pomieszczeniach zamkniętych i na otwartym powietrzu;
  • zniesienie obowiązku utrzymywania dystansu co najmniej jednego metra w prawie wszystkich miejscach, z wyjątkiem takich jak lotniska;
  • możliwość wznowienia działalności przez wszystkie pozostałe przedsiębiorstwa, w tym kluby nocne;
  • brak ograniczeń w liczbie widzów na imprezach masowych;
  • zniesienie obowiązku zasłaniania twarzy w sklepach i w transporcie publicznym;
  • zniesienie wymogu pracy z domu, tam gdzie to możliwe;
  • zniesienie limitów osób odwiedzających pensjonariuszy domów opieki.

Rząd postanowił również, że nie będzie wprowadzał certyfikatów, które potwierdzałyby, że dana osoba jest zaszczepiona lub ma negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, jako wymogu wejścia do pubów, barów i restauracji lub innych miejsc.

A co z podróżami zagranicznymi?

Johnson zapowiedział także, że w najbliższym czasie zostaną ogłoszone nowe zasady podróży zagranicznych, które będą pozwalały osobom w pełni zaszczepionym podróżować do krajów oznaczonych na żółto bez konieczności odbycia kwarantanny po powrocie. Jest duża szansa, że dzięki temu Polacy mieszkający w Anglii będą mogli podróżować do Polski bez konieczności izolacji. Przypominamy, że tanie loty do Anglii możecie znaleźć w naszej wyszukiwarce.

Wszystkie te zmiany dotyczyć będą tylko Anglii, bo w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej tempo znoszenia restrykcji ustalają tamtejsze rządy.

Anna Pustizzi
Anna Pustizzi
Z Tanimi Lotami związana od 2010 roku. Szefowa redakcji i opiekun Społeczności. Prywatnie mama dwójki wspaniałych dzieciaków i żona pilota samolotów. Pasjonuje się dobrą kuchnią i uwielbia wyszukiwać tanie loty. Kocha polskie morze i ma słabość do włoskiej pizzy.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,909ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze