Uruchomiono najwyższą i najnowocześniejszą wieżę kontroli lotów w kraju

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zainaugurowała w niedzielę proces operacyjnego uruchomienia nowej wieży kontroli lotniska w Katowicach.

Budowa wieży trwała od 2017

Królową budowano od marca 2017 roku. Teraz kilka miesięcy potrwa proces jej uruchamiania i testowania. Jak informują media, według Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, to obecnie najwyższa i najnowocześniejsza wieża kontroli lotów w kraju i jedna z najnowszych tego typu w Europie. Ma 46 metrów wysokości i położoną najwyżej w Polsce salę kontrolerów (na 41 metrze). Koszt jej budowy wyniósł ponad 25 milionów złotych.

? 20 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego. Z tej okazji wszystkim Kontrolerkom i…

Opublikowany przez Katowice Airport Niedziela, 20 października 2019

Proces operacyjny uruchomienia nowej wieży na katowickim lotnisku zaplanowano na 20 października nie bez przyczyny, ponieważ to właśnie tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego. Jak informuje TVPinfo, wieża o powierzchni ponad 1800 metrów kwadratowych mieści pomieszczenia ze stanowiskami kontroli lotniska i kontroli zbliżania, pomieszczenia techniczne i biurowe oraz zaplecze socjalne.

Na czas testów nowa wieża będzie działać równolegle ze starą. Po tym procesie kontrolerzy przeniosą się do nowej wieży. Szacuje się, że będzie to w dniach 26-27 listopada.

Kamila Olejarz
Kamila Olejarz
Kulturoznawca z dziennikarską pasją. Zajmuje się wideofilmowaniem. Z wielką pasją i nieukrywaną przyjemnością robi też zdjęcia . Ma niesforną cechę, która nie pozwala jej siedzieć w miejscu. Ciągle myśli o miejscach, jakie mogłaby zobaczyć na świecie. Chętnie bierze udział w różnych projektach artystycznych. Lubi spędzać aktywnie czas. A poza pracą tańczy salsę kubańską.

Podobne artykuły

1 KOMENTARZ

  1. W Europie powstają lotniska bez wież kontroli lotów. Nadzór jest prowadzony z odległości kilkuset kilometrów za pośrednictwem szybkich łączy dzięki zestawom czujników i kamer wysokiej rozdzielczości. Więc nie mamy się czym pochwalić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,963ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze