Upadł włoski przewoźnik! Już teraz na pasażerów czekają problemy

Władze Air Italy ogłosiły dzisiaj (wtorek 11 lutego) zakończenie swojej działalności. Wszystkie loty przewoźnika zostały wstrzymane ze skutkiem natychmiastowym. Między 11 a 25 lutego inne linie lotnicze przejmą zaplanowane połączenia Air Italy, nie wywołując przy tym żadnych zmian w rozkładach lotów. Pasażerowie, którzy wykupili bilety po tym okresie dostaną zwrot pieniędzy lub zostanie im przedstawiona opcja innego połączenia.

Upadek mimo przejęcia przez Qatar Airways

Całkowita likwidacja Air Italy następuje po zaledwie dwóch latach od wykupienia 49% udziałów w firmie przez bliskowschodnią linię lotniczą Qatar Airways. Katarski przewoźnik twierdzi, że był gotów dalej wspierać Air Italy finansowo (m.in. poprzez użyczenie floty i zastrzyki gotówki), jednak na przeszkodzie stanęły przepisy unijne, które nie zezwalają na większościowy udział w europejskich firmach zagranicznego kapitału. W oficjalnym oświadczeniu możemy przeczytać:

Nawet przy zmieniającej się konkurencji i coraz trudniejszych warunkach rynkowych poważnie wpływających na branżę lotniczą, Qatar Airways nieustannie potwierdzał swoją chęć w dalsze inwestowanie w spółkę.

Głównym udziałowcem Air Italy jest firma Alisarda, posiadająca 51% akcji. Po wykupieniu 49% akcji przez Qatar Airways, katarski przewoźnik dokonał przeglądu modelu funkcjonowania Air Italy i zmienił ją w linię długodystansową. Na bazę został wybrany Mediolan (lotnisko Malpensa), co odróżniło linię od Alitalii, flagowego włoskiego przewoźnika. Pierwszym gwoździem do trumny okazało się posiadanie przez Air Italy dwudziestu Boeingów 737 max, które zostały uziemione już w marcu 2019 roku. Wymusiło to zmianę rozkładu lotów oraz konieczność leasingu Airbusów A330 od Qataru. Air Italy musiało się nawet posiłkować wsparciem włoskiego rządu. W końcu większościowy akcjonariusz nie wyraził chęci na dalsze działanie przy stratach sięgających 200 milionów euro rocznie.

To kolejny przypadek ogłoszenia upadłości przez przewoźnika w ciągu ostatnich miesięcy. Air Italy poszła w ślady islandzkiego Wow Air, brytyjskiego biura podróży Thomas Cook, indyjskiego Jet Airways, biura podróży Neckermann Polska oraz francuskiego taniego przewoźnika XL Airways.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here