Szybciej dotrzesz na lotnisko w Katowicach. Startują ekspresowe autobusy

Ekspresowe autobusy na lotnisko w Katowicach startują już 13 listopada. Dzięki nim będzie można pokonać szybciej trasę na Pyrzowice. Obecnie dojazd to jedna z największych bolączek śląskiego portu lotniczego. Ekspresowe autobusy wzmocnią konkurencję na rynku. Wiadomo już jakimi trasami pojadą autobusy i ile będzie kosztował bilet.

Nowe trasy do okolicznych miast

Na lotnisko Katowice-Pyrzowice dojedziemy ekspresowymi autobusami z kilku miast konurbacji górnośląskiej, w tym z centrum Katowic – dworca PKS. To dobra wiadomość, bo choć obecnie kursują już autobusy na lotnisko, to nowe ekspresowe połączenia będą stanowiły dla nich konkurencję. Jak poinformowała metropolia GZM, autobusy ruszą 13 listopada.

Oto nowe trasy na lotnisko Katowice-Pyrzowice (KTW)

Ma być ekspresowo i… różowo

Połączenia mają być ekspresowe, w szczególności to z dworca PKS w Katowicach na lotnisko (bez przystanków pośrednich). Wszystkie linie kursować będą do lotniska, z wyjątkiem czwartej, wspomagającej. Będzie ona przewozić pasażerów z Tychów do Katowic i z powrotem. W nocy to połączenie jest słabo obsługiwane jakąkolwiek komunikacją.

Metropolia GZM pokazała także jak wyglądać będą nowe autobusy. Łatwo je będzie zauważyć, są różowe i ozdobione żółtymi elementami oraz logotypem przewoźnika. Będą ruszały sprzed terminala.

Bilety na autobus na lotnisko w Katowicach

Bilety autobusowe na lotnisko będą kosztowały 14 zł (normalne) i 7 zł (ulgowe).

Są to jednocześnie bilety 24-godzinne, takie same jakie można dziś kupić na dobę i jakie uprawniają do przejazdów wszystkimi liniami autobusowymi, tramwajowymi i trolejbusowymi, KZK GOP, MZK Tychy oraz MZKP Tarnowskie Góry.

Kiedy pociąg?

roświetlony pas startowe o zachodzie słońca
Jedną z największych bolączek katowickiego lotniska jest brak połączenia kolejowego. Fot. Katowice Airport

A co z pasażerami m.in. z Tarnowskich Gór i innych miast konurbacji, do których autobus nie dojeżdża? Alternatywą będzie pociąg – ale nie tak szybko. Obecnie modernizacja i rozbudowa trasy jest projektowana.

Powstanie nowa zelektryfikowana trasa kolejowa do lotniska w Pyrzowicach. Poprowadzi z Tarnowskich Gór do Zawiercia w pobliżu terminala. Podróż z Zawiercia potrwa około 23 minuty, a a z Tarnowskich Gór około 17 minut.

Dokumentacja będzie gotowa w III kwartale 2019 roku, a wtedy będzie mógł ruszyć przetarg na prace budowlane, czyli przebudowę trasy. To zajmie kolejne lata. Realnie koleją na trasie Tarnowskie Góry – Zawiercie pojedziemy najwcześniej w 2022 roku.

Linia kolejowa na podanym odcinku istniała i działała częściowo do 1992, a częściowo do 2009 roku. Zostanie zelektryfikowana i dobudowane będą kolejne przystanki.

Poprzedni artykułLimity dla turystów w Watykanie? 10 osób dziennie mdleje zwiedzając gmachy
Następny artykułRyanair zwolnił załogę i pilotów, którzy pokazali w sieci zdjęcie jak śpią w tragicznych warunkach
blank
Redaktor Tanie-Loty.com.pl i redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl. Z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca na świecie i w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here