Stalowy łuk zastąpi Azure Window na Malcie?

Kiedy w marcu 2017 roku zawaliło się słynne Azure Window, pod wodą zniknęła nie tylko niezwykła formacja skalna, lecz również jedna z najbardziej znanych atrakcji Gozo i Malty. Być może już wkrótce na jej miejscu stanie zupełnie nowa konstrukcja.

Nowa konstrukcja na Malcie

Azure Window runęło do wody po intensywnych opadach deszczu i silnym wietrze. Trudne warunki pogodowe nadwyrężyły zarówno łuk jak i kolumnę, na której się opierał. Po skale nie pozostał nawet ślad, jej pozostałości znajdują się pod powierzchnią wody. Niewątpliwą dziurę, jaką po sobie zostawiło Azure Window w sercach mieszkańców i turystów, postanowili załatać architekci z Rosji: Svetozar Andriejew i Elena Britaniszkaja. Futurystyczna budowla może zająć miejsce wapiennej skały i ponownie przyciągnąć turystów w tę część wyspy.

stalowy łuk na malcie
Fot. Svetozar Andriejew, materiały prasowe

Projekt robi wrażenie. Konstrukcja zaprojektowana jest ze stalowych płyt wypolerowanych tak, jak lustra. Według projektantów, nowy łuk ma stanowić połączenie natury i technologii, współczesności i tradycji. Na jego szczycie będzie się znajdować taras widokowy, a we wnętrzu pięciopiętrowa galeria sztuki z eksponatami z różnych historycznych epok.


W tej chwili odważny projekt jest nadal jedynie projektem. Ale wzbudził ogromne zainteresowanie oraz kontrowersje. Propozycja upamiętnienia Azure Window jednych zachwyca, innych bulwersuje. Na decyzję o wprowadzeniu go w życie trzeba będzie jeszcze poczekać.

stalowy łuk na malcie
Fot. Svetozar Andriejew, materiały prasowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here