Ryanair zawiesza mnóstwo lotów do Portugalii! W tym także z Polski

Irlandzki tani przewoźnik ogłosił kilka dni temu, że zawiesza 19 z zapowiedzianych na nadchodzący sezon letni tras do Lizbony! Wszystko to za sprawą sporu, który od wielu miesięcy toczy z rządem Portugalii. Co jest jego istotą?

Ryanair zarzuca rządowi Portugalii, że narusza zasady wolnej konkurencji i faworyzuje narodowe linie lotnicze TAP Portugal. W ten sposób działa na szkodę innych linii lotniczych w tym Ryanaira. Pod koniec 2021 roku portugalski rząd stał się posiadaczem 100 proc. udziałów w liniach TAP i ma wesprzeć nierentowne przedsiębiorstwo w sumie kwotą 1 mld euro w tym roku. Zdaniem Michaela O’Leary, Prezesa Zarządu Ryanaira, jest to rażące naruszenie zasad wolnej konkurencji.

O co dokładnie chodzi?

Ryanair domaga się przyznania niektórych slotów należących do linii TAP. Sloty to prawa do startów i lądowań o konkretnych godzinach na lotnisku w Lizbonie. Linie TAP zostały zmuszone do oddania 18 par slotów w zamian za zgodę Komisji Europejskiej na dodatkową pomoc publiczną w kwocie 2,55 mld euro. Portugalski rząd, główny udziałowiec firmy, okazał się jednak opieszały w realizowaniu unijnego postanowienia. Ustalił, że sloty będą publicznie dostępne dla innych przewoźników dopiero od czerwca 2022 roku. Ryanair żądał natomiast, żeby doszło do tego już w marcu. Skoro jednak tak się nie stało, zarzucił Portugalczykom opieszałość, wspieranie TAP, osłabianie jego konkurencji no i postanowił zrealizować wcześniejsze groźby dotyczące anulowania części połączeń.

We wtorkowym komunikacie prasowym Ryanair ogłosił, że w nadchodzącym sezonie letnim zmniejszy liczbę samolotów zbazowanych w Lizbonie z 7 do 4 maszyn i zawiesi 19 planowanych na ten sezon połączeń. Oznacza to odwołanie ponad 5000 lotów. Irlandzka linia szacuje, że do Portugalii dotrze tym samym ponad 900 tysięcy pasażerów mniej! Niestety w związku z tym pracę straci dodatkowo około 150 osób.

– Żałujemy, że musimy podjąć tę decyzję, która tworzy niepotrzebne komplikacje dla pasażerów, ale jest to konieczne, ponieważ linia TAP blokuje nieużywane przez siebie sloty na lotnisku w Lizbonie. Ta antykonkurencyjna blokada hamuje wzrost i spowalnia ożywienie ruchu pasażerskiego i turystycznego w Lizbonie – dowiadujemy się z komunikatu irlandzkiej linii.

Odwołane trasy

Lista zawieszonych tras została opublikowana przez portugalski dziennik „Publico”. Są to połączenia m.in. do Agadiru, Alicante, Bari, Billund, Birmingham, Bournmeouth, Madrytu, Memmingen, Palermo oraz niestety do Wrocławia. System rezerwacyjny irlandzkiej linii potwierdza ten fakt. Ostatni lot na trasie Wrocław-Lizbona odbędzie się 23 marca.

Na szczęście wszystkie zawieszony trasy wrócą do siatki połączeń Ryanaira w zimowym rozkładzie lotów, jak informuje irlandzki przewoźnik. Jest to jednak duże rozczarowanie dla pasażerów, którzy planowali wiosenno-letnie podróże do Portugalii.

Olga
Olga
Z Tanimi Lotami związana od zawsze. Kocha dalekie i bliższe podróże. Uwielbia biegówki, spacery po lesie, uśmiechniętych ludzi, zwierzęta, książki oraz dobre kino. Marzy o podróży do Brazylii.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,890ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze