Rekordowe 10,2 miliona osób w Luwrze. Wszystko dzięki Beyonce

2018 rok okazał się być rekordowy dla Muzeum w Luwrze. W tym czasie odwiedziło je 10,2 miliona osób! 

Niesamowicie wysoka liczba turystów to wzrost aż o 25% w porównaniu z rokiem poprzednim. Luwr stał się tym samym najczęściej odwiedzanym muzeum na świecie! Dotychczas najlepszym rokiem pod względem liczby odwiedzających był 2012, kiedy to 9,7 miliona osób postanowiło zobaczyć choć część z 35 000 dzieł sztuki eksponowanych w muzeum. Najprawdopodobniej za tegoroczny rekord odpowiada piosenkarka Beyonce.

W maju 2018 roku Beyonce wraz z Jay-Z wypuścili teledysk do piosenki Apesh*t. Jego akcja rozgrywa się w zupełnie pustym Luwrze, a jedną z niezwykłych atrakcji są właśnie obrazy i rzeźby największych artystów. Mało kto może na żywo zobaczyć wszystkie te dzieła sztuki bez tłumu turystów przesłaniających widok, o samotnym kontemplowaniu ich przesłania nie wspominając. Piosenkarce i raperowi się to udało. A wszystko zostało uwiecznione w teledysku.

Niezwykle popularny teledysk skłonił rzesze fanów obojga artystów do odwiedzenia muzeum, co bezpośrednio przełożyło się na sprzedaż biletów. Nieoficjalnie w Luwrze mówi się o efekcie Beyonce. Jednak na tak dużą liczbę odwiedzających miało wpływ jeszcze kilka czynników. Przede wszystkim w 2018 roku wzrosła liczba turystów odwiedzających Paryż. Zamachy terrorystyczne z 2015 i 2017 roku skutecznie zniechęciły podróżnych do przyjazdu do stolicy Francji. Dopiero teraz sytuacja się unormowała. Dodatkowo Muzeum w Luwrze zainwestowało ponad 68 milionów dolarów w renowację, dzięki której rozładowano choć częściowo problem kolejek do kas i wejścia. Zdecydowano się również na wprowadzenie czasowych biletów elektronicznych, dzięki czemu można w ogóle ominąć kolejki.

Dobra passa Luwru może potrwać również w bieżącym roku. Bardzo prawdopodobne wydaje się, że rekord liczby odwiedzających zostanie pobity dzięki planowanej na jesień wystawie szkiców, rysunków, obrazów, rzeźb i dokumentów Leonarda da Vinci. W 2019 roku obchodzona będzie 500 rocznica śmierci artysty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here