Raport bezpieczeństwa w lotniczych przewozach pasażerskich 2018. Ile osób zginęło?

Choć są jeszcze tacy, którzy boją się latać, to jednak wraz z ruchem lotniczym wzrasta liczba osób wybierająca z uśmiechem ten środek transportu. Według IATA ponad 4,5 mld pasażerów wybrało właśnie samolot. To rekord! A jak ten 2018 wyglądał w lotnictwie cywilnym, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na tle pozostałych lat?

Dziewiąty najbezpieczniejszy rok w historii!

Tak! 2018 – jak informuje lotniczy portal internetowy Aviation Safety Network (ASN) – był to 9. z rzędu najbezpieczniejszy rok w historii lotnictwa. W 15 katastrofach cywilnych samolotów komunikacyjnych w 2018 r. zginęło łącznie 556 osób. Średnia z ubiegłych 5 lat wynosi 480 ofiar śmiertelnych. Natomiast najbezpieczniejszym rokiem w dziejach przewozu pasażerskiego był 2017, kiedy to w 10 katastrofach straciły życie tylko 44 osoby. Najgorszym rokiem w lotnictwie pod względem ofiar był 2014. Wtedy to w wypadkach lotniczych życie straciło 692 osób.

Statystyki ASN nie obejmują katastrof samolotów wojskowych. Portal dlapilota.pl tłumaczy, że za cywilne samoloty komunikacyjne ASN uznaje samoloty pasażerskie i towarowe, których podstawowy model certyfikowany jest dla co najmniej 14 pasażerów.


W ubiegłym roku tak naprawdę dwa wypadki były najgroźniejsze. Jeden to wypadek Boeinga 737 MAX 8 indonezyjskiego towarzystwa Lion Air, który 29 października runął do morza. Drugi natomiast lot czarteru kubańskiego towarzystwa Cubana, meksykańskiego Boeinga 737-201.

Rynek-lotniczy.pl informuje, że biorąc pod uwagę ruch lotniczy na całym świecie, to wskaźnik wypadków wyniósł 1 wypadek samolotu na 2,540 mln lotów pasażerskich. Trzy z 15 samolotów uczestniczących w wypadkach były obsługiwane przez linie lotnicze wpisane na czarną listę Unii Europejskiej (dwa w 2017 r.).

Harro Ranter, prezes Aviation Safery Network powiedział:

Jeśli wskaźnik wypadków pozostałby taki sam jak dziesięć lat temu, w zeszłym roku miałoby miejsce 39 śmiertelnych wypadków. Przy wskaźniku wypadków z roku 2000 miałyby miejsce nawet 64 wypadki śmiertelne. To pokazuje ogromny postęp w zakresie bezpieczeństwa w ciągu ostatnich dwóch dekad i kontynuację wielu działań dotyczących bezpieczeństwa prowadzonych przez międzynarodowe organizacje lotnicze takie jak: ICAO, IATA czy Flight Safety Foundation.

Rynek lotniczy cały czas się rozwija, a siatka połączeń rozszerza o coraz to ciekawsze, nowe kierunki. 2019 r. zapowiada się jeszcze lepiej! Zatem podróżuj mądrze i nie daj się mitom o lataniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here