Noc Muzeów 2018! Już dziś czeka na Ciebie wiele atrakcji

Rokrocznie muzea otwierają przed miłośnikami sztuki swoje drzwi na oścież na kilka nocnych godzin. Tegoroczna Noc Muzeów przypada właśnie dzisiaj (19 maja). Warto skorzystać z możliwości zwiedzania tych kulturowych placówek, zwłaszcza, że nie na samym zwiedzaniu się kończy. W większości miast prócz wystaw i wykładów, zorganizowane są też specjalne wydarzenia na tę okazję. Tej nocy nietypowy widok kolejek pod muzeami będzie robił wrażenie.

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997. Spotkała się z wielkim zainteresowaniem, dlatego pomysł powieliły inne miasta. W Polsce z kolei pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Kraków zaskakiwał chętnych w minioną noc, ale dziś również w wielu miastach czeka na głodnych kultury, wiele atrakcji.

Gdzie warto się wybrać tej nocy?

Poznań 

Tej nocy jednym z oryginalnych wydarzeń podczas obchodów Nocy Muzeów będzie Silent Disco w Muzeum Narodowym w Poznaniu. W czasie trwania tej imprezy Na 3 piętrach gmachu muzeum będziesz mógł bujać się w takt muzyki płynącej ze specjalnych słuchawek. A będzie to muzyka z koncertu na żywo DJ Ronk, DJ Pavvel i DJ Wojan. Uczestniczyłeś kiedyś w takiej zabawie? Wrażenia są niesamowite, kiedy ściągasz słuchawki, nie słyszysz muzyki, a jednak widzisz wokół wszystkich tańczących ludzi.

Wrocław

Stolica Dolnego Śląska również ma w zanadrzu wiele atrakcji zarówno dla starszych jak i najmłodszych miłośników sztuki. Każdy będzie zadowolony. Będziesz mógł np. przejechać się zabytkową linią tramwajową „M1”. A między muzeami w centralnej części miasta będziesz mógł się poruszać tramwajami z roku 1960 i 1972.

Do instytucji kulturowych dołącza się nawet Sky Tower ze swoim punktem widokowym. Nocne oglądanie panoramy Dolnego Śląska z najwyższego wrocławskiego budynku robi wrażenie! Warto zajrzeć. Atrakcja będzie dostępna od 22:00 do 2:00.

Śląsk

Warto zatrzymać się też w Zabrzu. Tu hasło tegorocznych obchodów Nocy Muzeów upłyną pod hasłem „Noc czorno jak wongiel”. Przejedziesz się górniczą szkolą i kolejką, zobaczysz też w sposób pracują maszyny górnicze. podróżując kamiennymi labiryntami oświetlonymi wyłącznie światłem podręcznych latarek.

Ostatnią, świetlno-muzyczną podróż po dawnej siedzibie organizuje Muzeum Śląskie w Katowicach, które tej nocy na zawsze pożegna się ze swoim wieloletnim miejscem przy al. Korfantego, jak informuje portal cojestgrane24. Będzie okazja zajrzeć tam, gdzie do tej pory drzwi były zamknięte, zobaczyć, co skrywa muzealny strych oraz jak wyglądają mroczne piwnice tego zabytkowego, pełnego zakamarków budynku. Spacer po opuszczonym gmachu specjalnie wyznaczoną trasą będzie okazją do przypomnienia sobie dawnych wystaw oraz wydarzeń.

Gdynia

W budynku Dworca Morskiego w Gdyni działa jedyne takie muzeum w Polsce – Muzeum Emigracji. Tu na zwiedzających będzie czekała niezła atrakcja! Niezidentyfikowany obiekt uaktywni się podczas Nocy Muzeów. Trzeba będzie go zlokalizować, ale nie będzie to takie proste. Pozagalaktyczna muzyka pełna niezidentyfikowanych dźwięków i sygnałów prosto z kosmosu oraz instalacje świetlne będą mylić tropy.

To oczywiście tylko przykłady, aby zachęcić Cię do wieczornych i nocnych spacerów z kulturą w tle. Gotowy? Miłego wieczoru!

Kamila Olejarz
Kamila Olejarz
Kulturoznawca z dziennikarską pasją. Zajmuje się wideofilmowaniem. Z wielką pasją i nieukrywaną przyjemnością robi też zdjęcia . Ma niesforną cechę, która nie pozwala jej siedzieć w miejscu. Ciągle myśli o miejscach, jakie mogłaby zobaczyć na świecie. Chętnie bierze udział w różnych projektach artystycznych. Lubi spędzać aktywnie czas. A poza pracą tańczy salsę kubańską.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
27,055ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze