Nadciąga widmo strajków w Ryanair

Widmo strajków znowu dotyka irlandzkiego przewoźnika. Przez kolejne dni loty Ryanaira zakłócą pracownicy personelu pokładowego w Hiszpanii. Będą strajkować przeciwko złym warunkom zatrudnienia.

Hiszpania ze strajkami

Strajk dotyczy załogi pokładowej w całej Hiszpanii. Jak informuje The Sun, hiszpański rząd zgodził się na minimalną operację: 100 proc. lotów krajowych, 35 proc. lotów do i z kontynentalnej części Hiszpanii, z czasem lotu krótszym niż 5 godzin i 57 proc. tras do i z kontynentalnej Hiszpanii z czasem lotu wynoszącym 5 godzin lub więcej podczas strajku.

Personel pokładowy zrzeszony w związkach zawodowych USO i SITCPLA zapowiedział w styczniu 3 dni strajków w Hiszpanii, które mogą dotknąć tysiące pasażerów. Twierdzą, że Ryanair odmawia przestrzegania hiszpańskiego prawa i zapewnienia zgodnie z nim umów o pracę.

Pierwszy dzień strajków jest dziś. Kolejne planowane są na 10 i 13 stycznia. Związki zawodowe dały linii lotniczej 10 dni na uniknięcie akcji protestacyjnej. Przewoźnik miał rozpatrzyć jeszcze raz ich warunki.

Hiszpański związek zawodowy USO powiedział:

Przepraszamy za sprowokowanie takiej sytuacji. Staraliśmy się powiadomić o niej tak szybko, jak to możliwe. Ale to konieczność, aby w przyszłości firma prosperowała zgodnie z prawami pracowników.

Strajk ogłoszono po spotkaniu z Komisją Europejską, po raz kolejny w sprawie wynagrodzenia i warunków. Związki zawodowe domagają się lepszych warunków pracy dla personelu.

Ryanair dla The Sun powiedział:

Ze względu na starania rządu hiszpańskiego o regulację usług minimalnych oraz wsparcie naszych pilotów i personelu pokładowego w Hiszpanii, oczekujemy pełnego harmonogramu lotów do/ z (i wewnątrz) Hiszpanii we wtorek 8 stycznia. Wszyscy pasażerowie, którzy mają przylecieć, powinni zameldować się online w normalny sposób i przybyć na lotnisko wylotu co najmniej 2 godziny przed planowanym odlotem.

Rząd skupia się na praktyce Ryanair polegającej na nieprzydzielaniu pracowników na lokalne umowy o pracę. Sitcpla i USO twierdzą, że Hiszpania jest jedynym krajem, który rażąco narusza prawo pracy za zgodą Ministerstwa Pracy.

Kamila Olejarz
Kamila Olejarz
Kulturoznawca z dziennikarską pasją. Zajmuje się wideofilmowaniem. Z wielką pasją i nieukrywaną przyjemnością robi też zdjęcia . Ma niesforną cechę, która nie pozwala jej siedzieć w miejscu. Ciągle myśli o miejscach, jakie mogłaby zobaczyć na świecie. Chętnie bierze udział w różnych projektach artystycznych. Lubi spędzać aktywnie czas. A poza pracą tańczy salsę kubańską.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
27,006ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze