Minister zdradza plany rządu! Wielomiliardowa pomoc dla LOT-u!

Przygotowaliśmy w Ministerstwie Aktywów Państwowych potężny pakiet wsparcia dla Polskich Linii Lotniczych LOT, zakładający udzielenie wielomiliardowej pomocy publicznej dla tej firmy – powiedział w sobotę wicepremier, szef MAP Jacek Sasin.

Sasin powiedział w Radiu Maryja i Telewizji Trwam.

LOT znalazł się w sytuacji bardzo trudnej, nie ma dzisiaj praktycznie połączeń lotniczych, a koszty są. Trzeba płacić pracownikom, trzeba płacić opłaty leasingowe za samoloty, to są wielomilionowe opłaty każdego miesiąca. Firma nie zarabia. Właściwie perspektywa wznowienia połączeń jest bardzo odległa. Dlatego przygotowaliśmy w MAP potężny pakiet wsparcia dla PLL LOT, zakładający udzielenie wielomiliardowej pomocy publicznej dla tej firmy

Sasin podkreślił, że wcześniej MAP z zarządem PLL LOT doprowadziły do ograniczenia wszystkich możliwych kosztów, ale „bez pomocy publicznej się nie obędzie„.

Wicepremier zwrócił uwagę, że PLL LOT jest szczególnym podmiotem.

Nasi poprzednicy doprowadzili firmę do stanu ruiny, z zamiarem prywatyzacji, sprzedania zagranicznemu podmiotowi. Pamiętam Donalda Tuska, który mówił publicznie, że nie zamierza ratować LOT-u. Były zakusy żeby któraś z zagranicznych linii lotniczych przejęła LOT i żeby ta marka zniknęła.

My odbudowaliśmy potęgę LOT-u do tego stopnia, że tuż przed wybuchem epidemii koronawiriusa LOT był już na tyle mocny, że mógł sobie pozwolić na rozpoczęcie procesu zakupu niemieckiej linii lotniczej Condor. Ten proces był bardzo zaawansowany i był na ostatnim etapie realizacji. Niestety wybuch epidemii spowodował, że nie tylko musieliśmy wycofać się z tego procesu, zresztą z powodu niedotrzymania warunków umowy przez stronę niemiecką, ale LOT znalazł się w sytuacji bardzo trudnej.

Wicepremier podkreślił, że w czasie pandemii wiele sektorów gospodarki, szczególnie tych, w których spółki Skarbu Państwa są podmiotami dominującymi przeżywa ogromny kryzys, jak energetyka i górnictwo.

Tutaj widzimy ogromne załamanie i musimy podejmować działania ratujące przed tym co najgorsze, czyli przed upadłością. Trudno sobie wyobrazić upadłość energetyki czy górnictwa, więc jako państwo nie możemy sobie na to pozwolić.

Czy popieracie decyzję rządu w sprawie pomocy PLL LOT?

2 KOMENTARZE

  1. Lot nie powinien zniknąć jako Polska firma lotnicza, ale jest zbyt duża, rozbuchane ego. Z duzego molocha musi zmienić się w małego, krajowego przewoźnika z kilkoma destynacjami zagranicznymi.

  2. Tusk brawo ! I kolejne 4 lata PiS – ory będą dokładać z naszych na Lot który co roku traci 🤪
    Lot to taka marka , 8 godzin na lotnisku opóźnienia , 5 godzin – tak kojarzę markę Lot

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here