Lubicie podatki? Edynburg dorzuci wam kolejny!

Turyści odwiedzający Edynburg już wkrótce będą musieli za tę przyjemność zapłacić obowiązkowy podatek.

Tamtejsza rada miasta ogłosiła, że wstępny pomysł opodatkowania turystów spotkał się z bardzo dużym poparciem mieszkańców, zatem projekt nowej daniny już wkrótce zostanie wprowadzony w życie. Spośród 2500 osób biorących udział w sondażu, aż 85% opowiedziało się za nowym podatkiem w mieście.

Kiedy odpowiednia ustawa stanie się faktem, każdy turysta przebywający w Edynburgu będzie musiał zapłacić dodatkowo 2 funty lub 2% opłaty za pokój za dzień swojej obecności w mieście. Podatek będzie obowiązywał każdego, niezależnie od formy noclegu, na jaką się zdecydował. Płacić będą zarówno goście hotelowi jak i ci, chcący nocować w hostelach czy przez Airbnb. 


Podatek będzie miał jednak ograniczenie czasowe. Codzienną opłatę trzeba będzie uiszczać przez pierwsze 7 dni pobytu w Edynburgu. Kolejne dni będą już nieobciążone tymi kosztami. Radni miasta już wróżą, że w ciągu najbliższych lat podatek przyniesie miastu dodatkowe 14,6 milionów funtów rocznie.

Podatki nakładane na turystów nie są niczym nowym, a Szkocja nie jest jedynym państwem, które się na to zdecydowało. Na podobny krok zdecydowały się m.in. Francja, Włochy czy Hiszpania. Takie rozwiązanie pozwala na praktycznie bezproblemowe zwiększenie wpływów do budżetu. Turyści przecież nie wyjdą na ulice protestować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here