Lotnisko w Katowicach zamyka punkt testowy Covid w hali przylotów. Powód zaskakuje

Lotnisko w Katowicach zdecydowało się na zawieszenie działalności punktów testowych dla pasażerów przylatujących do Polski. Powód nie jest wcale taki oczywisty. Nie jest to brak zainteresowania a niejasne przepisy.

Punkt testowy położony przed kontrolą graniczną zawiesi działalność w nocy ze środy na czwartek. Nadal będą czynne punkty testowe na parkingu P1 przed Terminalem C (przylotowym) – dostępne po przekroczeniu granicy.

Powodem zamknięcia jest dość prozaiczny problem, którego niestety nie ujmują przepisy. Co zrobić, gdy wynik testu będzie pozytywny? Brak dokładnych wytycznych powodował problemy dla podróżujących.

Piotr Adamczyk z biura prasowego Katowice Airport powiedział:

Zawiesiliśmy działalność punktów testowych przed kontrolą paszportową ze względu na brak wytycznych dotyczących postępowania z pasażerami, którym z przyczyn formalnych Straż Graniczna odmówiła wstępu na terytorium Rzeczypospolitej, a którzy otrzymali pozytywny wynik testu przed przekroczeniem granicy.

Jeśli w porozumieniu ze Strażą Graniczną wypracujemy rozwiązanie tego tematu, działalność punktów testowych przed kontrolą paszportową zostanie przywrócona.

Zgodnie z obecnymi przepisami pasażerowie podróżujący ze Strefy Schengen oraz Irlandii, Chorwacji, Cypru oraz Bułgarii są zwolnieni z kwarantanny, jeśli są w pełni zaszczepieni (minimum 14 dni od momentu zakończenia procesu szczepienia szczepionką dopuszczoną w Unii Europejskiej) i dysponują stosownym zaświadczeniem albo też przedstawią negatywny wynik testu pod kątem koronawirusa wykonany w kraju wylotu nie wcześniej niż 48 godz., licząc od momentu otrzymania wyniku.

Z kwarantanny w przypadku lotów Schengen zwalnia też statut ozdrowieńca (w efekcie poddania się w ciągu ostatnich 6 miesięcy izolacji, izolacji w warunkach domowych lub hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem). Są z niej także zwolnione dzieci do 12. roku życia, które podróżują pod opieką osób w pełni zaszczepionych lub mających negatywny wynik testu na koronawirusa.

Podróżujący z krajów spoza strefy Schengen są zwolnieni z kwarantanny, jeśli wykonają na terenie lotniska test diagnostyczny w kierunku koronawirusa, antygenowy lub PCR, do 3 godzin od momentu przekroczenia polskiej granicy (obowiązek odbycia kwarantanny uznaje się za zrealizowany z chwilą wprowadzenia negatywnego wyniku testu przez laboratorium wykonujące test do systemu).

Pasażerowie z krajów spoza strefy Schengen nie będą też podlegali kwarantannie, jeżeli okażą funkcjonariuszowi Straży Granicznej negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 (antygenowego lub PCR) w języku polskim lub angielskim, wykonanego okresie 24 godzin przed przekroczeniem granicy (od momentu wyniku). Kwarantannie nie podlegają też w tej sytuacji dzieci do 5. roku życia.

Co zrobić jeśli przylatujesz do Katowic spoza strefy Schengen i chcesz się przetestować?

Niezależnie punkty testowe dwóch zewnętrznych podmiotów wykonujących testy odpłatnie są na parkingu przed terminalem pasażerskim C (przylotowym), a jeszcze innego – na terenie przylotniskowego hotelu Moxy.

Źródło: Katowice Airport, PAP

Anna Pustizzi
Anna Pustizzi
Z Tanimi Lotami związana od 2010 roku. Szefowa redakcji i opiekun Społeczności. Prywatnie mama dwójki wspaniałych dzieciaków i żona pilota samolotów. Pasjonuje się dobrą kuchnią i uwielbia wyszukiwać tanie loty. Kocha polskie morze i ma słabość do włoskiej pizzy.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
26,891ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze