Lotnisko w Katowicach rośnie w siłę. Powstanie tu nowy terminal

Lotnisko w Katowicach będzie się rozbudowywać. W latach 2023-25 powstanie tu nowy terminal, a lotnisko zwiększy swoją przepustowość. Rocznie port lotniczy Pyrzowice będzie obsługiwał 10-12 mln pasażerów.

10 mln pasażerów w Katowicach

Katowickim lotniskiem zarządza Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze (GTL). Jak informuje businessinsider.com.pl, prezes GTL mówił, że dynamiczny rozwój lotniska wymusza konieczność rozbudowy strefy terminalowej.

Artur Tomasik, prezes GTL powiedział:

W tym roku chcemy ogłosić przetarg na przygotowanie koncepcji architektoniczno-przestrzennej zagospodarowania całej strefy landside (części portu lotniczego, przyległe tereny i budynki, które nie są rejonem operacji lotniczych), a kolejnym etapem będzie ogłoszenie konkursu architektonicznego na budowę nowego obiektu.

Obecnie lotnisko ma najlepszy okres w historii. Tempo wzrostu o ponad 25 proc. rok do roku robi wrażenie.

Modernizacja terminalu B

Zanim jednak powstanie nowy terminal, zmodernizowany zostanie już obecny. Prace nad rozbudową głównego terminalu B rozpoczną się w zimie 2019/2020. Wszystko z myślą o poprawie komfortu podróżowania pasażerów. Dlatego na parterze pozostanie obsługa check-in, a kontrola bezpieczeństwa znajdować się będzie na powiększonym pierwszym piętrze.

Artur Tomasik, prezes GTL powiedział:

Zwiększymy nie tylko powierzchnię, ale przede wszystkim komfort obsługi pasażerów. A po drugiej stronie będziemy mieli trzy mosty, którymi pasażerowie będą mogli przemieszczać się do samolotów. Będziemy mieli gate’y nie tylko na parterze; te na pierwszym piętrze będą przeznaczone dla samolotów, które będą w bezpośredniej odległości od terminala.

Nowy terminal to nie jedyna inwestycja przy lotnisku w Katowicach. Rozbudowany zostanie tam również parking.

Kamila Olejarz
Kamila Olejarz
Kulturoznawca z dziennikarską pasją. Zajmuje się wideofilmowaniem. Z wielką pasją i nieukrywaną przyjemnością robi też zdjęcia . Ma niesforną cechę, która nie pozwala jej siedzieć w miejscu. Ciągle myśli o miejscach, jakie mogłaby zobaczyć na świecie. Chętnie bierze udział w różnych projektach artystycznych. Lubi spędzać aktywnie czas. A poza pracą tańczy salsę kubańską.

Podobne artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

423,089FaniLubię
27,018ObserwującyObserwuj
5,564ObserwującyObserwuj

Najnowsze