Lawa płynie ulicami tej Wyspy Kanaryjskiej, zniszczenia szacowane na 400 mln euro (zdjęcia)

Tysiące ewakuowanych ludzi, lawa płynąca ulicami, duże zniszczenia w infrastrukturze – tak wygląda obecna sytuacja na Wyspach Kanaryjskich. Wybuchł wulkan na La Palmie. 

Lawa dociera już do wybrzeża, niszcząc po drodze setki domów. Początek erupcji wulkanu Cumbre Vieja miał miejsce w niedzielę. Jest to pierwsze tego typu zdarzenie od pół wieku. W ostatnim czasie zatrzęsła się również ziemia, a trzęsienie miało siłę 4 stopni w skali Richtera. Wybuch zaskoczył mieszkańców, którzy uciekali z domów wynosząc jedynie najpotrzebniejsze rzeczy. Ewakuacja nadal trwa. 

Do tej pory wyspę opuściło 6 000 mieszkańców. Zniszczenia są znaczne – spaleniu uległo do tej pory 180 domów, nieprzejezdne są drogi, a lawa wlała się również na pola uprawne, niszcząc plantacje bananów i awokado. Straty są obecnie szacowane na 400 mln euro


Jednak lawa to nie jedyne źródło niepokoju i zagrożenia. Niebezpieczna jest również toksyczna chmura gazów, która zmierza w stronę Afryki. Pył z wybuchu jest także groźny dla zdrowia. Może spowodować uszkodzenia dróg oddechowych i zapalenie oczy czy skóry. Władze zalecają mieszkańcom pozostanie w domach na terenach niezagrożonych lawą i szczelne zamknięcie okien i drzwi.

Erupcja wulkanu może potrwać jeszcze kilka tygodni, a nawet miesięcy.

2 KOMENTARZE

  1. W ciągu paru minut można stracić dorobek całego życia.
    Nie warto planować dużo rzeczy na przyszłość.
    Najważniejsze jest dobrze przeżyte życie tu i teraz z osobami które się kocha.
    Pozostałe rzeczy przeznaczone są do zniszczenia naturalnego lub przez żywioł.
    Kochajmy się bo życie na ziemi jest tylko raz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here