Kremy przeciwsłoneczne zostaną zakazane! Ale nie wszędzie i nie wszystkie

Środek sezonu, a lekarze przestrzegają przed nadmiernym wystawianiem się na promienie słoneczne. Kremy z filtrem to podstawa, prawda? Trzeba tylko pamiętać, by kupić odpowiedni, wybierając się na Hawaje.

Zakaz sprzedaży i używania kremów z filtrem

Hawaje to pierwszy stan USA, który zdecydował się na aż tak dramatyczne kroki w celu chronienia rafy koralowej. Zakaz wejdzie w życie 1 stycznia 2021 roku, więc nadal jest jeszcze czas na przygotowanie się do niego. 

Toksyczne składniki kremów

Skąd pomysł na nowe prawo? Okazuje się, że niektóre kremy z filtrem zawierają w sobie dwa szkodliwe składniki: oksybenzon i oktokarboksylan. Spłukiwane do oceanu np. podczas kąpieli zatruwają rafę koralową. Widać to przede wszystkim przy najbardziej popularnych plażach położonych w pobliżu rafy (zatoki Waimea i Hanauma oraz plaża Waikiki na wyspie Oahu, a także zatoka Honolua i rezerwat Ahihi-Kīnau na Maui).


Negatywny wpływ na rafę koralową

Oba składniki kremów przeciwsłonecznych przyczyniają się do zabijania nowych części raf oraz wpływają na zmiany genetyczne u innych morskich organizmów. Ograniczają również zdolności regeneracyjne starszych części raf i blokują ich możliwości dostosowania się do ocieplenia klimatu.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here