Ależ początek roku! Zobacz, ilu z nas już lata samolotami

Coraz więcej osób wybiera się w podróż z polskich lotnisk. Pokochaliśmy tanie loty z prostą rezerwacją, a kierunków do wyboru mamy mnóstwo. To przekłada się na statystyki, którymi polskie lotniska chwalą się po pierwszym podsumowaniu w roku.

Wzrosty na lotnisku Wrocław

pasażerowie w hali przylotów i odlotów na lotnisku wrocław
Coraz chętniej latamy z Wrocławia, a kierunków przybywa. Fot. Port Lotniczy Wrocław

Pierwszy kwartał tego roku był dla wrocławskiego lotniska wyjątkowo udany. Od stycznia do końca marca port obsłużyło ponad 600 tys. pasażerów. Wśród najbardziej popularnych kierunków pozostają miasta słonecznego południa – Teneryfa, Malta, Rzym. Oblegane są również rejsy na Wyspy Brytyjskie i do Kijowa.

Od stycznia do marca w Porcie Lotniczym Wrocław zanotowano wzrost o 8,8% (w marcu o 8,9%) w stosunku do zeszłego roku. Z tanich linii skorzystało ponad 25,5% więcej niż w marcu ubiegłego roku. Z kolei w całym kwartale wspólny wynik linii Ryanair i Wizz Air to ponad 417 tysięcy obsłużonych pasażerów. Największy wzrost o 160% w I kwartale, zanotowała liczba lotów oferowanych przez biura podróży.


infografika ruch pasażerów na lotnisku wrocław w I kwartale 2018 roku
Źródło infografiki: materiały prasowe Portu Lotniczego Wrocław

Na lotnisku w Krakowie też jest nas więcej

Wzrosty w marcu odnotował też port lotniczy w Krakowie. Łącznie ponad 514 tys. pasażerów skorzystało z niego w samym marcu, a to wzrost o 18,5% w stosunku do marca ubiegłego roku.

Łącznie w pierwszym kwartale tego roku, z lotniska na Balicach skorzystało 1,4 mln pasażerów. To spory wzrost, bo aż o jedną piątą w stosunku do tego samego okresu 2017 r.

Najlepszy marzec w Katowicach Pyrzowicach

W Katowicach ruch w marcu wzrósł o niemal 23% względem analogicznego okresu zeszłego roku. Łącznie obsłużono niecałe 255 tys. pasażerów, a to oznacza że był to najlepszy marzec w całej działalności katowickiego portu lotniczego. 210 tys. podróżnych wybrało tanie i tradycyjne linie z regularnej siatki połączeń.

Jeśli chodzi o cały kwartał, to na Pyrzowicach obsłużono 712 tys. pasażerów, co daje 25% więcej niż w pierwszych trzech miesiącach 2017 r.

Z roku na rok coraz lepiej

Gdy przyjrzymy się podsumowaniom rocznym, także mamy się czym pochwalić. Gdański port lotniczy w 2017 roku obsłużył ponad 4,6 miliona pasażerów i za cel postawił sobie w tym roku 5 milionów. Barierę tę w ubiegłym roku jako pierwszy regionalny port lotniczy w Polsce przekroczyło lotnisko w Krakowie.

Warszawskie lotniska także obsługują coraz więcej pasażerów: zarówno stołeczny port na Okęciu jak i ten w Modlinie. Przez Port Lotniczy im. Chopina przewinęło się w 2017 r. 15,75 mln pasażerów, co jest wzrostem o prawie 23% w stosunku do wcześniejszego roku. Na lotnisku Warszawa Modlin było niemal 3 mln pasażerów, wzrost wyniósł niecałe 3%.

Wzrosty na mniejszych lotniskach

Lotnisko w Rzeszowie Jasionce cieszy się z ponad 150 tysięcy obsłużonych pasażerów w całym I kwartale roku. Jest to wzrost o 4%, do którego przyczyniło się m.in. połączenie do Tel-Awiwu.

Małe lotniska także notują wzrosty, choć w małej skali. Z lotniska w Lublinie skorzystało od początku roku do końca marca ponad 110 tys. pasażerów, a to o ok. 54% więcej niż rok temu.

W Bydgoszczy pasażerów jest jeszcze mniej, bo 75 tys. w pierwszym kwartale, ale to aż od 25% więcej niż ubiegłym roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here