Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
 • Dorośli od 18 lat-1+
 • Młodzież 12-18 lat-0+
 • Dzieci 2-12 lat-0+
 • Niemowlęta do 2 lat-0+
 • Wybierz
Szukaj
 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 500 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Loty do BergenOrientacyjna cena za lot w dwie strony

Treść główna

Ciekawostki o Bergen


Zachód słońca w Bergen
Fot. davidlewis

Bergen jest drugim co do wielkości miastem w Norwegii, ustępującym tylko Oslo. Stanowi ważny ośrodek akademicki, kulturalny i przemysłowy. Liczy sobie niewiele ponad 250 tysięcy mieszkańców, ale corocznie odwiedza je wielu turystów.

Brama do Fiordów

Bergen bywa nazywane „Bramą do Fiordów”. Nordycka forma jego nazwy to Bergvin, które z kolei pochodzi od „berg” , czyli „góra”. Całe „Bergvin” oznacza zaś „łąka za górami”. Niektórzy mówią na Bergen „miasto siedmiu wzgórz”. Taki przydomek zyskało sobie dzięki temu, że jego centralna część powstała właśnie na siedmiu wzniesieniach. Miasto było jednym z członków Ligi Hanzeatyckiej, co pozostawiło po sobie widoczny ślad m.in. w jego zabudowie.

Europejska Stolica Kultury

Ciekawostki

 • Festiwale
  Bergenfest - kwiecień, Bergen International Festival - maj, Nightjazz - maj
 • Przydomek miasta
  Brama do Fiordów
 • Sport
  golf, wędkarstwo, piesze wędrówki
 • Atrakcje turystyczne
  Bergenhus, Bryggen, Gamlehaugen
 • Ciekawe
  Bergen należało do Ligi Hanzeatyckiej

W 2000 roku miasto otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. W 1986 roku w Bergen organizowano konkurs Eurowizja, w którym zwyciężyła belgijska wokalistka Sandra Kim. Przeszła do historii także dlatego, że miała wówczas tylko 13 lat i była najmłodszą laureatką konkursu.

Morze i góry

Jedną z ogromnych zalet Bergen jest jego położenie. Doceniają je zwłaszcza ci turyści, którzy na urlopie chcą się zrelaksować i podziwiać piękne krajobrazy. Z jednej strony miasta znajduje się Morze Północne, z drugiej zaś malownicze wzniesienia.

Szkolnictwo wyższe

Bergen to jedno z największych ośrodków akademickich w całej Skandynawii. Jest niezwykle popularne wśród studentów, o czym świadczy fakt, że na tutejszej uczelni wyższej kształci się 30 tysięcy żaków.

Dialekt Bergensk

Co ciekawe, mieszkańcy Bergen mówią w specyficznym dialekcie, innym niż typowy norweski. Na szczęście znając norweski nie powinniśmy mieć problemów ze zrozumieniem Bergensk.

Zatoka piratów

Norwegowie należą do niezwykle liberalnych narodów, co objawia się właściwie w każdej dziedzinie życia. Tak samo jest z prawami autorskimi. To w Norwegii powstał serwis The Pirate Bay, czyli „Zatoka Piratów”, na którym udostępniane jest wiele linków do oprogramowania, filmów, muzyki. Jeden z trójki jego założycieli - Peter Sunde – pochodzi z Bergen. Także z Bergen wywodzi się Varg Vikernes, twórca projektu black metalowego Burzum i członek zespołu Mayhem. Wśród mniej zaznajomionej z ciężką muzyką części społeczeństwa jest znany raczej jako przestępca. Vikernes podpalał kościoły i był zabójcą Øysteina Aarsetha. Zapewne większości bardziej przypadnie do gustu twórczość pochodzącego z Bergen Kurta Nilsena, laureata norweskiej edycji programu Idol.

Festiwale w Bergen

Każdego roku w Bergen jest organizowane wiele różnorodnych imprez. Turyści nie mogą narzekać na nudę, niezależnie od pory roku. Najbardziej znanym festiwalem jest Bergen International Festival. Zwykle zaczyna się on w maju i trwa przez następne dwa tygodnie. Jego sednem są koncerty, ale towarzyszą im imprezy taneczne, pokazy artystyczne i spektakle. Od 1953 roku zjeżdżają się tu nie tylko Norwegowie, ale także turyści z całej Europy. Patronat nad festiwalem objął król Harald V. Popularnym wydarzeniem jest też Bergenfest (koniec kwietnia). Koncerty podczas Bergenfest odbywają się zarówno w małych klubach, jak i dużych salach koncertowych. Nightjazz to najdłuższy festiwal jazzowy w północnej Europie. Zaczyna się pod koniec maja i trwa miesiąc. W październiku nadchodzi czas na kinomanów – wtedy rozpoczyna się Bergen International Film Festival. Do tego dochodzą jeszcze Festiwal Gier Planszowych, Raptus (festiwal komiksowy) i wiele innych.

Jeśli chcecie poznać jedno z najważniejszych miast Norwegii zapraszamy do skorzystania z wyszukiwarki tanich biletów do Bergen. Jeśli potrzebujecie pomocy w znalezieniu odpowiedniego połączenia, skorzystajcie z naszego forum lub zadajcie pytanie na facebooku!

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Nawigacja dodatkowa