Treść strony

 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 600 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Ciekawostki o Atenach

Znajdź nas w social mediach

Parteon - symbol Aten
Fot. sxc.hu

Ateny są miastem zamieszkiwanym nieprzerwanie od prawie 7000 lat i przez to stanowią kolebkę europejskiej cywilizacji. Wizytówką miasta są dwie budowle pochodzące z V wieku przed naszą erą – Akropol i Agora.

Ateny zamieszkuje ok. 5 milionów obywateli (jest to niemalże jedna czwarta całej greckiej populacji), ale tylko 40 procent z nich to Grecy. Znajdziemy tu wielu Polaków i Albańczyków.

Do Aten najszybciej dostaniemy się samolotem. Warto wiedzieć, że lotnisko Eleftherios Venizelos obsługujące metropolię zostało wybudowane w 2001 roku i uważane jest za jedno z mniejszych lotnisk europejskich. Dlatego nikt się tu nie zgubi! Mimo to jest ono komfortowe i dobrze połączone z centrum miasta.

Ciekawostki

 • Atrakcje turystyczne
  Akropol i Agora będące wizytówką miasta
 • Festiwale
  Festiwal Ateński, Międzynarodowy Festiwal Jazzowo-Bluesowy
 • Sport
  Stadion Olimpijski
 • Kuchnia
  gyros, suwlaki i frappe
 • Sławni ludzie
  filozofowie greccy - Sokrates, Platon i Arystoteles
 • Naj...
  Ateny są miastem zamieszkiwanym nieprzerwanie od prawie 7000 lat i przez to stanowią kolebkę europejskiej cywilizacji; Ateny słyną z najlepszych restauracji w Grecji

Z podróży do Aten na pewno warto przywieźć jakąś pamiątkę. Popularne są wyroby podobne do starożytnych przedmiotów, kopie słynnych rzeźb, wazy ceramiczne itp. Znajdziemy też srebrną biżuterię w korzystnych cenach. Ostatnio popularne są ciekawie zdobione naczynia zawierające oliwę z oliwek.

Miłośnicy sportu docenią stadion olimpijski, który gościł igrzyska olimpijskie. W Atenach goszczono je już w 1896 roku oraz ostatnio w 2004 roku.

Ateny słyną też z najlepszych restauracji w Grecji. Nie brak tu restauracji, barów, tawern, pubów i dyskotek – każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Jeśli mówimy o greckiej kuchni to koniecznie należy spróbować suwlaków lub gyrosa oraz ochłodzić się szklanką frappe lub wypić kieliszek winiaku.

Dla amatorów rozrywki od polowy czerwca do polowy września przygotowano wiele atrakcji. W ramach odbywającego się wtedy Festiwalu Atenskiego organizowanych jest wiele imprez: spektakle teatralne, balet, opera, jazz i muzyka klasyczna, a także pokazy tradycyjnej muzyki ludowej. Festiwal odbywa się w teatrze pod gołym niebem na wzgórzu Likavitós, w teatrze Herodesa Attykusa i w starożytnym teatrze w Epidauros. W drugiej połowie czerwca organizowany jest też Międzynarodowy Festiwal Jazzowo - Blusowy.

Jeśli wybieracie się do Grecji nie mozecie ominąć Aten! Warto wybrać się w tę podróż z portalem Tanie-Loty.com.pl! Nasza nowoczesna wyszukiwarka pomoże wam znaleźć atrakcyjne połączenia lotnicze do Aten!

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!