Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Tam, gdzie mieszka historia, czyli 10 najstarszych miast na świecie

Tam, gdzie mieszka historia, czyli 10 najstarszych miast na  świecie

​11 000 lat – tak długo istnieje najstarsze miasto na świecie. Wbrew naturze, człowiekowi i wojnie, najstarsze miasta na świecie wciąż istnieją, ale też niestety ciągle przeżywają swoją burzliwą historię. Poniżej przedstawiamy zestawienie miast, które są najdłużej zamieszkane przez człowieka, trwając pomimo zmieniającego się wokół świata. 

Co ciekawe - wiele z nich wcale nie jest powszechnie znanych i kojarzonych przez turystów. Sprawdź, czy odwiedziłeś już jedną z najstarszych metropolii świata.

Bejrut

​Stolica i największe miasto Libanu jest zamieszkiwane od 3000 roku przed narodzinami Chrystusa. Miasto położone jest na półwyspie w basenie Morza Śródziemnego. Nazwa „Bejrut" została nadana przez Fenicjan i oznacza „źródło".

​Zdjęcie: rabiem22, flickr.com (CC BY 2.0)

Gaziantep

​Miasto położone w południowej części Turcji swoimi początkami sięga aż 3650 roku p.n.e. Obecnie jest to ośrodek zamieszkiwany przez 1,5 miliona mieszkańców. Na straży długiej historii Gaziantep stoją liczne placówki muzealne, zlokalizowane w mieście. Zgromadzone w nich eksponaty przyciągają tu tłumy turystów. Obok zabytków Gaziantep słynie także z uprawy oraz przetwórstwa pistacji. Otrzymuje się z nich baklawę oraz chałwę.

​Zdjęcie: Sarah Murray, flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Płowdiw

​W tym mieście na południu Bułgarii pierwsi mieszkańcy pojawili się 4000 roku p.n.e. Płowdiw powstał jako miasto trackie, które następnie podbili Rzymianie. Obecnie jest to drugi najważniejszy ośrodek w kraju. Do najważniejszych zabytków należą tu dawny teatr rzymski.

Zdjęcie: Dennis Jarvis, flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Sydon

​Jest to trzecie co do wielkości miasto Libanu i jego początki sięgają również roku 4000 p.n.e. Początkowo Sydon był miastem fenickim i stanowił miejsce wypadowe dla narodu budującego swoją morską potęgę w basenie Morza Śródziemnego. Różne podania głoszą, że za murami miasta gościli zarówno Jezus Chrystus, św. Paweł, jak i Aleksander Wielki, który podbił je w 333 r. p.n.e. 

Zdjęcie: rabiem22, flickr.com (CC BY 2.0)

Fajum

​Fajum to egipskie miasto położone na Pustyni Libijskiej, zamieszkane od 4000 roku p.n.e. Jest to właściwie oaza skupiająca 5 miast, z których Fajum jest najważniejszym ośrodkiem. W starożytności miasto było miejscem kultu boga Sobka przedstawianego, jako człowieka z głową krokodyla.

​Zdjęcie: Liz Jones, flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Suza

​Irańska Suza w starożytności była prężnie rozwijającym się miastem. Dokładna data jego założenia nie jest znana, ale pierwsze wzmianki o nim pochodzą z roku 4200 p.n.e. Suza jest szczególnym miejscem na archeologicznej mapie świata, ponieważ tutaj francuska ekspedycja działająca w latach 1901-1902 znalazła kamienną stelę pokrytą pismem klinowym. Zapiski okazały się zbiorem praw znanym obecnie jako Kodeks Hammurabiego.

​Zdjęcie: Carole Raddato, flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Damaszek

​Początki stolicy Syrii sięgają roku 4300 p.n.e. Jego historia jest niezwykle burzliwa i na przestrzeni dziejów Damaszek znajdował się w rękach różnych władców – m. in. Asyryjczyków, Babilończyków, Egipcjan oraz pod panowaniem Aleksandra Wielkiego. 

Zdjęcie: Arian Zwegres, flickr.com (CC BY 2.0)

Aleppo

​Dotychczas najbardziej zaludnione syryjskie miasto, zostało założone około 4300 roku p.n.e. Przez kolejne wieku stanowiło niezwykle ważny ośrodek kultury arabskiej i znajdujący się kolejno w panowaniu Hetytów, Persów, Rzymian i Arabów. Niestety burzliwa historia Aleppo trwa do dziś.

Zdjęcie: reidai, flickr.com (CC BY 2.0)

Byblos

​Miasto w środkowym Libanie, położone u wybrzeży Morza Śródziemnego jest stale zamieszkane od 5000 roku p.n.e. jego nazwa pochodzi od egipskiego słowa „byblos" oznaczającego papirus. Tutejsi handlarze sprowadzali surowiec z Egiptu, a następnie sprzedawali Grekom i to oni nazwali tak miasto. W granicach Byblosu archeolodzy natrafili na ślady kolejnych żyjących tu cywilizacji. Do najważniejszych zabytków zaliczają się neolityczne chaty, Świątynia Obelisków czy Świątynia Baalat Gubal.

Zdjęcie: Keith Yahl, flickr.com (CC BY 2.0)

Jerycho

​Najstarsze miasto na świecie to palestyńskie Jerycho. Zostało założone 11 000 lat temu. Co ciekawe jest też najniżej na świecie położonym miastem, ponieważ znajduje się 270 metrów poniżej p.m. Położone jest 9 kilometrów na zachód od rzeki Jordan oraz 10 kilometrów od wybrzeży Morza Martwego. Najstarsze odnalezione wykopaliska w pobliżu miasta pochodzą z okresu neolitu preceramicznego.

Zdjęcie: Michele Benericetti, flickr.com (CC BY-ND 2.0)

Papierowa kosmetyczka Paprcuts - prezentacja produ...
Mapa - Afryka bez eboli

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Najlepsze okazje

Czas pomyśleć o MAJÓWCE! Sprawdź okazje na długi weekend!10 ofert od 374 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 104 Sprawdź Tanie loty na greckie wyspy! Zakręci Wam się w głowie od tego piękna15 ofert od 306 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 112 Sprawdź